Profesorici pala tenda na glavu, uvijali se prozori, fasada otpala…

Profesorici pala tenda na glavu, uvijali se prozori, fasada otpala…

Standard

28/04/2023

09:10

Profesorica Dragana Jelić, koja se uselila u sporne stanove za prosvjetne radnike u Budvi, čija gradnja je kasnila oko deset godina, kaže da su im se uvijala prozorska okna kada je prije više od mjesec bila bura, roletna je pala jednoj nastavnici na glavu dok je bila na terasi, zadobila je povrede i doktori su morali da je ušivaju…

Pojedini nastavnici se ne osjećaju bezbjedno, a tokom jakoh udara vjetra od straha nijesu ni spavali… Tako je izgledao život u stanovima koje su željno godinama iščekivali i zbog kojih su danima štrajkovali na livadi ispred zgrade Opštine.

Od vjetra je, prema riječima Jelić, pao i oluk sa zgrade, krov je, takođe, stradao, odlomljen je dio fasade… Očekuju da im se neko obrati iz Vlade i Ministarstva prosvjete da pronađu za njih rješenje.

Vlada je ranije zbog sporne gradnje formirala komisiju da ispita slučaj. Iako stanove treba da plate po povoljnim uslovima, kvadrat je 650 eura, Jelić se nakon što su se uvjerili u nekvalitetnu gradnju pita šta, zapravo, treba da plate. Smatra da treba da dobiju obeštećenje što su čekali deset godina da se izgrade stanovi.

“Čekamo da vidimo šta će da urade Ministarstvo i Vlada… Ovo je najgori mogući vid gradnje za tolike milione”, rekla je ona.

Lista problema

Svakodnevno se širi lista problema koje profesori bilježe u stanovima. Jelić dodaje i da prijavljuju kako im iz kada masovno curi voda, ne mogu da koriste garaže, zatvorene su, a pripadaju Opštini Budva.

“Investitor ih je zatvorio. Prema nezvaničnoj informaciji, predstavnik iz Opštine Budva rekli su da bi dali nivo garaže i da su bili ogorčeni zatvaranjem tih vrata. Rekli su da to nijesu oni uradili”, rekla je Jelić.

Profesori još nijesu počeli da otplaćuju kredit za stanove, jer nijesu uknjiženi. Jelić kaže da su mimo propisa zgrade podignute iako nije riješeno imovinsko pravno pitanje. Bez toga ne mogu da dobiju, navodi ona, uknjiženje. Dalje dodaje kako gube godine, da tu ima penzionera i da su u velikom problemu. Stambena zadruga ,,Solidarno“ koja se bavila gradnjom stanova ranije je poručivala da su sve radili po propisima.

“Rađene su nelegalno garaže, mimo projekta, od tri, izgrađeno je pet nivoa”, kaže profesorica Jelić.

Profesori su se prošle godine u septembru uselili u stanove, nakon štrajka. Pričali su da su godinama čekali, svake godine dobijali obećanja da će biti ubrzo sve završeno i odlučili su da izađu na ulicu kada su obaviješteni da kvadrat stana neće plaćati 650 eura, kako je bilo predviđeno konkursom, već 850. Tada su spavali u šatorima ispred Opštine Budva i na kraju je dogovoreno da uđu u stanove iako nemaju tehnički prijem. Objašnjavali su nastavnici da su donijeli takvu odluku iz dva razloga: ne vjeruju da bi se ikada uselili u stanove ako to sada ne učine i nemaju novca da žive privatno. Žalili su se kako im u Budvi tokom sezone značajno poskupe stanodavci kirije, što njihov budžet više nije mogao da trpi. Pojedini su, kako se tada prepričavalo, čak spavali u školi.

Nakon ulaska u stanove brzo su ih dočekale nemile scene. Parketi su se podigli u pojedinim prostorijama, bravarija nije bila ispravna, prokišnjavali su pojedini… Tada je saopštavano da je slučaj prijavljen tužilaštvu. Profesori su isticali da su ranije pisali tužilaštvu, obavijestili su taj organ da su im sumnjivi tokovi novca, zašto kasni gradnja njihovih domova, ali da niko nikada nije reagovao.

Slučaj pod oznakom interno

Vlada je ranije ovaj slučaj izgradnje stanova označila pod oznakom interno. Tada je angažovano oko 20 stručnjaka, kako bi provjerili na koji način je izgrađena kompletna zgrada. Profesori su ranije najavljivali da će protiv odgovornih pokrenuti tužbe, zbog svega kroz što su prolazili.

Stambena zadruga ,,Solidarno“ je gradila sporne stanove. Nju je osnovao Sindikat prosvjete. Za njih se gradilo 147 stanova u tri lamele u naselju Dubovica. Na stanove su čekali zaposleni Srednje mješovite škole ,,Danilo Kiš“, OŠ ,,Stefan Mitrov Ljubiša“, Druge osnovne škole, Škole za osnovno muzičko obrazovanje i Predškolske ustanove ,,Ljubica Jovanović Maša“.

Nastavnici su govorili kako im je svake godine, nakon što je probijen rok izgradnje, obećavano da će da se usele. Pričali su da je u startu dogovoreno da kvadrat plate 650 eura, toliko je bilo obećano po konkursu, a ne 890, što je nova cijena koja im je bila najavljena. Vlada se na kraju uključila u problematiku prosvjetara i dogovoreno je da cijena kvadrata ostane 650 eura, a razliku do 890 – platiće država.

Stambena zadruga dobila je garancije od Vlade da će im novac koji nedostaje da bi se zatvorila dva kredita u iznosu od 7,8 miliona eura – biti vraćen. Prije deceniju, kada je krenula izgradnja stanova, utvrđena je cijena od 650 eura po metru kvadratnom. Opština je poklonila zemljište vrijednosti oko 880.000 eura i 500.000 vrijednosti za komunalije. Preostali iznos, 7,8 miliona eura za izgradnju je podigla SZ „Solidarno“. Izvođač radova je Cijevna komerc.

Prekjuče je predsjednik Sindikata prosvjete prof. Radomir Božović kazao da će od ove i kroz naredne dvije godine Vlada odvajati više novca da pomogne prosvjetnim radnicima da kupe stanove. Do sada su izdvajali 700.000 eura, a ubuduće je 850.000. Sindikat je kritikovao Stambenu zadrugu ,,Solidarno“. Ne sviđa im se njihov model raspodjele novca, jer su prethodnih godina sredstva usmjeravali samo u Budvu. Božović smatra da svi u Crnoj Gori imaju pravo na tu vrstu pomoći i najavio je da će ubuduće Sindikat da ima više autonomije. Poučeni slučajem u Budvi neće ubuduće, kao što su do sada radili, cjelokupan novac prosljeđivati Zadruzi.

Izvor: Portal Analitika
Izvor (naslovna fotografija):foto PA

Ostavite komentar

Komentari (0)