test

Raonić umjesto Raonića

Standard

02/06/2023

07:11

Savjet Radio i Televizije Crne Gore, u krnjem sastavu, juče je sa četiri glasa podrške ponovo za generalnog direktora Javnog servisa izabrao Borisa Raonića. Odluka je uslijedila i pored toga što je Viši sud 10. maja donio presudu da je Raonić na tu funkciju izabran protivno zakonu 6. avgusta 2021. godine zbog postojanja sukoba interesa, jer je u trenutku imenovanja bio član Savjeta Agencije za elektronske medije, što je Zakonom o RTCG zabranjeno.



Raoniću je jučerašnjim reizborom omogućeno da na toj poziciji ostane do kraja mandata koji je počeo prije gotovo dvije godine.

Prije glasanja za Raonićevo imenovanje, na Savjetu nije prošao prijedlog da se, polazeći od pravosnažne presude Višeg suda, kao jedna od opcija, poništi prethodni konkurs i do raspisivanja novog konkursa za čelnika Javnog servisa imenuje v. d. generalnog direktora.

Odluka Savjeta Crne Gore izazvala je oštre reakcije nevladinog sektora, najavljene su krivične prijave protiv članova Savjeta i njihovih pravnih savjetnika, pozvano tužilaštvo da reaguje, dok je pravni zastupnik Nikole Markovića, po čijoj je tužbi Viši sud odlučio da je Raonić bio nezakonito izabran, najavio da će ponovo tražiti sudsku zaštitu jer tvrdi da je Savjet RTCG izigrao zakon.

Tajno glasanje

U tajnom glasanju u kojem je Raonić dobio četiri glasa podrške, učestvovali su predsjednik i četiri člana Savjeta RTCG-a Veselin Drljević, Filip Lazović, Predrag Miranović, Amina Murić i Naod Zorić. Jedan listić je bio nevažeći, jer je u kutiju ubačen prazan.

Na glasačkom listiću, članovi Savjeta su ponovo birali između kandidata koji su se prijavili i ispunili uslove konkursa raspisanog 17. juna 2021. godine – Milutina Stijepovića, Srđana Čovića, Borisa Raonića i Nikole Markovića.

Uoči glasanja sjednicu je napustila potpredsjednica Savjeta Marijana Camović-Veličković koja je prethodno najavila da neće učestvovati u odlučivanju ukoliko većina u Savjetu, po sugestijama pravne službe, ipak istraje, protivno odluci suda, na tome da se Raonić ne izuzme sa liste kandidata sa konkursa koji je raspisan 17. juna 2021. godine.

Ona je insistirala na tome da je sud presudom jasno stavio do znanja što misli o izboru Raonića 2021. godine i da je trebalo na to pitanje da bude stavljena tačka, umjesto što se pravnim tumačenjima advokata-zastupnika RTCG u sporu koji su izgubili, i pravnog savjetnika Savjeta RTCG, pokušava ponovo omogućiti Raoniću da sjedne na isto mjesto.

Iz istog razloga se iz tajnog glasanja izuzela Milica Špajak, koja je tokom diskusije najavila da neće učestvovati ako preovlađujući stav bude da se ipak ide na glasanje o imenovanju direktora od kandidata među kojima bi bio i Raonić. Jučerašnjoj sjednici nijesu prisustvovali Predrag Marsenić, niti Bojan Baća koji je uoči sjednice podnio ostavku.

Stav pravnog savjetnika Željka Mićovića, kao i pravnih zastupnica RTCG advokatica Zorice Đukanović i Saše Vukotić, bio je da ne mogu sugerisati članovima Savjeta kako će i za koga glasati, već da u slučaju da budu riješili da imenuju novog direktora sa liste kandidata iz 2021. godine, ne mogu izostaviti ni Raonića.

Potencirali su ocjenu da će presuda Višeg suda koja je u jednom dijelu kontradiktorna biti predmet revizije pred Vrhovnim sudom, a da su članovi Savjeta ispoštovali i izvršili presudu time što su jednoglasno usvojili odluku na početku jučerašnje sjednice da prihvate i konstatuju da je Raonićev prethodni izbor poništen.

Time je, ujedno, kako je ocijenio Mićović, eliminisana mogućnost da snose bilo kakve krivične konsekvence kakve god dalje odluke donijeli u nastavku sjednice, makar i ponovnom odlukom o izboru Raonića.

Bez odluke o poništenju konkursa

Prije odluke o izboru Raonića, pred članovima Savjeta bio je prijedlog da se, kao jedna od opcija na koju su kao moguću ukazali pravni zastupnici RTCG i pravni savjetnik Savjeta, poništi konkurs iz 2021. godine, a potom ide na izbor v. d. generalnog direktora do imenovanja novog na novom javnom pozivu, ali taj prijedlog nije prošao.

