SOS linija za psihološku podršku je aktivirana od strane Klinike za psihijatriju Kliničkog centra Crne Gore u saradnji sa Udruženjem psihologa Crne Gore. Tehničku podršku obezbijedio je Telekom CG i za ovu namjenu aktivirao broj 1555, koji je zajedno sa drugim operaterima omogućio da ovaj broj bude besplatan za pozive iz svih mreža.
Linija je aktivirana 06.januara 2025. godine, a kako je saopštila psihološkinja , već prvog dana su počeli pozivi građana.“Interesovanje je veoma veliko o čemu govori i činjenica da umjesto jednog profesionalca kako je bilo u prvim danima sada su na liniji u smjeni dva stručna lica koja pružaju psihološku podršku građanima. Realizovano je preko sto poziva u proteklom periodu. Uključeno je blizu 50 psihologa i psihoterapeuta obučenih za pružanje psihološke podrške putem telefona. Riječ je o profesionalcima i pomagačima koji su se nesebično odazvali pozivu kolega sa Klinike za psihijatriju i Udruženja psihologa Crne Gore i ličnim entuzijamom i voljom pokrenuli ovaj servis. Ovi ljudi su spremni da odgovore na sva pitanja, izazove i poteškoće sa kojima se gradjani suočavaju i očekujemo da građani budu slobodni da nas pozovi jer NIJESU SAMI! Pojačan je i rad profesionalaca na linij, tako da u smjeni podršku pružaju dva pomagača jer nam je cilj da budemo dostupni što većem broju građana”, kazala je Nikočević.
Telefonska linija za psihološku pomoć i podršku pokrenuta je nakog tragičnog događaja na Cetinju koji se desio 1. januara, kada je Aleksandar Martinović u krvavom piru lišio života 13 ljudi, pa presudio sebi. Građani na 1555 mogu pozvati u period od 9 do 18 sati kada je linija otvorena.
Nakon tragedije na Cetinju, kod građana je kako kaže psihološkinja, prisutna uznemirenost, bijes, anksioznost, panika, smanjen osjećaj sigurnosti i bespomoćnosti.
“Sve ovo se najčešće manifestuje i na njihovo ponašanje – Slabije spavaju, smanjen je apetit, emocionalno su razdražljivi, visoko senzitivni, nijesu raspoloženi za druženje u stanju su visokog stresa. Moramo napomenuti da su sva ova stanja i emocije potpuno očekivane i nastaju kao adekvatan odgovor na situaciju koja nas je zadesila. Pozivom na broj 1555 gradjani mogu dobiti konkretne savjete i smjernice kako da aktuelno stanje lakše prevaziđu”, rekla je psihološkinja.
Kada su u pitanju pozivi građana Nikoćević je istakla da se najviše javljaju za savjete.
Preporučeno
“Građani nas pozivaju kako bi se informisali o servisima podrške, kako bi uputili riječi zahvalnosti i pohvale stručnjacima za ovakvu inicijativu, kako bi izrazili zabrinutost aktuelnim bezbjedonosnim stanjem, naime saopštavaju da se ne osjećaju sigurno i bezbjedno nakon svega što se dogodilo. Sve ovo izaziva kod gradjana anksioznost, stanje panike, uznemirenost koja se manifestuje na fizičkom nivou zbog čega se takođe javljaju kako bi dobili konkretne savjete i smjernice za stabilizaciju svog emocionalnog stanja. Javljaju nam se zabrinuti roditelji, kao i oni kod kojih je ova tragedija reaktivirala različite lične trauma”, zaključila je članica Udruženja psihologa Crne Gore Branka Nikočević.