Zaštitnik ljudskih prava i sloboda pokrenuo je postupak u slučaju djevojčice iz podgoričke muzičke škole ,,Vasa Pavić“ kojoj nastavnica krajem oktobra, kako je njen roditelj saopštio, uz nedolično ponašanje, nije dozvolila da reaguje zbog niskog šećera u krvi i popije sok.
Ombudsman će istražiti da li su u ovom slučaju prekršena prava učenice.Kako smo pisali, roditelj Vladimir Vojinović prijavio je nastavnicu orkestra Irenu Vuković Ministarstvu prosvjete koje je nakon toga zatražilo od nadležne inspekcije da reaguje. Iz Ministarstva su saopštili da je taj resor učinio sve što može u ovom slučaju, te da je prosvjetna inspekcija konstatovala da nema osnova za preduzimanje upravnih mjera i radnji iz nadležnosti ovog organa.
Iz Ministarstva su naveli i da je inspekcija utvrdila da je ,,škola preuzela odgovarajuće korake u cilju rješavanja navoda iz prijave“.
Pošto inspekcija nije detektovala kršenje zakona, roditelj Vojinović je najavio da će reagovati i žaliti se drugim institucijama koje štite prava djece i saopštio da je jasno da će neko morati da odgovara zbog ugrožavanja zdravlja njegovog djeteta.
Objasnio je da ovo nije prvi put da se nastavnica nehumano ophodi prema njegovoj kćerki. Rekao je da je ,,kap prelila čašu“ zbog situacije kojoj su svjedočili supruga i on.
Objasnio je da se incident dogodio kada su, čekajući dijete da završi sa časovima, ušli u školski hol, zabrinuti što ona dugo ne izlazi iz učionice. Rekao je da su doznali od drugih đaka da je nastavnica zadržala njihovo dijete. Kaže da su pomislili da joj je pozlilo, ali da su zatekli nastavnicu kako prijeti i kritikuje djevojčicu. Vojinović dodaje da je djevojčica imala oborene vrijednosti glukoze u krvi, ali da joj uprkos tome nastavnica nije dozvoljavala da popije sok.
“Vidno uzrujana, sa suzama na licu, oborenih vrijednosti glukoze u krvi (mjerač je pokazivao vrijednost 3.5, što je zapravo uvod u tešku hipoglikemiju), naoko iscrpljena – djevojčica je s violončelom na leđima jedva koračala. Nastavnica joj nije dozvolila da popije sok i preduprijedi hipoglikemiju. Ta osoba ni ranije joj nije dozvoljavala da u kritičnim trenucima unese šećer ili bar ode do toaleta. Pred cijelim odjeljenjem poručivala je – „ako si bolesna – pronađi drugu grupu“”, rekao je Vojinović.
Naveo je da je prema nadležnima reagovao 26. oktobra ove godine i uputio protestno pismo tadašnjem ministru prosvjete Miomiru Vojinoviću i direktorici škole Tijani Ilić, a predmetom se potom bavila prosvjetna inspekcija.
Ilić je Pobjedi rekla da će se škola oglasiti nakon što o slučaju zauzme stav i Nastavničko vijeće ove obrazovne ustanove.
Vojinović je istakao da je tokom mjesec i po otkako su podnijeli prigovor, uprava škole pokušala da ,,omekša“ stav roditelja i da kroz komunikaciju riješi ovo pitanje. Navodi da nije vidio svrhu takvih pokušaja.
Porodica je prihvatila da dijete promijeni nastavnika, odnosno da pohađa druge predmete, dok inspekcija ne saopšti nalaz.
Nakon stava Ministarstva prosvjete o ovom slučaju, Vojinović je u petak naveo da će neko morati da odgovara, i to po najmanje dva osnova.
“Najprije zbog ugrožavanja zdravlja moga đeteta, o čemu svjedoče i materijalni dokazi, u čijem sam posjedu. Navodna briga u odgovorima institucija, poziva novinare i javnost na suzdržanost zbog prava đeteta, a zanemaruje se to da je baš tokom nastave, dakle u školi, to dijete moglo skupo da plati bahatost, neprofesionalizam i nehumani tretman koje je počinilo navodno pedagoško lice”, naveo je Vojinović u izjavi za Pobjedu.
Ocjenjuje da odgovori institucija jednostavno zanemaruju da je tokom nastave bilo ugroženo zdravlje đeteta.
Preporučeno
“Da dodam i ovo, moguće je da će neko morati baš iz kruga onih koji licemjerno brinu o pravima đeteta da odgovara zbog eventualno nezakonitoga dijeljenja ličnih podataka, odnosno medicinske dokumentacije đeteta. Nakon pristizanja ovjerenoga izvještaja o inspekcijskom nadzoru, odlučiću da li ću podnijeti krivičnu prijavu, i koga ću sve tom krivičnom prijavom obuhvatiti”, istakao je tada Vojinović.