Kada su 1904. zaratili Rusija i Japan, Crnogorci nisu časili časa: mala balkanska knjaževina objavila je rat carskom Japanu da bi dokazala bliskost sa majkom Rusijom. Iako je rat između Rusije i Japana trajao nešto manje od godinu, malo je ko slutio da će Crna Gora ostati u ratu sa Japanom preko 100 godina.
Taj rat je se među Crnogorcima danas prepričava kao neka anegdota, i ironični dio istorije, ali je interesantno, da ima mnogo onih koji nijesu znali da smo taj rat okončali.
Da je rat zvanično završen, ali i da Japan priznaje Crnu Goru kao nezavisnu državu, definitivno je potvrđeno dolaskom specijalne izaslanice japanskog premijera i zamjenice ministra spoljnih poslova Japana Akiko Jamanaka 21. i 22 juna 2006. neposredno nakon obnove crnogorske nezavisnosti.
Jamanaka je tada predala pismo tadašnjeg japanskog premijera Junićira Koizumija predsedniku vlade Crne Gore Milu Đukanoviću, u kojem je pohvalio našu zemlju i istako „spremnost na iskrenu saradnju“.
A, kako je uopšte došlo do rata? Kad je Japan 1904. godine Rusiji objavio rat, ubrzo je i Crna Gora učinila isto da bi pružila podršku bratskoj Rusiji.
Stvarno učešće Crne Gore u ratu se svelo na nekolicinu Crnogoraca koji su bili sastavni dio ruske vojske.
Nakon što se rat završio, pobjedom Japanaca, potpisan je mirovni sporazum između Rusije i Japana u Portsmutu, 5. septembra 1905. godine.
Međutim, mir između Japana i Crne Gore nije potpisan pa su te dvije zemlje zvanično ostale u ratu. Na to pitanje se zaboravilo kada je Crna Gora ušla u sastav Kraljevine SHS i ponovo je postalo aktuelno tek kad je Crna Gora stekla nezavisnost 2006. godine.
Preporučeno
Da je rat završen, ali i da Japan priznaje Crnu Goru kao nezavisnu državu, potvrđeno je dolaskom Jamanaka u Crnu Goru tek 21. juna 2006. Tako se okončao 102 godine dug “rat” između velike carevine Japana i male, ali ponosite Crne Gore. Eto, završi se taj krvavi rat.