EKAN JASAVIĆ ZA STANDARD: Monstruozni zločin na Cetinju odslikava zabrinjavajuću bezbjednosnu situaciju u Crnoj Gori – sektor bezbjednosti nalazi se u raljama politike

EKAN JASAVIĆ ZA STANDARD: Monstruozni zločin na Cetinju odslikava zabrinjavajuću bezbjednosnu situaciju u Crnoj Gori – sektor bezbjednosti nalazi se u raljama politike

K. Perković

03/01/2025

07:15

Monstruozni zločin koji je počinjen na Cetinju u toku novogodišnjih praznika gdje je počinilac ovog zločina na više različitih lokacija ubio dvanaest osoba i teško ranio četiri osobe kojima je život  i dalje ugrožen, nažalost najrealnije odslikava zabrinjavajuću bezbjednosnu situaciju ne samo na Cetinju nego u čitavoj Crnoj Gori, poručio je u razgovoru za portal Standard penzionisani visoki policijski funkcioner i magistar bezbjednosti Ekan Jasavić.

“Poražavajuća i visoko zabrinjavajuća je činjenica  da se zločinac od prve egzekucije slobodno kretao po Cetinju i u različitim vremenskim periodima na različitim lokacijama nesmatano ubijao i ranjavao nedužne gradjane, a da  za to vrijeme policija uopšte nije adekvatno reagovala ni pokušala da ga u zlom naumu spriječi”, kaže Jasavić.

On ističe da je u “ovom slučaju izostala je blagovremena reakcija policije, koja bi da je bila na terenu, što joj je redovni posao, brzo reagovala i spriječila dalji masakar nedužnih gradjana Cetinja”.

“Poslije slučaja od prije dvije i po godine kada je Vuk Borilović napravio masakar na Cetinju, policija je  u tom gradu  morala imati pojačan operativno terenski rad kao i pozorničko – patrolnu djelatnost, što je očigledno izostalo i to u dužem vremenskom periodu, što dokazuju i nedavni besprizorni obračuni organizovanih kriminalnih grupa, upravo na Cetinju”, rekao je on.   

Foto:K.P. Standard

Imenovanje Ivice Janovića na funkciju direktora ANB-a je ishitrena  odluka predsjednika Vlade Crne Gore Milojka Spajića, kome pri predlaganju nije bio prioritet profesionalnost i iskustvo iz bezbjedonosnog sektora prvog čovjeka Agencije za nacionalnu bezbjednost, poručio je u razgovoru za portal Standard Jasavić.

On je u intervjuu za naš portal govorio o stanju u bezbjednosnom sektoru u prošloj godini, kao i u čemu vidi spas MUP-a i Uprave policije.

“Izbor Janovića na čelo ANB-a – politička lojalnost”

Izbor Janovića na čelo ANB-a, prema riječima Jasavića je politička lojalnost ministra Danila Šaranovića lično predsjedniku Vlade i partiji kojoj pripada, što je kako kaže “opasan presedan koji potencijalno može da ugrozi temelje bezbjednosti i sigurnosti države Crne Gore”.

“Ovaj zaključak se nameće nakon informacija koje su dostupne javnosti, a koje su zabrinjavajuće za demokratska društva. Naime, Janović je izabran na elektronskoj sjednici Vlade, gdje postoji mogućnost da članovima Vlade nije dostavljena njegova biografija, jer je ministar Šaranović, kao najodgovorniji za resor bezbjednosti, informisao javnost da ne zna da li je na toj sjednici podijeljena biografija Janovića iako je njemu lično ista navodno bila poznata, gdje, logično, nije moglo biti ozbiljnije i duže rasprave na ovu temu od strane članova Vlade, a  ako i jeste, o tome javnost nije detaljnije informisana. Nadalje, vrlo su indikativni medijski natpisi da Janović nije prošao bezbjednosne provjere za poziciju operativca tajne službe u Tivtu, da je nakon toga naprasno prošao novu provjeru za prvog čovjeka ANB-a. Ne zna se da li su narušeni bezbjednosni standardi prilikom njegovog imenovanja. Zbog svega toga se stiče utisak da su  ostavke direktora u punom mandatu i imenovanja  vršilaca dužnosti ovaj  sektor iz redovnog stanja uvela u vanredno stanje, političkim dilom stranaka na vlasti, po principu podjele kadriranja u ANB-u i MUP-u”, rekao je on.

Napominje da ova “naprasna imenovanja predstavljaju dio šireg političkog plana vladajuće većine radi što dužeg zadržavanja pozicija na kojima se sada nalaze, te ostvarivanja političkih ciljeva ovih subjekata u perspektivi”.

“Koliko će se imenovanje Janovića odraziti na saradnju sa NATO-om saznaćemo u skorije vrijeme ukoliko u toj organizaciji prihvate poziv predsjednika države Jakova Milatovića za vršenje inspekcijske kontrole rada ANB-a”, pita se Jasavić.  

