Preporučeno
Predsjednica AmCham Komiteta za zaštitu životne sredine Andrea Radonjić ocjenjuje da jevažno što jezaštita životne sredine sada pitanje kojim se na najvišem nivou, pored države, bave i kompanije, zatim NVO sektor, mediji, ali i pitanje kojeg sve svjesniji postaju građani.
“Zaštita životne sredine napokon je dobila svoje mjesto u vrhu društvene agende. Pregovaračko poglavlje 27 biće najskuplje u pregovorima sa Evropskom unijom i tražiće promjenu svijesti svakog pojedinca, od svog domaćinstva do kompanije u kojoj radimo”, rekla je Radonjić, koja je menadžer u kompaniji Coca-Cola HBC.
Prema njenim riječima, jedan od prioriteta je uspostavljanje funkcionalnog sistema upravljanja otpadom.
“Resorno Ministarstvo radi na izmjenama regulative u ovoj oblasti. U prvom redu neophodno je obezbijediti novac za izgradnju infrastrukture, kao što su centri za upravljanje otpadom”, navela je Radonjić.
Drugo važno pitanje je upoznavanje građana i privrede sa modelom cirkularne ekonomije, koji se u Evropskoj uniji sprovodi od kraja 2015. godine.
“Cirkularna ekonomija predviđa niz mjera koje za cilj imaju da proizvodi, materijali i resursi ostaju u ekonomiji što je duže moguće, uz minimiziranje stvaranja otpada”, objasnila je Radonjić.
Potrebno je, kako je dodala, unaprijediti sistem primarne selekcije svih vrsta otpada, u svim opštinama.
“Takođe, potrebno je zakonski definisati rad operatera za upravljanje ambalažnim otpadom, kao i precizno odrediti rokove za sprovođenje lokalnih i regionalnih planova za upravljanje otpadom. Treba poboljšati i inspekcijski nadzor”, smatra Radonjić.
Imajući u vidu da industrija velikim dijelom finansira sisteme za upravljanje otpadom, učešće predstavnika AmCham-a u radnim grupama trebalo bi da doprinese kreiranju ambijenta za uspostavljanje funkcionalnog sistema za upravljanje ambalažnim otpadom.
“Kroz Komitet za zaštitu životne sredine kompanije članice AmCham-a aktivno doprinose ovoj oblasti. U septembru 2018. godinepripremili smo Pozicioni dokument, čiji je cilj podizanje svijesti o ključnim pitanjima iz ove oblasti i uklanjanje regulatornih prepreka u vezi sa upravljanjem otpadom, cirkularnom ekonomijom i drugim pitanjima ekološke politike. Kroz Dokument smo dali preporuke, koje predstavljaju dobar osnov za naše partnere iz Vlade da zajednički radimo na poboljšanju regulatornog okvira i praksi u oblasti zaštite životne sredine, a u skladu sa praksom i iskustvom Evropske unije”, zaključila je Radonjić.