Prema evidenciji ASK, čija je nadležnost da prikuplja i provjerava izvještaje o prihodima i imovini, u Crnoj Gori ima gotovo 8.000 javnih funkcionera i onih državnih službenika koji podliježu ovoj obavezi.
Svega četvrtina javnih funkcionera i državnih službenika, koji su obavezni da do 31. marta prijave prihode i imovinu za proteklu godinu, ispunila je do juče tu obavezu i podnijela izvještaje Agenciji za sprečavanje korupcije.Kako je saopšteno iz ASK-a, do 20. marta predato je oko 2.000 imovinskih kartona.
“Prepoznajući praksu iz ranijih godina, kada je većina izvještaja stizala u završnim danima roka, što je u priličnoj mjeri komplikovalo rad njenih nadležnih odjeljenja i ugrožavalo poštovanje zakonom uređenih rokova, Agencija poziva zakonske obveznike da ne čekaju krajnji termin za ispunjenje obaveza”, navode iz te institucije.
Istakli su da se blagovremenim dostavljanjem izvještaja o prihodima i imovini podržava snaženje integriteta u vršenju javne funkcije i pomaže Agenciji da efikasnije obavlja svoju zakonsku ulogu.
Ujedno, kako kažu, time se ubrzava proces kontrole i objave izvještaja na internet stranici Agencije.
Podsjećaju da je obaveza javnih funkcionera da prijavljuju prihode i imovinu značajan alat u borbi protiv korupcije, kojim se doprinosi jačanju povjerenja građana u javnu upravu.
Prema evidenciji ASK, čija je nadležnost da prikuplja i provjerava izvještaje o prihodima i imovini, u Crnoj Gori ima gotovo 8.000 javnih funkcionera i onih državnih službenika koji podliježu ovoj obavezi. Obaveza je, kako navode, propisana na osnovu odredaba Zakona o sprečavanju korupcije i posebnih zakona (Zakona o unutrašnjim poslovima, Zakona o poreskoj administraciji, Zakona o carinskoj službi, Zakona o javnim izvršiteljima i Zakona o notarima).
Sve navedene kategorije imaju obavezu da najkasnije do 31. marta 2024. godine dostave Agenciji redovne godišnje izvještaje o prihodima i imovini za 2023.
Prema odredbama Zakona o sprečavanju korpucije javni funkcioner/ka je izabrano, imenovano ili postavljeno lice u državnom organu, organu državne uprave, pravosudnom organu, organu lokalne samouprave/uprave, nezavisnom i regulatornom tijelu, javnoj ustanovi, zatim javnom preduzeću ili drugom privrednom društvu, odnosno pravnom licu koje sprovodi javna ovlašćenja, odnosno djelatnosti od javnog interesa, ili je u državnom vlasništvu.
Pod državnim vlasništvom se smatra svako učešće u privrednom društvu u kojem država ili opština, prijestonica ili glavni grad imaju najmanje 33 odsto kapitala.
Zakon propisuje da je funkcioner svako na čiji izbor, imenovanje ili postavljenje organ vlasti daje saglasnost, bez obzira na stalnost funkcije i nadoknadu.
Obaveza se odnosi na cio set stalnih i savjetničkih pozicija u policiji, poreskoj i carinskoj upravi. A pored lične imovine i imovine supružnika navode se i podaci o imovini djece ukoliko žive u zajedničkom domaćinstvu.
Preporučeno
Iz ASK podsjećaju da su u februaru pokrenuli dane otvorenih vrata za javne funkcionere, koji mogu da dobiju sve relevantne informacije i instrukcije za popunjavanje izvještaja.