Sajber ransomware napad dogodio se, prema priznanju Monstata, 14. novembra oko 23:45. Tada je u okviru Ministarstva javne uprave već naveliko funkcionisao Operativni centar za sigurnost informatičke infrastrukture u kojem IT stručnjaci rade 24/7 što znači da non-stop, 24 sata, 7 dana u nedjelji, 365/366 dana godišnje nadziru državni informacioni sistem i sve njegove komponente kako bi prevenirali i spriječili sajber incidente ili ih sveli na mjeru koja ne ugrožava ni infrastrukturu ni podatke. Nakon sajber napada na crnogorsku državnu informacionu infrastrukturu avgusta 2022. Ministarstvo javne uprave je korak po korak prebacivalo pod svoju zaštitu razne državne organe i institucije. Uprava za statistiku je, međutim, prema pouzdanim informacijama Standarda, odbila da se podvrgne zaštiti Operativnog centra.
Ovo nam je indirektno potvrdio i ministar javne uprave Marash Dukaj rekavši da vjeruje da je ovaj sajber napad uvjerio nadležne u pojedinim institucijama da im je sigurnije da njihovu informacionu bezbjednost štite stručnjaci Operativnog centra za sigurnost informatičke infrastrukture.„Ni jedan organ ili institucija koji nije u okviru Vlade nema obavezu da se podvrgne zaštiti našeg Operativnog centra, ali je najveći broj njih shvatio da je to sigurnije tako da većinu državnih subjekata naši stručnjaci štite. Kao dobar primjer naveo bih Ministarstvo finansija. Ima, međutim i onih koji se tome opiru, iako za to nema ni stručnih ni logičnih razloga, da ne govorim o finansijskim uštedama koje se na ovaj način postižu. Vjerujem da je ovaj incident uvjerio Monstat da im je bolje, praktičnije i sigurnije da bezbjednost svog sistema ojačaju na način da koriste benefite i usluge Vladinog Operativnog centra koji raspolaže ekosistemom savremenih tehnoloških alata i gdje rade službenici koji se redovno edukuju i specijalizuju za upravo te poslove. Na tom planu su neki koraci već napravljeni tako da će i Uprava za statistiku biti zaštićena na najvišem nivou“, kaže ministar Dukaj za Standard.
Podsjeća da je Operativni centar otvorila predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. „To pokazuje da je Evropska komisija prepoznala i potrebu i rad i rezultate Ministarstva javne uprave na sajber bezbjednosti i ušla s nama u partnerski odnos. To je i potvrda da je riječ o veoma ozbiljnom projektu“, kaže ministar Dukaj.
Dodaje da niko ne može danas nigdje u svijetu garantovati stoprocentnu bezbjednost, ali da je nivo zaštite koji pruža naš Operativni centar bez premca u Crnoj Gori i u rangu najviših evropskih i svjetskih standarda.
Preporučeno
„Nigdje u svijetu nema u ovoj oblasti potpune sigurnosti. Ali se non-stop radi na zaštiti, države imaju posebne timove za zaštitu kao što mi imamo. Ti stručnjaci sarađuju i u komunikaciji su u realnom vremenu. Mi smo uspostavili na polju sajber bezbjednosti saradnju sa vodećim svjetskim stručnim službama – evo da pomenem samo dvije – od NATO-a do FBI-a. Kada to imate u vidu onda ponašanje nekih organa da se ne podvrgnu ovakvoj zaštiti vidim i kao odluku koja nije mudra. Niko ne bi trebalo da sebi danas dopusti takav luksuz i neodgovornost. I ne treba da nam se dogodi još neki napad pa da pojedini shvate da teško mogu da se odbrane sami. Zato i odgovorno insistiram prema Vladi svakog dana da se hitno formira i stavi u funkciju Agencija za sajber bezbjednost koja će biti garant za sajber bezbjednost kritične infrastrukture. Jer, ponoviću, paralisanje kritične infrastrukture, kao što su aerodromi, luke, vodovodi, energetski sistemi, imalo bi teške posljedice za život naših građana. Moramo svi biti svjesni toga i svjesni odgovornosti nečinjenja. A zakonski rok za formiranje Agencije je već dospio. Ne treba da samo čekamo da se desi novi incident, jer će se svakako desiti, nego da svi damo što efikasniji odgovor i pripremimo se na način što ćemo ojačati naše institucionalne kapacitete“, kaže za Standard ministar javne uprave Marash Dukaj.