Ministarstvo prosvjete: Ove godine odbijen jedan zahtjev za licenciranje vrtića

Ministarstvo prosvjete: Ove godine odbijen jedan zahtjev za licenciranje vrtića

Standard

23/09/2023

08:05

U Crnoj Gori postoji određeni broj objekata koji se osnivaju kao NVO ili DOO i prijave djelatnost edukacija (kursevi, igraonice itd), ali ipak rade kao predškolske ustanove, odnosno organizuju boravak i ishranu djece, povrđeno je portalu Dnevno iz Ministarstva prosvjete.

Objašnjavaju da takvi objekti nijesu u nadležnosti Ministarstva prosvjete, ali nijesmo dobili pojašnjenje ko bi trebalo da kontroliše takve objekte i u čijoj su oni nadležnosti.

Iz ovog resora upozoravaju da je licenca obavezna ukoliko se ustanova bavi predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem, osnovnim i srednjim obrazovanjem. Na sajtu Ministarstva prosvjete je i spisak licenciranih predškolskih ustanova.

Prema podacima Ministarstva prosvjete, u toku ove godine, odbijen je jedan zahtjev za licenciranje.

„Podnosilac zahtjeva za licenciranje ustanove nije ispunio uslove, odnosno obezbijedio propisane uslove za početak rada, predviđene Opštim zakonom o orazovanju i vaspitanju. Komisija za licenciranje utvrdila je niz nedostataka u dokumentaciji podnosioca zahtijeva, od činjenice da imenovani direktor nije imao položen stručni ispit niti licencu za rad, da nisu oezbijeđeni higijensko-tehnički uslovi do nekompletne dokumentacije o kvalifikacijama vaspitno – obrazovnog kadra i ostalih zaposlenih“, navode iz Ministarstva prosvjete.

Prema Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, kada nadležna inspekcija utvrdi da ustanova ne ispunjava uslove ili ne obavlja djelatnost u skladu sa zakonom, privremeno će zabraniti rad ustanove i odrediće rok u kome ustanova i osnivač moraju otkloniti utvrđene nedostatke. Ako se u datom roku ne otklone nedostaci, Ministarstvo prosvjete rješenjem zabranjuje rad ustanove. Ukoliko ustanova otpočne sa radom bez rješenja o licenciranju izriče se novčana kazna u iznosu od 500 do 15.000 eura.

Osnivač ustanove je dužan da prije početka rada podnese Ministarstvu prosvjete zahtjev za licenciranje ustanove. Uz zahtjev za licenciranje ustanove, osnivač podnosi akt o osnivanju i dokaze o ispunjenosti uslova.

Produženi boravci dobijaju od Ministarstva prosvjete dozvolu za rad po ispunjavanju uslova koji su propisani Pravilnikom.

Udruženje Privatne predškolske ustanove Crne Gore apelovalo je ranije na roditelje da prilikom izbora vrtića i produženih boravaka za svoju djecu obrate pažnju na to da li posjeduju licencu. Ocjenjuju da je to veoma važno zbog bezbjednosti djece.

“Svjedoci smo postojanja velikog broja ilegalnih kreativnih radionica, vrtića, produženih boravaka širom Crne Gore”, navode iz PPU.

Iz Ministarstva prosvjete navode da roditelji prilikom upisa djeteta mogu da traže na uvid ustanovi Rješenje o licenciranju izdatom od ovog resora.

„Građani mogu prijaviti Prosvjetnoj inspekciji – Upravi za inspekcijske poslove bilo koju nepravilnost koju uoče“, kazali su nam iz Ministarstva prosvjete.

Redovni inspekcijski nadzor predškolskih ustanova za tekuću godinu, kako kažu, sprovodi se u skladu sa Planom rada Prosvjetne inspekcije.

Iz Udruženja privatnih predškolskih ustanova upozoravaju na porast broja nelicenciranih vrtića, kojih je, prema njihovim informacija, čak 86 u našoj zemlji. Do ovih informacija, kako navode, došli su iz razgovora sa roditeljima.

Izvor: dnevno.me
Izvor (naslovna fotografija):Ministarstvo prosvjete

Ostavite komentar

Komentari (0)