Iz Uprave policije saopšteno je za portal Standard da je u poslednjih 10 godina zabilječeno pet slučajeva čedomorstva.
Psihološkinja Marija Šćepanović u razgovoru za portal Standard, ponovo je uputila apel da je potrebno da se što prije pozabavimo mentalnim zdravljem i mentalnom higijenom.“Takođe, ovo je i poziv za ponovno razmatranje “moratiranja” žena da za ulogu majke uvijek moraju biti spremne i da se ne smiju nikad nikome obratiti za pomoć kada su ovakve stvari u pitanju”, poručila je Šćepanović.
Ona je napomenula da je stanje porodilja izuzetno osjetljivo.

“Ljuti me kada čujem da se izjave “to joj je sve od hormona” odomaćuju sve češće i da se koriste za opravdavanje bilo kakvih konflikata u kojima žena u tom postporođajnom periodu autentično želi da se izbori za svoja prava i da postavi granice. Ovo je uvijek teško, a kada se još ta volja i napor minimiziraju ovim stereotipijama, onda je to zaista za brigu”, rekla je psihološkinja.
Kada je u pitanju čedomorstvo, Šćepanović kaže da su brojne teorije koje mentalno stanje može motivisati oca ili majku da urade ovakve stvari.
“Kada govorimo o majkama, prvo nam na pamet padaju postporođajna depresija i postporođajna psihoza. Međutim, tu su i različiti poremećaji ličnosti i loše adaptacije i u ostalim segmentima života u kojima porođaj i nova uloga višestruko mogu djelovati kao okidači. Okidači su za svakoga različiti, ali svakako možemo govoriti o jednoj opštoj emotivnoj preosjetljivosti na većinu stimulusa iz okruženja ”, objasnila je ona.
Kada je u pitanju postporođajna depresija, Šćepanović kaže da stepen težine varira od ličnosti do ličnosti.
Preporučeno
“Svakako uključuje uobičajene simptome depresije (odsustvo volje, motivacije, nemogućnost pronalaženja bilo kakvog zadovoljstva i slično), ali i poremećenog odnosa prema majčinstvu i bebi. Često je i odbijanje kontakta sa djetetom, a nešto teža situacija je kada se javi i postporođajna psihoza u kojoj se dodatno mogu javiti halucinacije, sumanute ideje, opsesivna razmisljanja, iracionalni zaključci, sumnjičavost i konfuznost”, zaključila je u razgovoru za portal Standard psihološkinja Marija Šćepanović.