U saopštenju ovog sindikata, koje potpisuje predsjednik Nenad Rakočević ističe se da su primorani na preduzimanje radikalnih koraka te da je na sjednici Skupštine donijeta odluka o uslovnom organizovanju niza protesta od kojih će se prvi održati 6. marta 2025. godine u 15.30 časova ispred zgrade Vlade, ukoliko odgovorni činioci Vlade ne započnu pregovore u cilju postizanja dogovora najkasnije do 20. februara.
U zahtjevima koji su dostavljeni Vladi, traži se hitno potpisivanje usaglašenog aneksa ugovora Stambene zadruge „Odgovornost“, konstituisanje njenih organa i početak rada, kako bi zaposleni konačno dobili priliku za rješavanje stambenog pitanja.Sindikat zahtijeva i pokretanje pregovora o izmjenama i dopunama Granskog kolektivnog ugovora, s ciljem povećanja koeficijenata složenosti poslova za 10 odsto u 2024. i dodatnih 10 odsto u 2025. godini.
Zahtijevaju i povlačenje prijedloga zakona o zaradama, o državnim službenicima i namještenicima i o lokalnim službenicima i funkcionerima, uz obavezno učestvovanje svih predstavnika reprezentativnih granskih sindikata u radnoj grupi za izradu zakona o reprezentativnosti sindikata i poslodavačkih udruženja, kao i usvajanje rješenja koja su usaglašena kroz sve radne grupe, uz punu transparentnost i eliminaciju autokratskog pristupa u donošenju odluka.
Sindikat traži da izmjene i dopune Zakona o unutrašnjoj trgovini i Zakona o zaštiti potrošača kako bi se regulisale marže na domaćem tržištu i zaštite ekonomske stabilnosti građana.
Pitanje prava na štrajk je takođe istaknuto u zahtjevima, jer je zaposlenima u Crnoj Gori trenutnim zakonskim rješenjem to pravo uskraćeno. Iz Sindikata zahtijevaju izmjene Zakona o štrajku, te uvođenje sedmočasovnog radnog vremena, u skladu sa „modernim standardima rada i zaštitom prava zaposlenih, kao i javno datim obećanjem“.
Preporučeno
“Veliko nezadovoljstvo zaposlenih najbrojnije javne oblasti kulminiralo je i neravnopravnim odnosom u dijelu visina zarada između službeničkih zvanja koje je uzrokovano programom „Evropa sad 2“, a onda i drastično umanjenom kupovnom moći prioritetno uzrokovanom devalvacijom vrijednosti eura. Bojazan i nagomilani strah svih radnika javnog sektora je nevjerovatno ogromno zaduživanje države i buduća likvidnost, ali kada vidimo gdje se sve troši novac građana i nas radnika, tvrdimo da sredstva za sve naše materijalne zahtjeve moraju da se obezbijede”, piše u saopštenju Sindikata uprave i pravosuđa Crne Gore.