„Prvo su bile riječi, govorim tiho, kao da me i dalje progone sjenke tih trenutaka. Onda su došli udarci. To je bio naš tajni ritual, igra koju nisam birala igrati. Moja porodica je bila moje sigurno utočište, ali postala je poprište mog straha i bola”, kazala je žrtva porodičnog nasilja u anonimnoj ispovijesti za portal Standard.
Svaki udarac je ostavljao trag, ali kako dodaje najdublje rane bile su one nevidljive, urezane u njenu dušu.”Osećaj bespomoćnosti vladao je mojim svijetom, kao tamna sjenka koja me prati svuda. Pokušavala sam da se sakrijem od svijeta, da zatvorim vrata svog srca, ali tišina koja je vladala u našem domu bila je glasnija od svih mojih molbi za pomoć”, govori ona.
Kako kaže nije bila sama u svojoj patnji, ali se osjećala kao da je zarobljena u sopstvenoj tišini.
”Sramota i strah su mi vezivali jezik, dok su suze bile moj jedini saveznik u ovoj bitci. Kada bih zatvorila oči, vidjela sam samo prazninu, bezizlaznost koja me je gušila jače od svake ruke koja me je udarila”, dodaje ona.
Ali onda, jednog dana, odlučila jeda prekine taj začarani krug.
”Moja tišina više nije bila moje oružje, već moja slabost. Odlučila sam da progovorim, da prekinem ovu tamu i pružim ruku za pomoć. Iako su reči iz mojih usta izlazile tiho, bile su snažne poput groma koji razbija tminu”, ispričala je.
Iskustvo nasilja koje joj se desilo u porodici možda neće biti zaboravljeno, ali sada je dio njene prošlosti, ne budućnosti.
”Koračam napred sa hrabrošću koju sam pronašla u svojoj slabosti, znajući da svetlost može da protera čak i najtamniju senku. Moja tišina je sada glas, glas koji govori istinu o bolu koji sam doživjela, ali i o snazi koju sam pronašla u sebi da se suočim sa njim”, zaključila je mlada žena i žrtva porodičnog nasilja.

KAKO DEFINIŠEMO NASILJE U PORODICI I KOJI SU NJEGOVI OBLICI?
Nasilje u porodici predstavlja tačno određeno ponašanje jednog od članova porodice kojim se ugrožava tjelesni integritet, duševno zdravlje ili spokojstvo drugog člana porodice. Ova vrsta nasilja predstavlja izrazito štetnu, vrlo raširenu i slabo poznatu i neistraženu negativnu društvenu pojavu.
Nasilje u porodici može da se ispoljava u različitim oblicima, te razlikujemo:
- fizičko
- seksualno
- psihičko
- ekonomsko nasilje
Fizičko nasilje
Ova vrsta nasilja obuhvata: guranje, šamaranje, udaranje, šutiranje, bacanje, davljenje, nanošenje opekotina, bacanje predmeta, udaranje predmetima, prijetnja ili povrijeđivanje oružjem, zaključavanje u kuću ili izbacivanje iz nje.
Seksualno nasilje
Predstavlja minimiziranje značaja partnerkinih osjećanja prema seksu, insistiranje na neželjenom i neprijatnom dodirivanju, prisiljavanje na seksualni odnos, prisiljavanje na prostituciju, korišćenje u pornografske svrhe.
Psihičko nasilje
Ova vrsta porodičnog nasilja je najrasprostranjenija, a odnosi se na kontinuirano kritikovanje, potcjenjivanje, emocionalne prijetnje i optužbe, emocionalno ucjenjivanje, stvaranje nesigurnosti kod žrtve, posesivno ponašanje, postavljanje nerealnih i neostvarenih očekivanja u odnosu na žtvu, verbalno zlostavljanje, nepoštovanje žrtve, zloupotreba povjerenja, neispunjavanje obećanja, izolacija, prebacivanje krivice za nasilje, uznemiravanje i maltretiranje.
Ekonomsko nasilje
Podrazumijeva nedavanje novca za troškove porodice, potpuno i isključivo raspolaganje porodičnim prihodima, prisiljavanje na podnošenje detaljnih izvještaja o potrošenom novcu, zabranu članu porodice da se zaposli i na taj način ostvari sopstvene prihode.
Iz Uprave policije su za Standard odgovorili na par pitanja i dostavili statističke podatke koji upućuju na porast prijavljenih događaja nasilja u porodici u značajnom procentu.
Preporučeno
NASILJE MOŽETE PRIJAVITI NA:
- Nacionalna SOS linija za žrtve nasilja u porodici: 080 111 111
- Sigurna ženska kuća: 069 013 321
- SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica: 020 232 254 i 067 805 297
- U svim osnovnim sudovima postoje nadležni za besplatnu pravnu pomoc za žene žrtve nasilja
- Broj policije je 122