Psihološkinja Pejović za Standard: Mijenjajmo se i shvatimo da “batina nije izašla iz raja”

Psihološkinja Pejović za Standard: Mijenjajmo se i shvatimo da “batina nije izašla iz raja”

A. Đonović

13/06/2023

12:55

Psihološkinja Jelena Pejović se u razgovoru za portal Standard govorila o nasilju u porodici, tome ko najčešće traži savjetovanja, ali i kako se ovakva ponašanja odražavaju na djecu samih nasilnika.

STANDARD: Ko su najčešće žrtve nasilja u porodici?

PEJOVIĆ: Po statistici djeca i žene, ali imamo i povećan procenat muškaraca koji su počeli da prijavljuju nasilje. Najbolje je da sveobuhvatno kažemo da su najčešće žrtve nasilja oni koji su u zavisnom odnosu sa nasilnikom(ekonomskom ili emocionalnom), niskog samopouzdanja, nesigurni, pogrešnom slikom o odnosima i nasilju.

STANDARD: Da li postoje faze razvoja nasilja u porodici?

PEJOVIĆ: Postoje 4 faze nasilja koje se međusobno smjenjuju.

To su: 1. Narastanje tenzije 2. Napad 3. Poricanje/tišina 4. Obećanja/“mir”

Najbolje objašnjenje nasilja je vir, ispočetka je rijetko, ali se sve više sužava i intenzivira, dok vas ne uvuče da potpuno izgubite moć. Važno je prepoznati ovu šemu i znati da za nasilje nema tolerancije, sve je korak ka sledećem.

STANDARD: Ko najčešće traži savjete?

Žrtva, kako da izađe iz začaranog kruga, tražeći svoje greške. Osobe koje trpe nasilje su niskog samopouzdanja i spremne na sve tražeći svaki tračak nade da smetnje mogućnost novog napada. Žrtve se jako često nadaju da će promjeniti nasilnika.

STANDARD: Da li preovladava psihičko ili fizičko nasilje?

PEJOVIĆ: Jedno bez drugog rijetko ide, tačnije preko faza koje smo naveli psihičko je stepenik do fizičkog. Svaki oblik nasilja boli i osjeća se i u tijelu i u dušu. Riječi su kao mač, a udarac priča.

STANDARD: Kako se ono odražava na djecu u porodici, da li oni vuku traume tokom zivota?

PEJOVIĆ: Nasilje ostavlja duboke tragove na ličnost, formiranje i uvide. Djeca su najugroženija, najslabija u tom osjetljivom periodu i psihički i fizički. Kod djece, žrtava nasilja, imamo kašnjenja i smetnje u razvoju, strahove, regresije, traume.

STANDARD: Da li djeca naslinka mahom budu nasilnici ili?

PEJOVIĆ: Kao za sve zavisi od ličnosti da li će uzeti nasilje kao način rešavanja problema ili biti protiv nasilja baš jer je bio/bila žrtva. Nasilnik ne mora da ima primjer u porodici da bi bio nasilnik, kao što ni osoba koja je žrtva ili svjedok nasilja nije nasilnik. Kod nasilnika su prisutne sledeće osobine: nefleksibilnost u stavovima, potreba za pažnjom, ljubomora, impulsivnost, manipulativnost, nesigurnost.

STANDARD: Da li postoji nešto što biste Vi istakli na ovu temu?

PEJOVIĆ: Nasilje je čin bez opravdanja, ne postoji jedna situacija kojoj je nasilje rešenje. Mijenjajmo se i shvatimo da “batina nije izašla iz raja,” jer samo tako ćemo naučiti sledeće generacije da ne tolerišu nasilje.

Izvor (naslovna fotografija):Jelena Pejović, foto: Privatna arhiva

Ostavite komentar

Komentari (0)