Inauguralni događaj suočio se s velikim protivljenjem, uključujući proteste konzervativnih i vjerskih grupa, ali je postavio temelje za naredne parade ponosa.
Od tada, došlo je do značajnih promjena. Godine 2020. Crna Gora je usvojila Zakon o registrovanom partnerstvu lica istog pola, što odražava promjenu prema većem prihvatanju prava LGBTQ+ unutar društva i zakona. Ipak, izazovi i dalje postoje, što se može vidjeti kroz kontinuiranu diskriminaciju i govor mržnje. Srpska pravoslavna crkva ostaje glasni protivnik prajd događaja, utičući na javno mnjenje.Dvanaesti Montenegro Prajd, pod sloganom “Đe su naša prava?”, počeo je danas u Podgorici.
Na povorci su, između ostalih, i ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, šef poslaničkog kluba Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić, direktorica NVO Diši Maja Gardašević, ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka.
Foto: STANDARD
Koordinator ovogodišnjeg Pride-a, Danijel Kalezić rekao je da je veliki broj ljudi u zemlji obespravljen na ovaj ili onaj način.
On je zahvalio svim političarima koji nijesu ovdje, ističuči da LGBT prava u minuloj kampanji nijesu ni pomenuta.
Iskra Đurišić je rekla “borimo se za naša prava a i za našu budućnost koja je često neizvjesna”.
“Samoopređenje je sloboda a mi živimo u svijetu koji nas osuđuje. Zato pitamo: đe su naša prava? Poručujemo, mi smo ovdje i nastavljamo da se borimo. Neće nas ućutkati”, rekla je Đurišić.
Zahtijevaju zakon o prepoznavanju identiteta transrodnih osoba, da im se dozvoli hormonska terapija, i da se dozvole istopolni brakovi.
Staša Baštrica je rekla “naša država ne štiti sve svoje građane”.
“Nećemo da ćutimo pred sistemom koji nas marginalizuje. Imamo pravo da imamo koga želimo i da budemo ko god želimo. To su prava koja treba svako da ima bez izuzetka. Inkluzija je obaveza, tražimo pravdu i ravnopravnost”, rekla je Baštrica.
Organizatori povorke kazali su ranije da je cilj događaja da skrene pažnju na prava LGBT+ zajednice i njihovu borbu za ravnopravnost i samoodređenje, uz naglasak na ključne zahtjeve za usvajanje Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja.
Aktivisti ističu da, iako je postignut napredak, još uvijek ima mnogo posla kako bi se suprotstavili predrasudama i osigurali sigurnost i prava LGBTQ+ zajednice.
Povodom tog događaja koji će se održati na Trgu Nezavisnosti u Podgorici, u organizaciji „Queer Montenegro“ iz Uprave policije su obavijestili da će od podne sljedeće ulice biti zatvorene za saobraćaj:
Bulevar Svetog Petra Cetinjskog, zatim od raskrsnice ulice Marka Miljanova do raskrsnice ulice Jovana Tomaševića, Bulevar Stanka Dragojevića, Ulica slobode, ulica Miljana Vukova, ulica Novaka Miloševa, ulica Balšića, Hercegovačka ulica, Trg Balšića, Vučedolska ulica i Karađorđeva ulica.
Preporučeno
Navedene ulice biće povremeno otvorene za saobraćaj shodno procjeni rukovodioca obezbeđenja.