,,Ne samo da je međunarodna zajednica svjedočila ovom zločinu, već je svojom pasivnošću otvorila vrata mogućnosti da se izbrišu sva dotadašnja civilizacijska dostignuća. To nije bio samo trenutak izdaje ljudskosti, već i duboka moralna rana čitavom čovječanstvu. Majke su svoje sinove slale u tzv. ‘sigurnu zonu’, vjerujući u zaštitu međunarodnog poretka — a zapravo su ih, ne znajući, slale u sigurnu smrt. U narednim decenijama, te iste majke čekale su vijesti, čekale su posmrtne ostatke, gledale su kako su njihovi najmiliji, vezani žicom, mučki ubijani”, navodi Nurković u saopštenju.
Dodaje da je danas, trideset godina kasnije, Srebrenica više od geografskog mjesta.,,Ona je simbol. Ona je pitanje savjesti: da li smo kao čovječanstvo spremni da vratimo civilizaciju na njeno pravo mjesto? Ili još uvijek postoje oni koji nisu spremni da budu civilizovani?”, ističe Nurković.
U saopštenju navodi da država Crna Gora ima jasan i dosljedan stav: od usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Skupštini Crne Gore, do glasanja za Rezoluciju u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.
,,Naša je obaveza da se istina čuje, da se žrtve poštuju i da se genocid nikada ne zaboravi. Srebrenica je opomena. Podsjetnik da, kada svijet šuti ili drži svijeću izvršiocima genocida — svi postajemo odgovorni. Ali i poziv da, kroz sjećanje, obrazovanje i odgovornost, ne dozvolimo da se ikada, ikome, bilo gdje, nešto slično ponovi”, poručuje potpredsjednik Skupštine Crne Gore.
Delegaciju Skupštine Crne Gore činili su: potpredsjednik Mirsad Nurković, poslanici Kenana Strujić-Harbić, Edina Dešić, Nadja Laković, Tonči Janović i Seid Hadžić, kao i savjetnici potpredsjednika Haris Ramović i Zijad Halilović.
Preporučeno