Naime, Marijana Camović-Veličković, Predrag Miranović i Milica Špajak bili su za poništenje konkursa, a protiv te odluke bili su predsjednik savjeta Veselin Drljević, Filip Lazović i Amina Murić, dok je Naod Zorić bio uzdržan.

Kako nije postignuta odluka da se konkurs poništi, pribjeglo se drugoj varijanti – da se Savjet vrati korak unazad i da, tumačeći presudu Višeg suda, ponovo bira između istih kandidata.

Podsjetimo, Viši sud je presudio da je Raonić nezakonito izabran za generalnog direktora RTCG jer je u vrijeme raspisivanja konkursa i imenovanja bio u konfliktu interesa.

U prvostepenoj odluci Osnovnog suda piše da odluka o izboru direktora ne sadrži pravno valjano obrazloženje ,,s obzirom da nijesu navedeni uslovi koji su razmatrani prilikom ocjene prijava kandidata na javni konkurs, niti su navedeni razlozi zbog kojih su prijave tri kandidata odbačene, odnosno zašto oni nijesu ispunili uslove za imenovanje na mjesto generalnog direktora“.

– Pravna posljedica poništaja odluke o imenovanju je ponovni izbor između prijavljenih kandidata ili poništaj konkursa, u kom postupku tuženi ima priliku da ponovo razmatra preostale prijave i da odluči u skladu sa zakonom – piše u presudi Višeg suda.

Ovaj dio presude je iskorišten da Boris Raonić ponovo bude izabran za generalnog direktora polazeći od formulacije „ponovnog izbora između prijavljenih kandidata“.

Glasanjem je na početku sjednice tijesno odlučeno da sjednica Savjeta ipak bude otvorena za javnost, nakon što je Amina Murić predložila da sjednica bude zatvorenog tipa kako bi se, kako je rekla, izbjegli spinovi i tumačenja u medijima.

Pravno nasilje

Advokat Dalibor Tomović je naglasio da je Savjet RTCG, nažalost, ignorisao pravnosnažnu odluku suda i drugi put izigrao i prekršio zakon o nacionalnom javnom emiteru.

On je zastupao Nikolu Markovića u procesu u kome je Viši sud presudio da je Raonić 2021. nezakonito izabran na funkciju generalnog direktora.

– Zato ćemo ponovo potražiti sudsku zaštitu jer ne smijemo dozvoliti da nezakonita ponašanja postanu praksa i da nećemo odustati jer ovo je stvar principa, a ne funkcije – rekao je Tomović.

On je istakao da je, iako je na Savjetu bilo da odluči o izboru direktora između preostalih kandidata, dakle bez Raonića kao kandidata ili da raspiše novi konkurs – Savjet ponovo glasao za Raonića za koga je sud utvrdio da je u sukobu interesa.

Tomović smatra da sukob interesa kod Raonića nije otklonjen ni juče, jer se uslovi za direktora cijene prema stanju kada je konkurs raspisan, a to je 2021. godine, na što se i odnosi pravnosnažna presuda kojom je taj nedostatak utvrđen.

Iz Centra za građansko orbazovanje su poručili da su članovi Savjeta koji su suprotno pravosnažnoj sudskoj presudi učestvovali u Raonićevom novom nezakonitom reizboru nastavili nanositi štetu Javnom servisu i evropskom putu Crne Gore.

Poručili su da bi tužilaštvo trebalo proaktivno da se zainteresuje za ovaj slučaj.

– U udruženom i planskom djelovanju kojim su ušli u zonu krivične odgovornosti, a za razliku od prošlog puta imali su sudsku odluku što ih čini svjesnim učiniocima, članove Savjeta je podržala pravna služba RTCG. CGO poziva Tužilaštvo da se proaktivno zainteresuje za ovaj slučaj – poručili su oni.

CGO podsjeća da shodno obrazloženju sudskih odluka, nedvosmisleno proizilazi da Raonić nije mogao, niti može biti izabran za generalnog direktora po javnom konkursu koji je danas ponovo aktuelizovan.

Kako su dodali, članove Savjeta je na ovo blagovremeno upozorila stručna i zainteresovana javnost.

– Postavlja se i pitanje šta bi nekadašnji „aktivista“ Raonić poručio „direktoru“ Raoniću nakon ove odluke Savjeta RTCG kojom je jedna interesno-klijentelistička

grupa, na budžetu građana, ismijala pravosudni sistem u Crnoj Gori demonstrirajući da zakon za njih ne važi – zaključili su u CGO.

