Šta sadrži voda nakon kuvanja jaja?
Prilikom kuvanja jaja iz ljuske se u vodu oslobađaju mnogi minerali, posebno kalcijum, kojeg u ljusci jajeta ima veoma mnogo – oko 380 mg po gramu ljuske. Ovaj mineral je ključan za rast biljaka, jer jača njihove ćelijske zidove, povećava otpornost na bolesti i pomaže u razvoju korijena. Pored kalcijuma, u vodu se oslobađaju i drugi korisni minerali poput fosfora, magnezijuma i kalijuma, koji takođe blagotvorno utiču na rast.Kako koristiti vodu nakon kuvanja jaja?
Voda u kojoj su se kuvala jaja izuzetno je laka za upotrebu. Kada se potpuno ohladi (važno je da voda nije usoljena), jednostavno njome zalijte biljke. Ova metoda je posebno efikasna za biljke koje vole malo alkalnije zemljište, jer kalcijum pomaže u podizanju pH vrijednosti zemljišta.
Idealan je za povrće poput paradajza, krastavca, kupusa, pa čak i za ukrasne biljke poput geranijuma ili božura. Pored toga, odličan je dodatak za sobne biljke, posebno one koje su nedavno presađene ili pokazuju znake nedostatka kalcijuma, kao što su žutilo lišća ili usporen rast.
Prednosti kalcijuma za biljke
Kalcijum u vodi nakon kuvanja jaja igra važnu ulogu u regulisanju pH vrijednosti zemljišta, što je ključno za optimalnu apsorpciju hranljivih materija. Pomaže biljkama da ojačaju svoj korjenov sistem, poboljšavaju apsorpciju vode i hranljivih materija i ubrzavaju rast. Redovnom upotrebom ovog prirodnog đubriva primijetićete da su vaše biljke zdravije i otpornije na bolesti.
Kada izbjegavati upotrebu?
Međutim, voda nakon kuvanja jaja nije pogodna za sve biljke. Biljke koje vole kiselo zemljište, kao što su azaleje, rododendroni ili hortenzije, neće imati koristi od dodavanja kalcijuma, jer bi to moglo previše povećati pH zemlje i izazvati probleme sa apsorpcijom drugih hranljivih materija. Za takve biljke je bolje izbjegavati korišćenje ove metode i koristiti đubriva koja su bogata azotom ili drugim elementima koji povećavaju kiselost zemljišta.
Pomažu i ljuske od jaja
Preporučeno
Pored upotrebe vode, možete i samljeti ljuske jaja u prah i miješati ih direktno u zemlju. Na taj način će korijen postepeno apsorbovati sve potrebne minerale. Takođe možete ostaviti ljuske u vodi nekoliko dana da biste napravili jače tečno đubrivo.