Sigurna ženska kuća za Standard: Od početka godine više od 300 žena tražilo našu pomoć, prijetili im ubistvom i plašili ih oružjem

Sigurna ženska kuća za Standard: Od početka godine više od 300 žena tražilo našu pomoć, prijetili im ubistvom i plašili ih oružjem

K. Perković

02/10/2023

10:32

Vijes da je muž pucao ženi u glavu na Bulevaru Svetog Petra Cetinjskog u Podgorici šokirala je crnogorsku javnost, a prema riječima Sigurne ženske kuće (SZK), ovaj događaj je upozorenje za cijelo društvo. U razgovoru za portal Standard, iz ove organizacije kažu da je ovo alarm kako za sistem prevencije, tako i za sistem zaštite žena od nasilja u porodici i femicida kao najekstremnije i najtragičnije posledice partnerskog i rodno zasnovanog nasilja.

“Od pocetka godine se našoj organizaciji za pomoć i podršku obratilo 340 žena koje su preživljele nasilje, ali nijesmo imali slučajeve pokusaja ubistva oružjem. Značajan broj žena koje su preživjele nasilje su imale prijetnje ubistvom i zastrašivanje oružjem”, navode oni.

Ovo je podatak koji, kako kažu pokazuje koliko je nasilje nad ženama prisutno u Crnoj Gori.

“Ovaj događaj je jos jedno upozorenje za cijelo društvo koliko je nasilje nad ženama prisutno u Crnoj Gori. Ovo je alarm kako za sistem prevencije, tako i za sistem zaštite žena od nasilja u porodici i femicida kao najekstremnije i najtragičnije posledice partnerskog i rodno zasnovanog nasilja”, saopštili su za naš portal.

Oni su istakli da postoje pozitivni pomaci u radu institucija po pitanju zaštite žena od rodno zasnovanog nasilja, ali da su i dalje nodovoljni da pruže potpunu i adekvatnu zaštitu ženama.

“Naša praksa pokazuje da i dalje stepen zaštite žena žrtava nasilja, zavisi od senzibiliteta i obučenosti zaposlenih u institucijama sistema zaštite. Na žalosti idalje imamo slučajeve kada sudije na Sudu za prekršaje preuzimaju ulogu medijatora i podstiču ženu da se vrati počiniocu nasilja, minimizirajući nasilje i govoreći da će nasilnik biti bolji. Nerjetko se dešavaju i situacije da zaposleni u institucijama sistema postupaju različito prema ženama žrtvama nasilja u postupku u zavisnosti od toga da li je neko iz naše organizacije prisutan u ulozi povjerljivog lica, što nam govori da ne primjenjuju jednake standarde za sve”, kazali sui z Sigurne ženske kuće.

Poslednjih deset godina realizovane su brojne kampanje protiv nasilja nad ženama, ali kako dodaju svijest ljudi se sporo mijenja.

“Kako bi bili efektivni programi prevencije treba da se sprovode u kontinuitetu, pocevsi od najranijeg uzrasta djece”, zaključili su u razgovoru za naš portal.

Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)