Kako je rekao izvor Standarda, Institutu za onkologiju više dana nedostaju ljekovi “Pembrolizumab – keytruda”, “Phesgo” u dozi od 1200 mg, doza koja se daje kod prve primjene ovoga lijeka, “Avelumab – Bavencio”, “Alymisis” i “Oyavas – biosimilari bevacizumaba”. Pred kraj prošle nedjelje nije bilo ni “Oxaliplatina citostatika.
Kako nam je rekao sagovornik iz KCCG današnji problem nedostatka pomenutih ljekova je dotatno komplikovao situaciju, jer su naredne nedjelje neradni dani.“Pacijenti su preskočili terapiju, a ne mogu je primiti ni sljedeće nedjelje što znači da se tim pacijentima odgađa terapija za minimum dvije nedjelje”, rekao je sagovornik portala Standard iz KCCG
Fond će tražiti dodatna sredstva za ljekove
Fond za zdravstveno osiguranje je prije saznanja Standarda o dobijanju sredstva za dodatne ljekove za Specijalnu bolnicu u Brezoviku, ali ne i za KCCG, saopštio da će za ljekove “od Ministarstva finansija tražiti dodatna sredstva ukoliko dođe do prekoračenja budžetom opredijeljenih sredstava”.
Iz Fonda su za portal Standard istakli da će sve javne zdravstvene ustanove u sistemu Fonda pokušati da se uklope u budžetom opredijeljena sredstva za ljekove i medicinska sredstva, ali da je primarni interes Fonda zdravlje i život osiguranika.
“U tom smislu, naša institucija će od Ministarstva finansija tražiti dodatna sredstva ukoliko dođe do prekoračenja budžetom opredijeljenih sredstava”, rekli su iz Fonda.
Oni smatraju da su sve nadležne institucije, uključujući i Ministarstvo finansija, spremne da pomognu u rješavanju pomenutih problema, i uvjereni su će se korektna i profesionalna saradnja nastaviti, što je osnovni preduslov da naši osiguranici dobiju najoptimalniju zdravstvenu njegu i uslugu.
Nije saopšteno da li su i koje zdravstvene ustanove prekoračile mjesečni plan potrošnje ljekova
Na pitanje da li su otklonjeni takozvani logistički problem u distribuciji ljekova iz Fonda su kazali da je u Specijalnoj bolnici u Brezoviku došlo do kraćeg logističkog zastoja u isporuci određenih terapija, koji je trajao četiri dana.
“Zbog naših osiguranika, želimo naglasiti da ta situacija nije uticala na terapijski plan pacijenata, niti na njihovo zdravstveno stanje, te da su svi pacijenti zbrinuti u skladu s medicinskim protokolima, a najveća pažnja je posvećena najosjetljivijim slučajevima”, saopšteno je iz Fonda.
Nijesu precizno saopštili da li su i koje zdravstvene ustanove prekoračile mjesečni plan potrošnje ljekova ali du rekli da sve javne zdravstvene ustanove iz sistema Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore imaju obavezu i odgovornost da se pridržavaju mjesečno opredijeljenih sredstava za ljekove i medicinska sredstva, što znači da su u obavezi, između ostalog, da upravljaju zalihama i da ih vode na optimalnom nivou.
“Međutim, u praksi se dešava da ustanove dobiju pacijente kojima su prepisane skupe biološke/onkološke terapije, koje moraju primati u kontrolisanim uslovima, i upravo su te skupe terapije razlog određenih probijanja mjesečno opredijeljenih sredstava. Uprkos tome, menadžment Fonda je davno iskazao svoju namjeru da osiguranicima učini dostupnim upravo ove terapije i od toga nećemo odstupiti ni ubuduće, iako cjelokupna javnost zna da je budžet za zdravstvo za ovu godinu manji nego što smo tražili i što je realno potrebno da bi se osiguralo njegovo nesmetano funkcionisanje”, rekli su iz Fonda.
