test

MUP: U proceduri preko 2.600 zahtjeva za prijem u crnogorsko državljanstvo

Standard

23/06/2024

19:21

Prema posljednjim podacima MUP-a dostavljenim Gradskoj zaključno sa 30. aprilom 2024, u proceduri se nalazi preko 2.600 zahtjeva za prijem u crnogorsko državljanstvo. Ipak, iz Saveza udruženja raseljenih u Crnoj Gori poručuju da je taj broj onih koji očekuju dobijanje crnogorskog pasoša znatno veći.

Ministarstvu unutrašnjih poslova do 30. aprila podnijeto je 2.606 zahtjeva za prijem u crnogorsko državljanstvo, saopšteno je Gradskoj iz tog Vladinog resora.

„Sva lica koja podnesu zahtjev za prijem u crnogorsko državljanstvo i za koja se u postupku utvrdi da ispunjavaju uslove propisane Zakonom o crnogorskom državljanstvu, steći će crnogorsko državljanstvo. Ministarstvo unutrašnjih poslova kao organ u čijoj je nadležnosti rješavanje po zahtjevima za sticanje crnogorskog državljanstva, kao i do sada otvoreno je za saradnju, da licima koja nisu regulisala državljanski status u Crnoj Gori, pomogne u ostvarivanju prava na crnogorsko drzavljanstvo, ako ispunjavaju zakonom propisane uslove“, kazali su iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

Ipak, u Savezu udruženja raseljenih u Crnoj Gori imaju drugačiju statistiku i naglašavaju da u ovom trenutku oko “11.000 građana očekuje dobijanje državljanstva”. Problem na koji stavljaju akcenat je obavezno odricanje državljanstva države porijekla, zbog ostvarenja prava na državljanstvo u Crnoj Gori.

„U Crnoj Gori prema formalnim podacima koje imamo, živi oko 11 hiljada ljudi koji očekuju državljanstvo, jedan broj njih je već aplicirao i na neki način se silom prilika složio da dobije državljanstvo uz uslov da uzme otpust iz državljanstva države porijekla, a većina očekuje da se u međuvremenu dogodi nekakvo potpisivanje sporazuma o dvojnom državljanstvu u prvom redu između Crne Gore i Srbije“, kazao je predsjednik Saveza udruženja raseljenih, Milenko Jovanović.

Dok iz MUP-a tvrde da diskriminacije u ostvarenju prava na crnogorsko državljanstvo nema, Jovanović ipak stvari posmatra na drugačiji način.

„Nije tajna, nama su sa najviših adresa tadašnjih vlasti saopštavali da nam ne daju državljanstvo, naravno u neformalnim razgovorima, jer u nama vide potencijalne birače srpskih partija, što vrijeđa zdrav razum, što je besmisleno, što je užasno i teška diskriminacija“, naveo je Jovanović.

Podsjetimo, predsjednik parlamenta Andrija Mandić najavio je da će na Kolegijumu Skupštine pokrenuti dijalog o izmeni Zakona o državljanstvu, što je izazvalo oštre kritike opozicionih funkcionera.

Izvor: Gradski portal
Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)