Podsjetimo, Ministarstvo prosvjete nije obezbijedilo 16 hiljada eura za putne troškove naših gimnazijalaca na svjetsku olimpijadu znanja u Japanu, ali je prije svega nekoliko mjeseci Vlada bez problema iz budžeta izdvojila 1.5 miliona za otvaranje dvije vjerske škole Crkve Srbije.
Mišljenje o situaciji gdje Ministarstvo prosvjete očigledno ne radi svoj posao, a ministar ekonosmkog razvoja i turizma Goran Đurović poziva privrednike da finansiraju obavezu Vlade, dobili smo od profesorice medijske pismenosti i poslanice URE Božene Jelušić.“Prije svega, najvažnije je da je problem riješen, a način na koji je riješen nije nepoznat u zemljama Zapadne Evrope, jer se privrednici često svojim donacijama uključuju u unaprijeđenje obrazovnog sistema, što bi trebalo da bude praksa, a ne izuzetak. Trebalo bi da se u ovakve tokove uključe i funkcioneri, jer je obrazovanje stvar društvene odgovornosti, a ne samo državnog upravljanja. Ipak, ovim je jasno da su institucije, prije sveg Ministarstvo prosvjete i Ispitni centar zakazali, jer se sada pokazala neadekvatnost u radu, a vjerujem da je svemu tome kumovao i predizborni period”, kaže Jelušić.
Sagovornica Antene M je uvjerena da je novca za putne troškove gimnazijalaca i njihovih mentora bilo, ali da su institucije očigledno zakazale u raspoređivanju tih sredstava.
“Ministar se očigledno kasno uključio, a sredstava je moralo biti i sigurna sam da ih je bilo. Dobro je što se uključila privreda, ali svi aspekti društva treba da se uključe i načine takve korake. Mežutim, takvim potezima ne treba barjačiti, već to treba da je ustaljena praska”, objašnjava ona.
Govoreći o pitanju otvaranja vjerskih škola, Jelušić je za Antenu M podsjetila da je inicirala kontrolno saslušanje ministra prosvjete Miomira Vojinovića, jer je uvjerenja da je prevashodno važno riješiti goruće probleme obrazovanja koji su primarni, a onda govoriti o otvaranju vjerskih škola.
“Na skupštinskoj Komisiji, gdje smo se ovom pitanju posvetili, donesen je zaključak da se sugeriše Vladi da se prvo rješavaju akutne teškoće obrazovnog sistema ka kojem su usmjereni svi učenici. Imamo ozbiljne prostorne potkapaciranosti, posebno u južnom i centralnom regionu. Imamo djevu koju šetamo od škole do škole. Nemamo adekvatnu opremu, ni način da edukujemo djecu ako bismo ih spremili za mnoga testiranhja. To su naši primarni problemi, a poslije, ukoliko ostane novca, zašto ne i otvoriti i vjerske škole”, kaže Jelušić.
Preporučeno
Sagovornica Antene M Božena Jelušić zaključila je da zna da su duhovne potrebe građanki i građana Crne Gore velike, ali da se one prevashodno rješavaju kroz obrazovanje i kulturu.