Delegacija EU traži hitan izbor dva člana SAMU ali i punu primjenu novih medijskih zakona

Delegacija EU traži hitan izbor dva člana SAMU ali i punu primjenu novih medijskih zakona

Standard

03/04/2025

07:18

Novi medijski zakoni bili su ključni dio zakonodavstva o vladavini prava koje je omogućilo Crnoj Gori da dobije pozitivan IBAR i pređe u ključnu fazu zatvaranja pregovaračkih poglavlja. Njihova puna i efikasna primjena je od suštinskog značaja za ispunjavanje završnih mjerila za vladavinu prava, rečeno je Pobjedi iz Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.

U tom smislu, kako preciziraju iz Delegacije EU, hitno je potrebno imenovati nove članove Savjeta Agencije za audio-vizuelne medijske usluge (AMU), kako bi se osiguralo njeno funkcionisanje i nezavisnost.

Set medijskih zakona je usvojen prošle godine, i predstavljao je korak bliže ispunjavanju mjerila iz poglavlja 23 i 24. U oktobru 2023. je donijeta i Medijska strategija koja važi do 2027. godine, a u junu prošle su usvojeni Zakon o medijima, Zakon o javnom medijskom servisu i Zakon o audio-vizuelnim medijskim uslugama, čime se zaokružio višegodišnji rad na tim dokumentima.

EU traži političku nezavisnost RTCG


Kako bi se ažurno i efikasno nastavilo sa punom primjenom medijskih zakona, iz Delegacije EU u Crnoj Gori ističu da je potrebno hitno imenovati nove članove Savjeta Agencije za audio-vizuelne medijske usluge (AMU), kako bi se osiguralo njeno funkcionisanje i nezavisnost.

– Da bi Crna Gora ispunila svoj ambiciozni plan završetka pregovora o pristupanju do kraja 2026. godine i ispunila završna mjerila za pregovaračka poglavlja o vladavini prava, ključno je osigurati dosljednu primjenu svih zakona koji se odnose na vladavinu prava, uključujući Zakon o audio-vizuelnim medijskim uslugama i Zakon o RTCG. Ovo je potrebno kako bi se osigurala posvećenost Crne Gore temeljnim reformama i dalji napredak u procesu pristupanja zasnovan na zaslugama – istakli su iz Delegacije EU.

Oni napominju da, iako može postojati legitimna potreba za daljim unapređenjem bilo kojeg zakona, neophodno je da bilo kakve izmjene budu predmet konsultacija sa Evropskom komisijom, kao i da doprinesu daljem usklađivanju sa standardima i zahtjevima EU.

– U tom smislu, izmjene postojećeg medijskog zakonodavstva, ukoliko su potrebne, ne bi trebalo da ugroze političku nezavisnost upravljačkih tijela javnog servisa RTCG i regulatorne agencije AMU – naglasili su iz Delegacije EU.

Kašnjenje i „smetnje“


Sa izborom članova Savjeta AMU se uveliko kasni. Kako je dvojici članova mandat istekao u decembru prošle godine (Milanu Radoviću i Rajku Todoroviću Todoru), predsjednik Skupštine je, prema zakonu, konkurs za ta dva mjesta morao da objavi pola godine prije isteka njihovih mandata – dakle u junu.

Mandić to nije činio sve do 10. decembra prošle godine. Taj konkurs je bio otvoren 45 dana, a posljednjeg dana za prijavu kandidata Administrativnom odboru, kome predsjedava Jelena Nedović, stigle su primjedbe dijela NVO koje su ukazale na tehničku grešku I upozorile poslanike da bi se navodno molgi naći pred sudom. Oglas je povučen, pa je raspisan novi 30. januara. Ovaj konkurs nije povučen, ali je neuspješan, jer je konstatovano da su prijave blagovremene, ali da su nepotpune.

Tada je reagovalo i Ministarstvo kulture i medija, zahtijevajući da se što prije izaberu članovi. Saopštili su da se nadaju da neće biti daljeg odlaganja izbora dva nova člana i da će poboljšanja inaugurisana novim Zakonom o AVM uslugama zaživjeti u praksi.

Ipak, od te nade nema ništa. Čeka se novi konkurs i očigledno podobniji kandidat, jer razvoj događaja ukazuje da politička parlamentarna većina nije zadovoljna kandidatima.

Za člana tog savjeta iz reda nevladinih organizacija iz oblasti medija bio predložen dugogodišnji novinar, urednik i analitičar medija Dragoljub Duško Vuković, dok je Crnogorska akademija nauka (CANU) predložila akademika Nika Martinovića.

Predsjednica odbora Jelena Nedović je na sjednici 25. marta saopštila da je radna grupa koja je pregledala dokumentaciju konstatovala da nije ispoštovan Zakon o AMU u dijelu koji se odnosi na to da kandidata treba da predloži organ upravljanja NVO, odnosno, organ upravljanja CANU ili PEN centra.