Precizirali su da je za svaku javnu zdravstvenu ustanovu, kod koje dođe do probijanja mjesečnog limita za ljekove i medicinska sredstva, potrebno napraviti novi plan jer se ta prekoračenja odbijaju od ukupno opredijeljenih sredstava za ljekove i medicinska sredstva za datu ustanovu, za 2025. godinu.
“Svi smo svjesni da potrošnja koja je veća od planirane može prouzrokovati probleme u raspodjeli opredijeljenih budžetskih sredstava, ali ćemo nastaviti da tražimo načine da posledice toga budu svedene na najmanju mjeru, te da sve javne zdravstvene ustanove dobiju onoliko sredstava koliko im je potrebno za redovan rad”, odgovorili sui z Fonda na pitanje Standarda.
Najmanje 40 pacijenata u martu nije primilo propisanu terapiju
Podsjetimo, najmanje 40 pacijenata sa dijagnozom karcinoma pluća u Specijalnoj bolnici „Dr Jovan Bulajić“ u Brezoviku nije primilo propisanu terapiju, iako su u prethodnom periodu liječeni istim ljekovima koje plaća država, saznaje portal Standard. Prema informacijama koje je saopštilo više izvora iz te bolnice, sve terapije koje nijesu bile dostupne pacijentima su na listi ljekova koju je usvojila Vlada.
Ovo i druge zabrinjavajuće informacije su rezultat odluke Ministarstva finasija, prije svega, a onda i Fonda za zdravstveno osiguranje koje je nedavno uputilo dopis javnim zdravstvenim ustanovama u kojem ih upozoravaju na potrošnju ljekova u okvirima planiranog. Portal Standard posjeduje dopise Fonda.
Sagovornik Standarda kaže da 15 pacijenata koji su trebali da prime lijek „Tecentriq“ u drugoj polovini marta, nije primilo terapiju koja je odložena, jer bolnica nije mogla da dobije lijek.
Osim toga, iz izvještaja Montefarma za mjesečnu potrošnju od 19.03.2025. godine do kraja marta, nijedna kutija „Tecentriqa“ nije isporučena Brezoviku, iako se vidi da su na stanju imali 70 kutija.
SB Brezovik: Imali smo kratkotrajnih problema u nabavci ljekova
Iz bolnice u Brezoviku Standardu su potvrdili da je tokom posljednje sedmice marta „došlo do kratkotrajnog problema u isporuci tražene količine pojedinih ljekova“. Naglasili su da takav problem nije bio samo kod njih, ali da su protekle nedjelje svi pacijenti primili planiranu terapiju.
z SB „dr Jovan Kljajić“ nijesu demantovali navedene informacije da tokom marta 15 pacijenata nije primilo „Tecentriq“, kao ni to da najmanje 40 pacijenata sa dijagnozom karcinoma pluća nije primilo terapiju.
Sagovornik Standarda, koji je želio da ostane anoniman, a čije navode nijesu demantovali iz bolnice u Brezoviku, kaže da je ta bolnica tražila 20 kutija istog lijeka, a da im je poslato samo 15, iako je napravljen plan za primjenu svih 20 pacijenata. Informacije govore da u Montefarmu ovog lijeka ima dovoljno na lageru.
U bolnici u Brezoviku imali su problema i sa lijekom „Imfinzi durvalumab“ proizvođača „Astra“.
„Najmanje tri pacijenta nijesu primila nastavak terapije, a tri nova, spremna i odobrena, nijesu započela sa terapijom“, kaže sagovornik Standarda.
Odlaganje terapije rizik za gubitak efekta liječenja
Treba podsjetiti da protokoli za liječenje uznapredovalog karcinoma pluća precizno definišu vrijeme na koje se prima terapija (npr. dvije ili tri nedjelje).
Odlaganjem primjene terapije tokom poslednjih deset dana marta neće se primiti najmanje jedan ciklus liječenja. U slučaju da to postane praksa rizikuje se gubitak efekata liječenja koji su postignuti prethodnim terapijima i povećava vjerovatnoća progresije bolesti. Na ovaj način se do sada uložena sredstva od strane države u dijagnostiku i liječenje ovih pacijenata kompromituju.