Krah principa

Svojom odlukom članovi Savjeta RTCG su doveli u sumnju javnost čije interese zastupaju u medijskoj kući od ključnog značaja za demokratizaciju društva, ocijenili su u Institutu za medije.

– Imajući u vidu važnost RTCG za društvo, pluralizam, slobodu izražavanja, javni dijalog, slobodne i pravedne izbore, Savjet ovakvom odlukom dovodi u pitanje osnovne principe rada: autonomiju, nezavisnost od političih centara, transparentnost rada i izbora upravljačkih struktura – dodali su oni.

U Institutu za medije su poručili da će o odgovornosti članova koji su na dnevni red stavili reizbor Raonića suditi javnost ili sud – iako su građani uskraćeni za obrazloženje i motive takve odluke, što kako su kazali, nažalost, navodi na zaključak da im do suda javnosti nije stalo.

– Raspisivanjem novog konkursa i imenovanjem vršioca dužnosti generalnog direktora iz redova zaposlenih, do izbora novog, RTCG bi dokazao da poštuje zakone, brani misiju Javnog servisa i promoviše institucionalnu autonomiju, uređivačku nezavisnost i transparentnost rada – zaključili su u Institutu za medije.

Media centar podnosi krivične prijave

Predsjednik i četiri člana i članice Savjeta Radio-Televizije Crne Gore (RTCG) danas su sproveli pravno nasilje, ocijenili su u Media centru nakon reizbora Borisa Raonića na funkciju generalnog direktora Javnog servisa.

Saopštili su da će zbog podstrekivanja na izvršenje krivičnog djela podnijeti krivične prijave protiv Borisa Raonića, zapošljenog u pravnoj službi RTCG Željka Mićovića kao i advokatice RTCG Zorice Đukanović.

Krivične prijave zbog neizvršenja sudske presude podnijeće protiv svih članova Savjeta koji su učestvovali u jučerašnjem glasanju: Veselina Drljevića, Filipa Lazovića, Naoda Zorića, Predraga Miranovića i Amine Murić – navode u Media centru.

– U podstrekivanju na vršenje krivičnog djela učestvovao je razriješeni i nezakonito izabrani generalni direktor Boris Raonić, pravna služba RTCG predvođena Željkom Mićovićem kao i advokatica RTCG Zorica Đukanović. Kao i prilikom izbora Borisa Raonića 2021. godine, i juče je suprotno pravosnažnoj presudi Višeg suda dio Savjeta RTCG predvođen Veselinom Drljevićem odlučio da svjesno i sa umišljajem prekrši Zakon o RTCG – podvukli su u Media centru.

Navode da je presudom Višeg suda bila ostavljena mogućnost Savjetu RTCG da od preostalih kandidata na konkursu iz 2021. godine izabere novog generalnog direktora ili da ponovo raspiše konkurs.

– U presudi Višeg suda jasno piše: ,,Pravna posljedica poništaja odluke o imenovanju je ponovni izbor između prijavljenih kandidata ili poništaj konkursa, u kom postupku tuženi (Savjet RTCG) ima priliku da ponovo razmatra preostale prijave i da odluči u skladu sa zakonom“. Zato su licemjerni svi pokušaji predsjednika i članova Savjeta, uključujući i bivšeg člana Bojana Baće koji je podnio ostavku, da se presuda Višeg suda predstavi kao neprecizna – ocijenili su u Media centru.

Kako su kazali, ,,danas su Veselin Drljević, Filip Lazović, Naod Zorić, Predrag Miranović i Amina Murić ponovo zanemarili i činjenicu da Boris Raonić nema 10 godina radnog iskustva u VII 1 nivou stručne spreme jer je diplomirao 2018. godine“.

Kazali su da se RTCG ponovo vratila na scenu kao neke od afera iz najboljih dana DPS-a.

– Ignorisanje pravosnažne presude Višeg suda pokazuje nemoć institucija. Pojedinac koji svjesno ulazi u kršenje zakona radi ostvarenja ličnih ambicija očigledno ima svoje probleme, ali upravo slobodne i profesionalne institucije treba da zaustave takve slučajeve – poručili su u saopštenju.

U Media centru su izričiti da za ovakvu situaciju snose značajnu krivicu i lideri političkih partija koje su pobijedile na izborima 2020. godine jer nijesu uvažili inicijativu nevladinog sektora o promjeni Zakona o RTCG i poboljšanju procedure izbora članova Savjeta.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Boris Raonić

Ostavite komentar

Komentari (0)