test

Bili na korak od blokade Ustavnog suda

Standard

14/12/2024

17:27

Na dnevnom redu parlamentarnog odbora dospjela tema o penzionisanju troje sudija jedne od ključnih instanci u zemlj.

Mnevrom Jelene Božović, iz redova Nove srpske demokratije, Ustavni sud je juče umalo bio na korak od blokade, ali su to spriječili članovi Ustavnog odbora parlamenta iz redova PES-a, DPS-a i Ure koji su tražili odgađanje izjašnjavanja i pauzu zasijedanja. 

Umjesto nastavka procedure za popunu upražnjenog mjesta sudije Ustavnog suda nakon odlaska Milorada Gogića u penziju, Božović je kao čelnica Ustavnog odbora, pozivajući se na dopis predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko, juče pokušala da članove Odbora dovede pred svršen čin i nametne usvajanje zaključka – konstatacije da Dragani ĐuranovićDesanki Lopičić i Budimiru Šćepanoviću prestaje sudijska funkcija i da se o tome obavijesti predsjednik Skupštine koji je nadležan da to konstatuje.

Da je Odbor usvojio ovakav zaključak, Ustavni sud, koji je zbog mukotrpnih političkih pregovora i kalkulacija jedva sastavljen, ponovo bi se našao u situaciji da mu nedostaju četiri od sedam sudija. Time bi rad ove instance bio paralisan, dovedena u pitanje vladavina prava i evropske pregovaračke obaveze zemlje.

Božović je, mimo najavljenog sadržaja, u okviru prve tačke dnevnog reda, članovima Odbora predložila da na osnovu dopisa/informacije Armenko, usvoje zaključak o tome da je mandat troje sudija prestao zbog ispunjavanja uslova po Zakonu o PIO, odnosno ostvarenja uslova za odlazak u penziju, a ne po sili zakona.

Poslanici ove tri političke grupacije su tražili da se pauzira i odgodi sjednica na kojoj bi njihovi zaključci predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću omogućili da bude u prilici da konstatuje prestanak mandata za još troje sudija Ustavnog suda.

Iako je Ustavni sud, prema odredbama Ustava, bio u obavezi da u propisanom roku, šest mjeseci prije nego sudije steknu uslovi za odlazak u penziju, obavijesti Skupštinu o tome, kako bi u daljoj proceduri kroz Ustavni odbor bio pripremljen javni poziv za popunu mjesta, a time se spriječio diskontinuitet u radu suda, to se nije dogodilo.

Foto: Printcreen

Umjesto da parlament bude u propisanoj proceduri obaviješten, kao kada je Ustavni sud poslao obavještenje da Miloradu Gogiću ističe mandat, Armenko je 11. decembra dostavila odgovor na raniji upit, navodeći da su se stekli uslovi da troje sudija odu u penziju.

Presudan stav da se sa odlučivanjem zastane bio je članova iz PES-a, budući da je poslanik Darko Dragović kazao da bi u nezgodnom momentu „duh bio pušten iz boce“, a konstatacijom da su ispunjeni uslovi za prestanak mandata ne bi mogli više uticati na to kada će Mandić to učiniti.

Prema njegovim riječima, zapravo bi Mandić bio u obavezi da to odmah učini.

“Nije sporno da je troje steklo uslov za prestanak funkcije iz razloga ispunjavanja uslova za odlazak u penziju. Ali kad donesemo i konstatujemo ovu činjenicu i dostavimo predsjedniku Skupštine, više u našim rukama nije ništa. Nama treba malo vremena, jer se nameće potreba obavještenja i predsjednika države koji predlaže dva člana Ustavnog suda, kao i obaveza da paralelno pokrenemo postupak za izbor dvoje sudija čije je izbor u ingerenciji Skupštine, budući da nijesmo završili ni proceduru za popunjavanje suda nakon prestanka funkcije Milorada Gogića”, kazao je Dragović tokom sjednice.

Upravo su sudije Lopićić i Šćepanović imenovane ranije na prijedlog tadašnjeg predsjednika države Filipa Vujanovića, pa istekom njihovog mandata bi delegiranje ponovo bilo u rukama šefa države – u ovom slučaju Jakova Milatovića.

Poslanica DPS-a Aleksandra Vuković-Kuč ocijenila je da bi usvajanje zaključka značilo pat poziciju, izvjesnu blokadu rada Ustavnog suda i paralisanje sistema.

Poslanica Sonja Milatović je istakla da je do sada praksa bila da se za odlazak sudija Ustavnog suda primjenjuje Zakon o radu, što je bio slučaj sa Gogićem koji je navršio 66 godina.

Prema njenim riječima, Zakon o PIO propisuje mogućnost, ali ne definiše obavezu da se po sili zakona ide u penziju.

Član Odbora iz redova Ure Filip Adžić upitao je kome je u interesu da obezglavi Ustavni sud i postavio pitanje zašto je Odbor ranije već propustio priliku da izabere nedostajućeg sudiju, kada je imao izuzetnog kandidata za to mjesto.

“Ako je usvajanje ovog zaključka cijena da se do kraja ogoli destruktivna politika Mandića i da do kraja uruši svaku instituciju, neka ide stav Odbora. U protivnom, ako hoćemo ka EU, da zatvaramo poglavlja, onda ovakvi potezi ne doprinose snaženju tog puta i vladavini prava”, rekao je on.

Foto: Printcreen

Replicirala mu je Božović koja je kazala da nema potrebe da brine da će Mandić blokirati evropski put, jer je upravo on doprinio da se ubrza.

Poslanik Dragović je konstatovao da je Ustavni sud uradio propust što u propisanom roku nije dostavio obavještenje o tome kojim se sudijama stiču uslovi za odlazak u penziju.

On je kazao da je očekivao da će juče biti na dnevnom redu nastavak razgovora o postupku izbora jednog sudije.

To, kako je kazao, do sada nije učinjeno. Propuštena je jedna šansa, a Odbor je bio u obavezi da u roku od 30 dana ponovi postupak, a kasni se tri mjeseca.

Uprkos tome, Božović je navela da daje pauzu i da će nastavak biti naknadno utvrđen.

Ustavni odbor ljetos nije predložio plenumu kandidata koji bi zamijenio sudiju Gogića.

Bivši predsjednik Ustavnog suda Milorad Gogić, koji je zbog odugovlačenja parlamenta da konstatuje prestanak njegove funkcije napustio poziciju tek 30. avgusta, ubrzo je angažovan na mjesto stručnog saradnika Andrije Mandića.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija): RTCG

Ostavite komentar

Komentari (0)