Spektra: Pozivamo Vladu i Skupštinu da prestanu sa obmanama, pitanje ljudskih prava ne dozvoljava da se istovremeno sjedi na dvije stolice

Spektra: Pozivamo Vladu i Skupštinu da prestanu sa obmanama, pitanje ljudskih prava ne dozvoljava da se istovremeno sjedi na dvije stolice

Standard

16/05/2025

15:57

Svakog 17. maja obilježava se Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije, a ni ove godine Crna Gora ne bilježi napredak na ovom polju kojim bi se mogla ponositi. To potvrđuju Dugina mapa i Mapa trans prava, koje objavljuju jedne od najvećih međunarodnih organizacija na polju ljudskih prava, ILGA-Europe i TGEU, poručuju iz Asocijacije Spektra.

Poručuju da su razočarali, ali, kako kažu, ne i iznenađeni, nedostatkom hrabrosti i političke volje crnogorskih državnih institucija, koje ovog, kao i svakog dana u godini, pitanje ljudskih prava dosljedno ignorišu, te uz svoje građane i građanke stoje isključivo deklarativno.

“Iako se, makar statistički, Crna Gora zadnjih pola decenije svojim regulativima borila za mjesto liderke u regionu i Evropi, trenutna stagnacija dovela je do toga da se svake godine suočavamo sa sve nižim mjestima na ljestvici, pa davnom osmom mjestu iz 2022. godine, bez posvećenog rada, Crna Gora maše sa 19. mjesta. Kako bi se poboljšala pravna i politička situacija LGBTI osoba u Crnoj Gori, ILGA-Europe preporučuje osiguravanje postupka pravnog prepoznavanja rodnog identiteta zasnovanog na samoodređenju, slobode okupljanja na javnim događajima bez državne opstrukcije i uz dovoljnu državnu zaštitu, i sigurnost aktivista za ljudska prava LGBTI osoba”, navodi Spektra. 

Sa druge strane, dodaju, Mapa trans prava ukazuje da Crna Gora ispunjuje tek 16 od 32 pokazatelja, većinom ne obezbjeđujući upravo one koji se odnose na pravno priznanje roda, kao što su: pravo na samoodređenje, usvajanje regulativa kojima se ne zahtijevaju dijagnoze, mišljenje psihologa, prinudni medicinski i hirurški zahvati, prinudna sterilizacija, prinudni razvod, kao i regulative koje omogućavaju pravno priznanje roda bez obzira na starost, i prepoznavanje nebinarnih rodnih identiteta.

“Nažalost, Crna Gora ostaje jedna od svega nekoliko evropskih zemalja sa prinudnom sterilizacijom kao praksom koju mora prolaziti dio njenih građanki i građana. Podatak se koji na nivou Evrope i Centralne Azije naročito ističe je da, po prvi put u 13 godina, broj izgubljenih prava nadmašuje broj izborenih prava. Navedeni podaci ukazuju na opasan globalni trend, u kom Crna Gora može biti ili saučesnica ili protivnica, čime bi ostala dosljedna svojoj dugoj antifašističkoj istoriji kojom se svi ponosimo, ali čijem očuvanju i ne doprinosimo jednako, već kojom se perfomativno zorimo”, navodi Spektra. 

Poručuju da je vrijeme za “lažna obećanja i tihu podršku iz zasjede isteklo, te da će Vlada Crne Gore morati da zasuče rukave i ispuni dužnosti koje ima prema svojim građanima i građankama”.

“Danas nije dan kada je dovoljno tvitovati i obasjati zgradu, kao što su i prošla vremena kada je bilo dovoljno da se političke elite pojave na Prajdu i požele nam svima jednakost. Od ovakvih simboličnih gesti niko od nas ne živi. Zahtijevamo obezbjeđenje uslova za dostojanstven život i rad. Ljudska prava nisu prostor za kalkulacije, prikupljanje političkih poena, niti dozvoljavaju odugovlačenje i traženje “pravog trenutka” u kom će marginalizovane zajednice konačno doći na tačku dnevnog reda ili biti moneta za raskusuravanje”, navode iz Spektre. 

Ljudska prava LGBTI osoba je, navode iz Spektre, teren na kom Crna Gora ima predispozicije da vodi svojim svijetlim primjerom, ali ipak kontinuirano bira da taj potencijal traći, okrećući se represivnim politikama i pokušavajući da se, svim silama, ukrca u regionalne i globalne desničarske struje.

“Zato u susret IDAHOT-u pozivamo Vladu i Skupštinu Crne Gore da prestanu sa obmanama, jer pitanje ljudskih prava ne dozvoljava da se istovremeno sjedi na dvije stolice – jednu, koja je za evropski put Crne Gore koja mora uključivati svakoga, i drugu, kojom pokušava da se dodvori aktuelnoj i sveprožimajućoj desničarskoj propagandi.

Podsjećamo i da su, usvajanjem Akcionog plana za poglavlje 23, a kojima se ispunjavaju završna mjerila za ulazak u EU, Crnoj Gori vrata EU i zvanično zatvorena sve dok ne uvaži ljudska prava svakog građanina i građanke, i ne zaustavi nazadne prakse poput prisilne sterilizacije, odnosno usvoji Zakon o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja. Od Vlade i Skupštine očekujemo hrabra i odlučna djela”, zaključuju u saopštenju. 

Izvor (naslovna fotografija):ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)

X