Program asistentkinja SOS telefona Nikšić Nada Koprivica ističe da je broj poziva približno isti broju poziva u istom periodu (jun – avgust 2022. godine) prethodne godine kada je ukupno zaprimljeno 542 poziva.
“Nacionalna SOS linija za žrtve nasilja u porodici (080 111 111) kojom koordinira SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić je servis koji je dostupan 24 sata svih 7 dana u nedjelji. Broj je za žrtve besplatan sa svih fiksnih i mobilnih mreža u Crnoj Gori. Servis je žrtvama, pored crnogorskog ostupan i na albanskom jeziku. Na SOS liniji rade konsultantkinje koje su su obučene da čuju probleme i potrebe žena žrtava nasilja i nasilja u porodici”, saopštila je Koprivica.Dodaje da konsultantkinje žrtvama obezbjeđuju potrebne informacije, osnažuju ih kroz razgovore emocionalne podrške, urgentno reaguju prema institucijama, posreduju u predmetiuma, zagovaraju prava žrtava pred institucijama, pomažu im da dobiju siguran i bezbjedan smještaj, kao i uslugu pratnje povjerljivog lica.
Koprivica navodi da SOS telefon Nikšić u zaštiti žena i djece sarađuje sa svim relevantnim institucijama: policija, centri za socijalni rad, tužilaštva, sudovi, zdravstvene i obrazovne ustanove… Ona ističe da je jedan od izazova koji država mora riješiti uspostavljanje standarda koji će osigurati postupanje svih zaposlenih u institucijama u skladu sa obavezama.
” Kvalitet saradnje još uvijek u značajnoj mjeri zavisi od ličnih stavova i pristupa zaposlenih u institucijama i u narednom periodu jedan od izazova koji država mora riješiti jeste uspostavljanje standarda koji će osigurati da postupanje zaposlenih, bez obzira kakve lične stavove imaju, bude u skladu sa obavezama koje propisuju međunarodna i domaća dokumenta za zaštitu žena od nasilja i nasilja u porodici “, poručuje Koprivica.
Žrtve putem SOS linije mogu dobiti i besplatnu stručnu pomoć psihološkinje i pravnice. Servis je anoniman, povjerljiv, poštuje autonomiju žrtava u odlučivanju i konsultantkinje ni jednu radnju ne preduzimaju bez njihove informisane saglasnosti.
Podsjećamo, u Crnoj Gori smještaj za žene i djecu žrtve nasilja obezbjeđuje SOS telefon Nikšić u svom SOS skloništu i Sigurna ženska kuća u Podgorici koje zajedno imaju 37 sigurnih mjesta za žene i djecu žrtve nasilja.
Preporučeno
” Crna Gora je u skladu sa Istanbulskom konvencijom, koja je obavezujuća za našu zemlju, obavezna da obezbijedi najmanje 66 sigurnih mjesta za smještaj žena i djece koji su preživjeli nasilje, što znači da državi nedostaje još 29 sigurnih mjesta ili 43,9 odsto”, ističe Koprivica.