“Na drugoj strani, više od polovine (56 odsto) je onih u Srbiji koji ga ne priznaju, a svega nešto više od petine (28 odsto) onih koji ga priznaju”, pokazuju podaci CGO i ADD.
Uticaj SPC na unutrašnjopolitičke prilike u Crnoj Gori prepoznaje većina građana u Crnoj Gori, dok je potpuno obrnuta situacija kad je riječ o pogledu iz Srbije.
Interesantno je i da skoro 30 odsto ispitanika u Crnoj Gori nema stav o ovom pitanju, 28 odsto cijeni da takav uticaj ne postoji, a u Srbiji 1/5 je na poziciji da taj uticaj postoji, dok oko 1/5 nema stav.
Većina građana Crne Gore smatra da je Njegoš dio crnogorske kulture, dok je to u Srbiji rijedak stav (četiri odsto).
Da je Njegoš dio i crnogorske i srpske kulture mišljenja je 65 odsto ispitanika u Srbiji, dok isto misli 36,3 odsto ispitanika u Crnoj Gori.
“Njegoša kao isključivo dio srpske kulture prepoznaje 22 odsto ispitanika u Srbiji, odnosno 15,8 odsto u Crnoj Gori”, rezultat je istraživanja.
Preporučeno
Nalazi su dio projekta “Plenum o crnogorsko-srpskim odnosima”, koji CGO sprovodi u saradnji sa ADD, i uz podršku Švajcarske ambasade. Stručnu podršku su pružili agencije Damar i HOW.