Bezbjednosna situacija u prošloj godini

Kada je u pitanju, bezbjednosna situacija u 2024. Godini, prema njegovim riječima, bila je generalno loša.

“Razlog za to su nastavljeni obračuni organizovanih kriminalnih grupa na sve brutalniji i svirepiji način, do tada nezabilježen u Crnoj Gori, gdje se izdvajaju  slučajevi na Cetinju, u Podgorici i Baru, gdje je stradalo više lica. U tim slučajevima je  bezbjednosni sektor zakazao u preventivnoj ravni na terenskom i obavještajnom radu, dok je rad na otkrivanju počinilaca ovih teških krivičnih djela dao rezultate. U drumskom saobraćaju bio je veliki broj smrtno stradalih lica, što znači da prevencija ni u ovom pogledu nije bila adekvatna, što se može reći i za porast vršnjačkog nasilja i nasilja u porodici. U protekloj godini policija je ostala bez velikog broja službenika, kako uniformisanih policajaca tako i inspektora, koji su rado odlazili i još uvijek odlaze iz službe, nezadovoljni stanjem u ovom sektoru, koje je prouzrokovano lošim menadžmentom vrha policije i nepokazanim elementarnim poštovanjem i kolegijalnošću prema časnim službenicima policije koji su decenijama odgovorno i savjesno obavljali ovaj težak posao, što je uslovljeno kadriranjem po isključivo političkoj, a ne profesionalnoj liniji”, kazao je magistar bezbjednosti.

Profesionalaca u vrhu bezbjednosnog sektora vrlo malo

Kako navodi, ovakvo stanje ne čudi jer profesionalno poštovanje  mogu iskazati i njegovati samo profesionalci, kojih je u vrhu bezbjednosnog sektora ostalo vrlo malo.

Foto:Kurir.rs,Rina

“Najbolji dokaz nesposobnosti crnogorske policije jeste slučaj Alije Balijagića, koji je u mjestu Tomaševo izvršio  dvostruko ubistvo i nakon toga se dao u bjekstvo, koje je trajalo skoro mjesec dana, tako da je sva policija na tom slučaju najslikovitije pokazala nesposobnost da obezbijedi sigurnost i bezbjednost građana, što joj je osnovna nadležnost. Hijerarhijska neodgovornost i nesjmenljivost u policiji postaje hronični problem još od dešavanja na Cetinju kada je više osoba ubijeno i ranjeno od strane Borilović  Vuka, prokopavanjem tunela ispod Višeg suda u Podgorici i slučaja Alije Balijagića. Sva tri slučaja su zahtijevala podnošenje ostavki čelnika policije, što se nije desilo ni u jednom slučaju, što ukazuje na odsustvo svijesti o objektivnoj odgovornosti čelnih ljudi ovog sektora, a i sektora ANB-a, koji je morao po prirodi posla biti uključen u sva tri slučaja”, napominje Jasavić.

Stanje u MUP-u i Upravi policije

Stanje u MUP- u  i Upravi policije nikada nije bilo, za posljednje četiri decenije, prema riječima Jasavića, lošije u kadrovskom, materijalnom i finansijskom  smislu.

“Aktuelni uplivi građanskih lica, preko političkih i nepotističkih veza, umnogome urušavaju sektor bezbjednosti. MUP nema strategiju za obnavljanje kadrova jer je  službu napustio veliki broj profesionalaca, policajaca, a u pređašnjoj praksi je bilo da se novi policajci edukuju uz starije policajce, koji su im prenosili iskustva. To se odnosilo kako na policajce  saobraćajce, policajce javnog reda i mira, tako i na kriminalističke  inspektore. Veliki broj policajaca, koji je završio policijsku akademiju čeka  da zasnuje radni odnos u policiji, tako da bi postojeća kadrovska  praznina, posebno u Podgorici bila popunjena. Nažalost u praksi to nije tako i oni dugo čekaju, nakon završene akademije, dok se raspisuju konkursi za prijem  policajaca  iz civilstva,  što otvara prostor za partijsko zapošljavanje, što će se loše odraziti na bezbjedonosnu situaciju  i kredibilitet policijske službe. Novim Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji MUP-a Crne Gore, koji priprema resorni ministar, biće stvoreni svi preduslovi za političko zapošljavanje po želji menadžmenta MUP-a, to je više nego jasno, u tom kontekstu i posmatram ostavku Brđanina i dovođenja novog direktora policije kao vršioca dužnosti. Na ovaj način se stvaraju pretpostavke za političkom prevlašću u bezbjedonosnom sektoru partija aktuelnog menadžmenta ovog sektora.  Važno je ovom prilikom pozvati  aktuelni menadžment MUP-a  da prilikom zapošljavanja  poštuju član 129. Zakona o unutrašnjim poslovima  koji propisuje da se prilikom popune radnih mjesta, mora voditi računa o srazmjernoj zastupljenosti pripadnika manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica, jer je policija dužna da preduzima proaktivne mjere u ovom pravcu, što sada nije slučaj”, rekao je penzionisani funkcioner policije.

