O ovim aktuelnostima svoje mišljenje izbijela je šefica Kancelarije SZO u Crnoj Gori dr Minom Brajović, koja je dala stav po pitanju izlaska SAD iz ove organizacije, ukazavši na posljedice takvog poteza, ali i na nove planove SZO u svijetlu globalnih događaja.
„Iako nijesu bile neočekivane, vijesti o povlačenju SAD-a iz SZO primili smo sa velikim žaljenjem. Istovremeno, ova odluka američkih vlasti predstavlja razlog za našu veliku zabrinutost. Kao specijalizovana UN Agencija za zdravlje, SZO ima krucijalnu ulogu u zaštiti zdravlja i promociji sigurnosti u svijetu, kroz osnaživanje zdravstvenih sistema, kontrolu uzroka oboljenja, detekciju, prevenciju i odgovor na zdravstvene krize , uključujući epidemije, nerijetko na vrlo opasnim i rizičnim lokacijama gdje je moguće samo prisustvo SZO.SAD su bile jedna od država osnivača SZO daleke 1948. i dale nemjerljivi doprinos u oblikovanju i upravljanju SZO i našim radom, zajedno sa 193 zemlje članice , kroz aktivan angažman i učešće na SZO Skupštini i Izvršnom odboru“, navodi Brajović u razgovoru za Antenu M.
Radikalne mjere u cilju racionalizacije troškova
Kako je dodala, tokom trajanja SZO u periodu od sedam decenija, SZO i SAD posvećeno su radile na očuvanju života i zdravlja građana sirom svijeta.
„Upravo kroz snažno partnerstvo, eliminisane su velike boginje, dok je druga opasna zarazna bolest – polio, dovedena do linije eradikacije. Doprinos institucija SAD u ovom poduhvatu bio je nemjerljiv.To su partneri koji su nezamjenljivi. To su partnerstva koja se cijene i poštuju. U proteklih sedam godina, uz učešće SAD i drugih zemalja, SZO je implementirala najveći paket reformi u istoriji svog postojanja s ciljem unaprijeđivanja sistema odgovornosti, efektivnosti u radi i ostvarivanja učinka u zemljama. Globalni izazovi i mega trendovi sa kojima je svijet suočen obavezuju da nastavimo sa daljim osnaživanjem SZO, jer svijet treba agilnu i snažnu SZO. To su poruke koje smo dobili sa brojnih adresa. Zato se nadamo da će američka administracija razmotriti svoju odluku i da ćemo inicirati konstruktivan dijalog o nastavku našeg partnerstva.
Do tada, u cilju racionalizacije troškova i stabilizacije naše finansijske situacije, menadžment SZO, bez odlaganja, uveo je prilično radikalne mjere uključujući i “zamrzavanje” procesa angažovanja novog osoblja ,kao i smanjivanje obima službenih putovanja i sa njima povezanih troškova“, navodi Brajović.
Brajović smo pitali kako će se odluka SAD-a o izlasku iz SZO odraziti na poziciju Kancelarije SZO u Crnoj Gori i projekte u našoj zemlji.
„Na globalnom nivou, odluka SAD-a o povlačenju iz SZO bez sumnje doprinijela je da naša finansijska situacija uđe u fazu akutnog problema. Kriza je uvijek prilika da se transformišemo. Ova nova realnost nameće obavezu rukovodećem timu i svim zaposlenima SZO da se intenziviraju napori u cilju transformacije i unapređivanja našeg djelovanja u smislu šta radimo i kako radimo i usklađivanja sa potrebama zemalja članica SZO.
Kancelarija SZO u Crnoj Gori je u toku COVID pandemije uz finansijsku podršku Vlade SAD-a, a u saradnji sa resornim ministarstvom i Institutom za javno zdravlje realizovala masivne intervencije na planu jačanja nacionalnog odgovora na ovu nezapamćenu krizu u istoriji trajanja sistema UN-a . Zahvaljujući toj saradnji nabavljeni su reagensi za detekciju virusa, promovisana vakcinacija kao mjera koja štiti zdravlje i živote naših građana, osavremenjene bolnice širom Crne Gore kroz instaliranje pouzdanog sistema za kontinuirano snabdijevanje kiseonikom i ojačani su laboratorijski kapaciteti. Jednom riječju – kroz SZO i SAD partnerstvo u Crnoj Gori, dat je dragocjen doprinos u jačanju gotovo svake karike sistema pripremljenosti I odgovora na krizu koja je zaustavila čitavi svijet – COVID 19“, navodi Brajović.
U Crnoj Gori u fokusu različiti aspekti javnog zdravlja
S obzirom na nove okolnosti, pitali smo šeficu Kancelarije SZO u Crnoj Gori i kojim temama će se SZO baviti u Crnoj Gori tokom 2025?
„U proteklih nekoliko mjeseci menadžment SZO za Evropu radio je na definisanju strateskog pristupa radi prevazilaženja očekivanih izazova. Na Regionalnom komitetu SZO za Evropu koji je odrzan u oktobru 2024, usvojen je drugi program rada za Evropu.
Vjerujemo da će ovaj program poslužiti kao mapa puta u skladu sa kojom će i SZO Kancelarija u Crnoj Gori nastaviti da pruža podršku u jačanju zdravstvenog Sistema u zemlji, sa fokusom na primarnu zdravstvenu zaštitu i unaprijeđivanje kvaliteta zdravstvene zaštite.
Preporučeno
Između ostalog, u fokusu naše pažnje biće zdravlje osoba sa invaliditetom, kao posebno ranjive populacije. Odnos zdravstvenog Sistema prema ovoj ranjivoj populaciji je mjera istinske posvećenosti ostvarivanju vrhovne misije – jednako zdravlje za sve. Posebna pažnja biće posvećena kontroli antimikrobne rezistencije kroz insistiranje na pristupu “jedinstveno zdravlje” i racionalizaciju antibiotika na bolničkom nivou. Imajući na umu da epidemija hroničnih oboljenja sa povezanim riziko faktorima, uključujući duvan, ishranu, alkohol, fizičku neaktivnost, predstavlja ozbiljnu prepreku održivom razvoju Crne Gore, SZO će mobilisati raspoložive resurse i podršku zemlji kako bi se ojačali kapaciteti za efikasnu kontrolu ovih bolesti. Takođe, nastavićemo i sa aktivnostima na jačanju kapaciteta za pripremljenost i odgovor na vanredne situacije, jer sada više nego ikada sasvim je izvjesno da više nije pitanje da li ćemo biti suočeni sa novom pandemijom, već je samo pitanje trenutka kada će se opet desiti“, zaključila je Brajović.