U utorak, 16. jula, u naselju Stara Varoš ubijen je Igor Nedović (28). Napadač mu je prišao s leđa i ispalio više hitaca, od kojih ga je jedan pogodio u stomak. Preminuo je istog dana u Kliničkom centru Crne Gore. Policija je identifikovala Arjana Rečkovića (22) kao osumnjičenog, koji je u bjekstvu.
U noći između 19. i 20. jula, u bašti kafića “Taormina” u centru grada, vatrenim oružjem likvidiran je Ivan Milačić (28). On je poginuo na licu mjesta, dok su dvije osobe ranjene.Obojica ubijenih bila su povezivana sa suprotstavljenim kriminalnim strukturama – Nedović sa kavačkim, a Milačić sa škaljarskim klanom. Njihove likvidacije upućuju na novi talas obračuna koji se sada odvija u samom srcu glavnog grada.
“Ubistva liče na scene iz favela”
Ekan Jasavić, penzionisani visoki funkcioner Uprave policije, smatra da se Crna Gora suočava s ozbiljnim urušavanjem bezbjednosnog sistema.
“Nastavak sukoba kriminalnih bandi je evidentan i, čini mi se, preselio se u metropolu Crne Gore. Nažalost, izgubljeni su mladi životi, a ta beskrupulozna ubistva sve više liče na scene sa ulica brazilskih favela”, kazao je Jasavić za Standard.

On ističe da se ne radi o uvozu nasilja iz inostranstva, već o unutrašnjem problemu.
“Ovo nije sukob prenijet iz Španije ili drugih zemalja – ovo je naš problem, rezultat sukoba domaćih kriminalnih struktura, stvorenih u ambijentu potpune institucionalne slabosti”, kaže Jasavić.
“Sistem nije pod kontrolom”
Prema njegovim riječima, najnovija ubistva pokazuju da bezbjednosni sektor i obavještajne službe ne funkcionišu.
“Jasno je da stvari nijesu pod kontrolom. Zakazalo se u preventivnom i proaktivnom djelovanju. Umjesto odgovornosti, slušamo hvalospjeve menadžmentu policije, što je potpuno nelogično i neprihvatljivo “, navodi Jasavić.
Posebno zabrinjava nedostatak operativaca na terenu i organizaciona zapuštenost policije.

“Podgorica je postala centar stanovništva iz svih krajeva Crne Gore, ali broj policajaca nije pratio taj rast. Mnogi djelovi grada nemaju adekvatno prisustvo policije, pa kriminalci slobodno funkcionišu”, upozorava on.
Politička kontrola, kadrovski haos i demotivisani službenici
Jasavić oštro kritikuje političko kadrovanje u Upravi policije.
“Rukovodstvo je politički, a ne profesionalno izabrano. To urušava autoritet službe i demotiviše zaposlene. Policajci koji vrijede napuštaju službu ili čekaju priliku da odu”, kaže on.
Navodi da se kadrovska politika svela na “veting” i smjene, umjesto na stručnu selekciju i edukaciju.
“Reforma bezbjednosnog sektora je ostala deklarativna. Umjesto strateškog planiranja, imamo političke rotacije koje destabilizuju sistem”, poručuje Jasavić.
“Kriminal je prodro u institucije, a sistem ćuti”
Na pitanje da li su organizovane kriminalne grupe infiltrirane u institucije, Jasavić odgovara:
„Ako pogledamo curenje informacija, zaštitu pojedinaca i nerazjašnjene slučajeve, jasno je da kriminal ima uporište unutar sistema. Još gore je što o tome ćute oni koji bi prvi morali reagovati”, kaže on.
Upozorava i da zbog političkih turbulencija ne postoji kontinuitet u radu službi, što ide na ruku kriminalcima.
“Svaka nova vlast resetuje sistem i gubi se institucionalno pamćenje. Kriminalci nastavljaju gdje su stali, a službe stalno počinju ispočetka”, zaključuje Jasavić.
Dvije brutalne likvidacije u centru Podgorice potvrdile su da se obračuni kriminalnih klanova više ne dešavaju u sjenci, već na javnim mjestima, pred očima građana.
Preporučeno
Kako upozorava Ekan Jasavić, sistem je u potpunosti zakazao, a politički uticaj dodatno urušava profesionalnost policije. U takvom ambijentu, građani sve više žive u atmosferi straha, dok kriminalne strukture postaju sve slobodnije i drskije.