“Kompletna rekonstrukcija trajaće devet mjeseci tokom kojih će objekat i Dvorski kompleks biti zatvoreni za posjetioce. Za izvođača radova izabrana je renomirana firma „KOTO“ DOO Beograd, kao nosilac zajedničke ponude, dok je nadzor povjeren DOO „STUDIO PROSTOR“ Podgorica”, saopšteno je iz te Opštine.
Raičević je istakao da se radi o prvoj rekonstrukcija Dvorca kralja Nikole nakon 1979. godine, odnosno nakon razornog zemljotresa.„Tokom devedesetih godina je realizovana manja intervencija u dijelu tekućeg održavanja, dok je 2006. i 2007. godine završen još jedan manji dio radova. Međutim, danas govorimo o jedinoj temeljnoj rekonstrukciji nakon koje će Dvorac kralja Nikole, kao jedan od najznačajnijih lokaliteta u gradu, dobiti novi imidž i zasijati u punom sjaju“, poručio je Raičević.
On je podsjetio da je početak sveobuhvatnih radova na Dvorcu najavljen 2022. godine kada je lokalna uprava, uz podršku Vlade Crne Gore, realizovala prvu fazu koja je obuhvatila restauratorske radove na sanaciji i konzervaciji krovnog pokrivača koji je bio znatno devastiran zbog uticaja vlage i jakih vjetrova.
„Projekat koji započinjemo danas biće finansiran isključivo sredstvima Opštine Bar, a ugovorena vrijednost radova iznosi više od 870 hiljada eura. Otvaranje Dvorskog kompleksa je planirano uoči početka naredne ljetnje turističke sezone. Vjerujemo da će nakon završenih radova novi ambijent Dvorca doprinijeti adekvatnoj promociji i turističkoj prezentaciji našeg grada“, istakao je Raičević.
U susret početku radova, danas su Dvorac obišli predstavnici Opštine Bar na čelu sa predsjednikom, JU Kulturni centar Bar, kao i izvođača radova i nadzornog organa.
Preporučeno
“Realizacijom ovog projekta, Opština Bar još jednom potvrđuje svoju posvećenost zaštiti, revitalizaciji i valorizaciji bogate kulturne baštine koja ima poseban značaj ne samo za grad Bar, već i za državu Crnu Goru, kakav je, između ostalih, i Dvorac kralja Nikole odnosno Veliki objekat Dvorskog kompleksa podignut na Topolici 1885. godine. Građen je kao reprezentativni rezidencijalni objekat, u duhu stilova tog vremena, po projektu Josipa Sladea. Od 1960. godine u zgradi Velikog dvorca smješten je Zavičajni muzej Bara”, zaključuje se u saopštenju.