Iz Ispitnog centra su pojasnili da su te dvije administratorke povrijedile Pravilnik o načinu i postupku polaganja stručnog ispita za učenike, jer su omogućile da kandidati prepisuju i omogućavaju prepisivanje odgovora na ispitna pitanja, a da nijesu takvo ponašanje prijavile, niti preduzele bilo kakve radnje za sprečavanje narušavanja reda.
” D. S, kao glavna test-administratorka, nije predložila udaljenje kandidata sa ispita, svjesna da takvo postupanje za posljedicu može imati težu povredu prava, odnosno povredu zakonitosti procedure eksterne provjere znanja i gubitak prava polaganja ispita u odnosu na kandidate na predmetnom ispitu u posljednjem, avgustovskom roku, što onemogućava nastavak obrazovanja istih, a koja posljedica je i nastupila”, saopšteno je iz Ispitnog centra.Od prijavljenih devet kandidata, ispitu je pristupilo njih sedam, pri čemu su svi kandidati ispit polagali u jednoj prostoriji. Ocjenjivači Ispitnog centra su, prilikom ocjenjivanja testova, utvrdili da su navedeni kandidati prepisivali odgovore na ispitna pitanja, odnosno da su omogućili drugom kandidatu da prepiše odgovor na ispitno pitanje.
Već viđeno
Ocjenjivači su kandidatima dodijelili nula (0) bodova, te se smatra da isti navedeni ispit nijesu položili, a što su ocjenjivači evidentirali i obrazložili na test–knjižici.
Slična situacija se dogodila i prošle godine, kada je ustanovljeno da je preko 500 maturanata prepisivalo na eksternoj provjeri znanja iz CSBH jezika i književnosti, nakon čega su dobili nule.
Međutim, tadašnji ministar prosvjete Miomir Vojinović je posustao pred učenicima i roditeljima koji su prijetili zaposlenima i ocjenjivačima u Ispitnom centru. Odlučeno je da će testovi biti ponovo pregledani, što su članovi Komisije za ocjenjivanje odbili, nakon čega je Vlada smijenila rukovodstvo Ispitnog centra, a oformljena je nova komisiju za ocjenjivanje koja je đacima sada dala visoke ocjene, bez obzira što su maturanti priznali da su prepisivali. Nakon toga je uslijedio protest dijela prosvjetara, ali i roditelja, jer su ostala djeca, koja nijesu prepisivala dobila realne ocjene, a prepisivači petice. Podnešene su i krivične prijave Specijalnom državnom tužilaštvu koje je formiralo predmet 8. avgusta prošle godine. SDT je istraživalo da li je i ko u Ministarstvu prosvjete, Državnoj komisiji za maturski ispit, ali i među test-administratorima, koordinatorima i direktorima srednjih škola nezakonito postupao u slučaju prepisivanja na eksternom testiranju. Nakon izviđaja, koji je trajao desetak mjeseci, predmet je u junu vraćen u Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici.
Taj predmet je u fazi izviđaja, rečeno je Pobjedi oz ODT Podgorica, i ne mogu davati više informacija.
Još jedna prijava
Prošlogodišnju eksternu provjeru znanja je obilježio još jedan skandal – kada su u javnost prije početka ispita procurili zadaci iz matematike za polumaturante. Taj ispit je odgođen, a nakon godinu i po je počeo da dobija i rasplet.
Pobjeda je prošle sedmice objavila da je ODT u Beranama podnijelo optužni prijedlog sudu protiv test-administratorke T. R. zbog odavanja poslovne tajne.
Prema informacijama Pobjede, sumnja se da su zadaci iz matematike u javnost dospjeli preko test-administratorke koja je zaposlen u OŠ „Radomir Mitrović“ u Beranama.
” Osnovno državno tužilaštvo u Beranama podnijelo je Osnovnom sudu optužni prijedlog protiv okrivljene T. R. zbog krivičnog djela odavanje poslovne tajne”, rekao je Pobjedi tužilac portparol ODT Berane Marko Bojović.
T. R. je tog dana bila test-administratorka, a osumnjičena je da je zadatke proslijedila dalje, mimo strogih procedura Uputstva za realizaciju eksterne provjere znanja koju je propisao Ispitni centar.
Test-administratorka T. R. je zasad jedina okrivljena u ovom slučaju, iako procedure pokazuju da je čuvanje zapečaćenih vrećica odgovornost direktora škole i školskog koordinatora.
Uputstva Ispitnog centra, koja su objavljena na sajtu te institucije za 2023. godinu, preciziraju rukovanje zapečaćenim vrećicama prije nego se otvore pred đacima. Piše da je direktor škole obavezan da obezbijedi bezbjednost ispitnog materijala, te da je njegova obaveza i preuzimanje ispitnog materijala koji je poslat iz Ispitnog centra. Direktor škole i školski koordinator preuzimaju ispitni materijal od poštanskog službenika. Prilikom preuzimanja provjeravaju da li je materijal propisno zapakovan u sigurnosne vrećice. Primljeni ispitni materijal treba odložiti u prostor koji je za to određen, a sigurnosne vrećice u kojima su testovi ne smiju se otvoriti prije početka ispita. Trideset minuta prije početka ispita vrećice se predaju test-administratorima, koji ih otvaraju pred učenicima u učionici u kojoj se održava test.
Prema ovom uputstvu, ukoliko se slijedilo, nije bilo moguće da test-administratorka, koja je osumnjičena, dođe u posjed zadataka, jer bi trebalo da uzme vrećicu pola sata prije ispita i da je otvori pred đacima. Prije test-administratorke pristup su mogli da imaju direktor ili školski koordinator, kako je napisano u uputstvu. Takođe, prosvjetari iz Rožaja su sat vremena prije početka testa alarmirali Ispitni centar i Ministarstvo prosvjete, nakon čega je provjera znanja i otkazana.
Preporučeno
Sagovornici Pobjede ističu da je veoma zabrinjavajuće i to što škola u Beranama nije reagovala niti pokrenula proceduru kojom bi se razriješio slučaj, jer test-administratorka, koju očekuje suđenje, ne može biti jedina u tom lancu. Optuženoj će se suditi za odavanje službene tajne jer se sumnja da je omogućila da testovi budu dostupni javnosti, umjesto da, kada je već imala uvid u njih, mimo procedura, alarmira javnost, kao što su to odgovorno učinili prosvjetari u Rožajama.