“Protesti studenata predstavljaju značajan iskorak ka društvenoj odgovornosti i aktivizmu u Crnoj Gori. Već duže vrijeme postoji nezadovoljstvo stanjem u Crnoj Gori a tragičan događaj, koji se, nažalost, dogodio na Cetinju bio je katalizator za mobilizaciju i intenziviranje studentskog aktivizma”, saopštila je programska direktorica Centra za monitoring i istraživanje (CeMI) Teodora Gilić za portal Standard.
Posebnu vrijednost ovih protesta Gilić vidi u činjenici da ih predvode partijski neutralni studenti – mladi ljudi koji prirodno treba da budu nosioci progresivnih ideja i društvenih promjena.“Njihova odlučnost da se bore protiv nasilja i sistemskih nedostataka, praćena čvrstim stavom da ne pristaju na pregovore dok se njihovi legitimni zahtjevi ne ispune, svjedoči o visokom stepenu njihove građanske svijesti i dubokoj posvećenosti postizanju zacrtanih ciljeva”, ističe ona.
Gilić naglašava da ove proteste ne treba posmatrati kao partijske jer su usmjereni na opštu dobrobit i odgovornost vlasti za bezbjednost građana.
“Mislim da je ove proteste pogrešno doživljavati kao partijske jer njihova suština leži u borbi za sigurno društvo i preuzimanje odgovornosti nadležnih za tragične događaje koji su se u poslednjim mjesecima dogodili u Crnoj Gori, a ne u zastupanju bilo koje političke ideologije ili partije”, kazala je ona.
Studenti ovim protestima izražavaju građansku odgovornost i ukazuju na sistemske probleme koji utiču na cijelo društvo, što ih dodaje Teodora čini univerzalnim, a ne pitanjem dnevne politike.
Gilić je naglasila da podržava studente u njihovim nastojanjima da unaprijede društvo i institucije u Crnoj Gori, smatrajući da je podrška studentima od važnosti za dalju demokratizaciju crnogorskog društva.
“Nažalost, u posljednje vrijeme svjedočili smo nizu tragičnih događaja u Crnoj Gori, koji su pokazali ozbiljne slabosti u našem bezbjednosnom sistemu. Zbog toga vjerujem da su zahtjevi studentata jasni, opravdani i neophodni”, kazala je je Gilić.
Naša sagovornica smatra da energija studenata, njihova odlučnost i spremnost na istrajnost treba da inspirišu i podstiču građane da se aktivnije uključe u borbu protiv onoga što smatraju nepravednim, neefikasnim ili štetnim za društvo i da zahtijevaju promjene.
“Podržavajući studente, podržavamo principe demokratije, slobodu izražavanja i prava na mirno okupljanje ali i odgovornost nosioca vlasti za neuspješno upravljanje. Njihova inicijativa i istrajnost, uprkos određenim političkim opstrukcijama, podsjećaju nas da je glas mladih snažan pokretač promjena i upravo zbog toga ih treba podržati”, pojašnjava Gilić.
Stanje u Crnoj Gori, posebno kada je riječ o bezbjednosti građana, pokazuje ozbiljne izazove i potrebu za reformama.
“Tragični događaji koji su se desili posljednjih mjeseci otkrili su slabosti unutar bezbjednosnog sistema i ukazali na hitnost preduzimanja konkretnih koraka kako bi se obnovilo povjerenje građana u institucije. Nažalost, ne vidi se sposobnost i spremnost na reforme onih koji su odgovorni za bezbijednost naših građana, stoga su nam i potrebne ovakve akcije”, zaključuje Gilić.
Preporučeno