To tvrdi farmer iz Nikšića Predrag Jakić ispred Poljoprivrednog klastera Crne Gore, navodeći da stočari u Crnoj Gori ne mogu funkcionisati sa otkupnom cijenom koja bi bila ispod 60 centi.
Sa ovim izazovima, kako je kazao Jakić u emisiji “Mreža” na TVCG, najviše se suočavaju farmeri sa sjevera Crne Gore.“Svi farmeri u Crnoj Gori kubure sa niskim otkupnim cijenama godinama. Obraćali smo se Ministarstvu poljoprivrede i lokalnim mljekarama, ali su odgovori resora uvijek bili paušalni”, kazao je Jakić.
Još jedan problem sa kojim se suočavaju crnogorski poljoprivrednici jeste niska otkupna cijena jagnjećeg mesa. Famreri tvrde da uopšte nisu zadovoljni, a najniža otkupna cijena jagnjećeg mesa je 3,70 eura po kilogramu.
“U regionu je mnogo veća cijena. Ovčarstvo je u velikom opadanju u Crnoj Gori. Za nekoliko godina će ta grana nestati. Sve je manje buljuka na planinama”, dodao je Jakić.
Jakić navodi da je stočarima u Crnoj Gori matična evidencija grla najveći problem. Tu su i zakon o poljoprivrednom zemljištu i akcize na gorivo.
“Matična evidencija nam je gorući problem. U cijelom regionu postoji, jedino je u Crnoj gori nema”, zaključio je Jakić.
Podsjetimo, mediji su pisali ranije da je cijena litra pasterizovanog mlijeka iz pljevaljske Mljekare u maloprodaji dostigla je iznos od jednog eura, iako maksimalna otkupna cijena mlijeka iznosi 32 euro centa.
Pasterizovano mlijeko prvi put je poskupilo prije više od godinu dana i tada je njegova cijena sa 50 uvećana na 60 centi. Potom je dostiglo cijenu od 85 centi, da bi u martu ove godine uslijedilo novo poskupljenje i sada u Pljevljima litar mlijeka staje jedan euro.
Litar jogurta sada košta 1,5 eura, a prije godinu cijena mu je bila 0,85 eura.
Preporučeno
Za to vrijeme otkupne cijene mlijeka porasle su za manje od deset centi.