CGO: 50+ inspiracija – kako OCD mijenjaju društvo

CGO: 50+ inspiracija – kako OCD mijenjaju društvo

Standard

05/01/2025

14:07

Kako civilno društvo mijenja živote ljudi, pružaju doprinos procesima kvalitetnijeg donošenja odluka i unaprijeđenja rada institucija, ili, pak, očuvanju prirode? Odgovor na ova i brojna vezana pitanja donosi publikacija „50+ inspiracija – Kako organizacije civilnog društva mijenjaju društvo“, koju je Centar za građansko obrazovanje (CGO) objavio u okviru M’BASE programa dajući pregled više od 50 uspješnih priča OCD iz svih djelova Crne Gore koje su, kroz svoje projekte, imale direktan i pozitivan uticaj na lokalne zajednice, ali i šire.

Kroz M’BASE program, kako je saopšteno, podržan je ukupno 91 projekat, kroz koji su ojačani kapaciteti nevladinih organizacija, ali i poboljšan položaj različitih ciljnih grupa. Ova publikacija ima za cilj da dodatno inspiriše i osnaži organizacije civilnog društva (OCD), podstakne veći stepen građanskog angažmana i pruži osnovu za održivu i na partnerstvu zasnovanu saradnju OCD sa institucijama i međunarodnim partnerima.

,,U okviru svojih projekata, OCD su uspjele da osnaže lokalne zajednice kroz poboljšanje komunalnih usluga i uvođenje praksi dobrog upravljanja, unaprijede uslove za marginalizovane grupe, kao što su osobe s invaliditetom, LGBTIQ,  manjinske zajednice ili mladi u riziku od socijalne isključenosti.  Značajan broj projekata bio je usmjeren i na zaštitu prirodnih resursa i promociju održivog razvoja kroz aktivnosti koje su uključivale očuvanje rijeka, šuma i biodiverziteta Crne Gore. Jedan od važnih segmenata ovih inicijativa odnosio se na podizanje svijesti o ljudskim pravima i jačanje kapaciteta lokalnih OCD-a za efikasniju borbu protiv diskriminacije i korupcije, dok su drugi projekti doprinijeli većoj transparentnosti i odgovornosti institucija kroz podsticanje dijaloga između građanstva i vlasti te veću građansku participaciju u donošenju odluka i praćenju rada lokalnih samouprava i institucija na nacionalnom nivou”, navodi se u saopštenju.

Dodatno, neki od konkretnih primjera uključuju i projekte koji su pokrenuli edukativne i ekonomske programe za žene iz ranjivih grupa ili ojačali mlade da se bore za svoja prava.

„Projekti koji su predstavljeni u ovoj publikaciji dokazuju koliko su OCD važne za jačanje demokratskih vrijednosti, zaštitu ljudskih prava i unaprijeđenje kvaliteta života u Crnoj Gori. Posebno je to bilo važno u proteklih nekoliko godina, kada je trebalo održati trezven i konzistentan pristup u procjeni situacije i intervencijama u zemlji turbulentnih promjena“, ističe autorski tim.

„50+ inspiracija – kako OCD mijenjaju društvo“ nije samo zbir uspješnih inicijativa, već i podsjetnik na to koliko su zajedničko djelovanje i solidarnost važni u odgovoru na različite društvene izazove. Kroz ove priče želimo naglasiti predanost brojnih organizacija koje su dale nesebičan doprinos i inspirisale druge da se aktivnije uključe u adresiranje problema u svojim zajednicama”, poručuje autorski tim.

CGO ukazuje i da je ova publikacije istovremeno i apel institucijama i kreatorima javnih politika da na sistemski i fer način ulažu u jačanje civilnog sektora, prepoznajući ga kao neizostavnog partnera u procesu demokratizacije i evropeizacije Crne Gore. Svaki istaknuti primjer, iako ih je bilo mnogo više nego što je moglo stati u ovakvu publikaciju, podvlači značaj oblikovanja društva koje je uključivije, pravednije i održivije, ali i obavezu svih da stvaramo još više ovakvih priča u budućnosti.

,,Publikacija je nastala u okviru programa ‘OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M’BAS’  koji je sprovodio CGO, u partnerstvu sa njemačkom fondacijom Friedrich Ebert (FES), NVO Centar za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore (CZIP) i NVO Politikon mreža, a u saradnji sa Ministarstvom javne uprave i Ministarstvom za evropske poslove Vlade Crne Gore. Projekat je finansirala Evropska unija, a kofinansiralo Ministarstvo javne uprave”, zaključuje se u saopštenju koje potpisuje Ivana Matanović, saradnica na programima.

Izvor (naslovna fotografija): CGO

Ostavite komentar

Komentari (0)