Policijski dres

Trenutno, poslovnu atmosferu  u MUP-u Crne Gore, kako kaže Jasavić, “možemo posmatrati nažalost  kao fudbalsku, gdje mnogi mijenjaju političke dresove u zavisnosti ko upravlja MUP-om”.

“Pri čemu moram da naglasim da promjena političkih dresova u MUP-u je imanentna onim službenicima koji nikada nijesu  zadužili  ni zaslužili profesionalni policijski dres, koji je u svakoj zemlji sa demokratskom tradicijom dostojan poštovanja. Upravo je u ovakvim načinu kadriranja urušena dugo najavljivana  neophodna depolitizacija ove službe i umjesto meritokratije imamo na djelu partikratiju.  Generalno bezbjednosni sektor je raljama dnevne politike, koja postavlja kadrove bez obzira ra na refernce, razrješava bez obzira na rezultate, glorifikuje i imenuje nekompetentne a lojalne menadžmentu u cilju ostvarivanja njihovih uskostranačkih partijskih interesa, što ukupno ugrožava opštu bezbijednost  gradjana, što je ponavljam, osnovna nadležnost policije. U tom duhu je u policiji evidnetan   deficit :profesionalizma i etičnosti, prevencije , transparentnosati i odgovornosti prema gradjanima, kolegijalnosti,  te opremljenosti i adekvatnih obuka. Očigledno da  aktuelni menadžment ovaj sektor doživljava poligonom za političko nadgornjavanje i prevlast u sadašnjim i budućim vrlo delikatnim političko izazovima koji nas izvjesno očekuju”, istakao je on. 

Foto: Đorđe Cmiljanić/Vlada, Ilustracija

Spas bezbjednosnog sektora

Za spas ovog sektora, prema njegovim riječima, neophodno je vratiti fokus na profesionalizam, stručnost i odgovornost, te hitno sprovesti reforme koje će osigurati depolitizaciju i vraćanje povjerenja građana u bezbjednosni sektor.

“U tom pravcu, zbog porasta kriminaliteta iz oblasti saobraćaja, vršnjačkog nasilja i nasilja u porodici, te zapošljavanju bez posebnih provjera i kriterijuma, potrebno je razmišljati o drugačijoj organizaciji Uprave policije, na način što bi se u sklopu iste formirale Uprava za drumski saobraćaj, Uprava za maoljetničku delikcvenciju ,Uprava za borbu protiv nasilja u porodici i Kadrovska komisija koju bi činili najiskusniji apolitični profesionalci iz redova policije sa radnim stažom preko 20 godina,  kao i najistaknutiji  psiholozi,  a njena nadležnost bi bila daje objektivizirano mišljenja o imenovanju i razrešavanju službenika u policiji direktoru policije i resornom ministru, kako bi se  spriječila sadašnja praksa obezglavljivanja bezbjednosnog sektora naprasnim razrješenjima i postavljenjima iz isključivo političkih razloga po željama  menadžmenta MUP -a u Uprave policije, a na veliku štetu  bezbjednosnog sektora, koji mora ulivati povjerenje pružajući neophodnu sigurnost svim gradjanima, bez obzira na njihove različitosti”, rekao je on.

On je takođe istakao značaj  psihologa u radu  ove Komisije a i kompletnog  bezbjednosnog  sektora, zbog obaveze psihofizičke kontrole službenika ovog sektora, koji se kako kaže, “i pored zakonske obaveze ne obavlja u skladu  sa članvima 160 i 161 Zakona o unutrašnjim poslovima“.

“Na kraju kao policijski službenik sa višedecenijskim iskustvom želim da ukažem da u radu policije u perspektivi  treba izbjegavati poligrafsko testiranje jer poligrafski izvještaj nije dokaz koji zakon prepoznaje, zbog čega se može stvoriti kriva slika o važnim činjenicama za otkrivanje izvršilaca teških krivičnih djela,  što je praksa i pokazala, a  nije isključena i moguća  zloupotrebe ovog sredstva u postupku utvrdjivanja istine, kojima se mogu flagrantno kršiti ljudska prava i slobode gradjana.  Ovo posebno pri činjenici da su mediji i NVO sektor  izonosili ozbiljne sumnje u validnost diploma  zaposlenih u državnim institucijama a time i ovom sektoru, zbog čega preporuka menadžmentu   ovog sektora da ove navode ozbiljno ispita i da nadje načina da o bezbjednosti  gradjana brinu službenici od snažnog profesionalnog i ličnog integriteta, jer snage države Crne Gore se ogleda kroz snagu  i sposobnost bezbjednosnog sektora i pojedinaca koji ga predstavljau, ne samo kroz mendžment  već kroz kompletan system”, zaključio je Ekan Jasavić u razgovoru za portal Standard. 

Izvor (naslovna fotografija): Dragan Mijatović/Pobjeda

Ostavite komentar

Komentari (0)