Novi pacijenti nijesu dobili propisanu terapiju iako je njihovo liječenje predloženo od strane stručnog konzilijuma i odobreno od strane komisije Fonda za zdravstveno osiguranje.
Podatak da u bolnici „Dr Jovan Kljajić“ nedostaju i potrošni materijal, fiziološki rastvor, rukavice, iz te ustanove su demantovali.
„Što se tiče potrošnog materijala i rastvora, kao i ljekova neophodnih za liječenje pacijenata u SB Brezovik, isključujući onkološke pacijente, nijesmo imali problema u radu, niti nedostatak navedenog“, saopšteno je Standardu.
Dopis Fonda JZU – ljekova nema preko planiranog
Iz Fonda za zdravstveno osiguraje su početkom marta upozorili javne zdravstvene ustanove da troše ljekova onoliko koliko je predviđeno.
“Shodno odluci Fonda o rasporedu sredstava za 2025 godinu , potrebno je da nabavku redovnih ljekoba od AU Montefarm vršite u okviru mjesečno planiranih finansijskih sredstava , odnosno 1/12 oprediljenog budžeta za ljekove.
To znači da iznos ispostavljene cesije može odstupiti u odnosu na mjesečni plan isključivo za iznos odobrenih ljekova od strane komisije Miniistarstva zdravlja čija potrošnja je posebno planirana i izdvojena kao posebna stavka kod AU Montefarm“, piše u dopisu Fonda.
Dodaju da ljekove koje odobrava Komisija Ministarstva zdravlja je potrebno da uz cesiju dostave i Odobrenje komisije Ministarstva zdravlja za dati lijek koji je isporučen od AU Montefarm.
„Ujedno vas obavještavamo da ćemo cesije za januar i februar 2025. godine prihvatiti u iznosu koji je već definisan, ali da će se za eventualno prekoračenje mjesečnog limita u januaru i februaru umanjiti ukupni godišnji iznos opredijeljenih sredstava. U cilju racionalizacije potrošnje ljekova potrebno je da vršite strogu kontrolu planiranje zaliha i stvarnih potreba ustanove za dati mjesec“, precizirano je u dopisu Fonda JZU.
Sadašnji način planiranja potrošnje ljekova NEODRŽIV
Izvor Standarda sa Instituta za onkologiju smatra da je odluka Fonda i ministarstva o potrošnji jedne dvanaestine planiranih ljekova na mjesečnom nivou, neodrživa.
“Prije svega jer se ne može preczno planirati priliv novih pacujenata, posebno onkoloških, jer to zavisi od više karika u putu pacijenta, slobodnih termina na operacije, čekanja PH nalaza, dijagnostike…. To se prosto ne može izbalansirati na mjesečnom nivou. Možda, ali samo možda na tri ili šest mjeseci…”, kaže sagovornik Standarda. Osim toga, godišnji plan za ljekove se pravi u oktobru, novembru tekuće za narednu godinu.
“Prvi nedostatak toga je to što se planiranje pravi na osnovu potrošnje iz predhodne godine, bez preciznih pidataka o opterećenju malignim bolestima, jer CG nema dobro ažuriran registar za rak. Sve ovo znači da su podaci neprecizni”, kaže izvor.
On ukazuje i na drugi problem a to je da se lista ljekova ažurira dva ili tri puta godišnje.
“Plan potrošnje je napravljen, a može se desiti da se za neki lijek ažuriranjem liste proširi indikacija, a samim tim i potrošnja ili da se uvede novi lijek, a on nije ni stavljen u plan jer se to tada nije znalo”, precizira izvor sa Instituta za onkologiju.
Dosta manjkavosti ima oko planiranja potrosnje i odredjivanja budžeta za ljekove sa Instituta za onkologiju.
Preporučeno
Prema mišljenju više upućenih sagovornika ovakav način planiranja potrošnje može dovesti do odlaganja terapija i dodatnog opterećenja u narednom mjesecu.