Odbor je ocijenio da ovlašćeni predlagači nijesu dostavili predloge u skladu sa članom 148 stav 6 Zakona o audio-vizuelnim medijskim uslugama, tj. da kandidate za članove Savjeta nijesu predložili nadležni organi upravljanja predlagača.

Na ponovni neizbor članova Savjeta AMU je reagovala grupa medijskih NVO, koja je istakla da je besmislen izgovor da se ne može utvrditi da su upravljački organi predlagača donijeli odluku o kandidaturi, jer su svi akti uredno potpisani od strane ovlašćenih lica u tim subjektima.

NVO su istakle da u obrascu za prijavljivanje, sa čijim se objavljivanjem takođe kasnilo, nema mjesta na kome bi se ispisali podaci koje je Odbor sada tražio. Upozorili su da su se i u drugim slučajevima birali članovi pojedinih Savjeta sa istim zahtjevima te da niko dosad nije postavljao ovo pitanje.

Validnost dokumentacije ovlaštenih predlagača procjenjivali su Duško Stijepović, Vasilije Čarapić i Bogdan Božović.

Savjet AMU sada već dva mjeseca umjesto pet ima tri člana – prof. dr Branka Boškovića, Edina Koljenovića i prof. dr Andrijana Nikolića, kojima mandati ističu naredne godine.

Traže niske kriterijume


U međuvremenu, dok se čeka raspisivanje novog konkursa, za neke nove kandidate koji će imati više sreće ili biti po ukusu članovima Administrativnog odbora, određeni dio NVO je tražio izmjene Zakona.

Sa tim je javnost upoznala predsjednica Administrativnog odbora koja je na istoj sjednici, kada je konstatovano da su prijave nepotune, kazala da pojedine NVO traže izmjene zakona koji su usvojeni u junu prošle godine.

Pojedine NVO traže izmjene Zakona o RTCG i Zakona o audio-vizuelnim medijskim uslugama – da Skupština „i stvarno odlučuje“ o listi kandidata za članove upravljačkih tijela i da se osiguraju pravedni i transparentni procesi u izboru članova Savjeta RTCG i lokalnih javnih emitera.

Pored ostalog, tražili su da se brišu stav 4 i 5 člana 28 Zakona o RTCG, kako o kandidatima za članove Savjeta RTCG ne bi presuđivao broj pečata organizacija koje su podržale nekog od kandidata.

U Zakonu o RTCG piše da će, ako predlagači podnesu više odvojenih predloga, radno tijelo Skupštine utvrditi predlog kandidata za člana Savjeta iz ovih kategorija na osnovu broja ustanova, odnosno, nevladinih organizacija koje su podržale kandidaturu.

Ukoliko dva ili više kandidata imaju podršku istog broja ovlašćenih predlagača, u predlog liste uvrstiće se kandidat koji ima duže radno iskustvo u oblastima koje su od značaja za obavljanje djelatnosti Javnog medijskog servisa, pripadnik je manje zastupljenog pola na listi kandidata i pripadnik je određene ugrožene grupe lica (LGBTQ+, rasa i drugi osnovi).

Tražili su i da Administrativni odbor ,,suštinski bira članove Savjeta RTCG“.

Traženo je i da se snize kriterijumi za članove Savjeta AMU da se predividi pet umjesto deset godina radnog iskustva.

Zbog toga što se već mjesecima ne može izabrati član Savjeta AMU i činjenica da je svega osam mjeseci nakon usvajanja seta medijskih zakona traženo da se mijenjaju, Delegacija EU je juče saopštila da izmjene ne bi smjele da ugroze političku nezavisnost upravljačkih tijela javnog servisa RTCG i regulatorne agencije AMU, te da moraju biti usklađene sa pravnim tekovinama EU.

Zbog toga se prekjuče oglasila i 101 organizacija civilnog društva, koje su poslale inicijativu svim poslaničkim klubovima u Skupštini Crne Gore u kojoj iskazuju snažno protivljenje najavljenim izmjenama medijskih zakona, koje bi trebalo da omoguće potpunu partijsku kontrolu nad savjetima RTCG, Agencijom za audio-vizuelne medijske usluge i lokalnim javnim emiterima.

– Važeći zakoni jasno definišu stroge kriterijume za izbor članova savjeta – VII1 nivo obrazovanja i najmanje 10 godina iskustva, te omogućavaju da predstavnike NVO biraju same organizacije koje imaju dokazano iskustvo i rezultate u relevantnim oblastima – piše u inicijativi.

Ističu da predložene izmjene otvaraju vrata partijskom kadriranju, snižavaju profesionalne standarde i vode direktno ka urušavanju sistema.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija): Mara Babović/Pobjeda

Ostavite komentar

Komentari (0)

X