Rad na tom predmetu je u toku – rečeno je Pobjedi iz policije.
Traže ostavkeProsvjetna zajednica Crne Gore poručuje da je bolje što su sada odložili polaganje testova nego da su nastavili kao da se pronevjere nijesu desile, što je bila praksa prethodnih godina. Traže odgovornost. Očekuju da će u Ministarstvu prosvjete i Ispitnog centra podnijeti ostavke.
Iz Ministarstva prosvjete nijesu iznosili detalje slučaja, a iz Ispitnog centra juče Pobjedi nijesu odgovorali na pitanja.
Predsjednica Prosvjetne zajednice prof. Olivera Leković kaže da su zadaci ili ,,procurili“ iz Ispitnog centra ili ih je dao neko od ljudi koje su honorarno angažovali i koji su bili zaduženi za testove u školama.
Kako god, Ispitni centar i škole od kojih je krenula pronevjera zadataka moraju napokon da odgovaraju ne bi li se stalo na kraj obesmišljavanju polumaturskih i maturskih ispita i dobijanju nezasluženih ocjena, a time i upisivanju srednjih škola i fakulteta za koje učenici nemaju dovoljno znanja. Ovo je nacionalna sramota – rekla je ona.
Ministarstvo prosvjete je u saopštenju navelo da po odluci Ispitnog centra provjera znanja iz matematike za učenike devetog razreda nije održana. Rekli su da je Ispitni centar utvrdio da nijesu ispoštovane procedure i mjere koje se moraju preduzeti radi očuvanja tajnosti testiranja u školama.
,,Bez kazni ništa nijesmo napravili“
Leković iz Prosvjetne zajednice smatra da je došlo vrijeme da se uhvate u koštac sa prevarama, lažima, korupcijom u obrazovanju.
Bez žestokih kazni, poziva na odgovornost i otkaza nijesmo ništa napravili. Dok sve odluke ne počnu za sobom da povlače i posljedice, nikad nećemo stati na kraj korupciji u obrazovanju – rekla je Leković.
U pravilniku Ispitnog centra piše da prije početka provjere znanja član Komisije, odnosno test-administrator daje odgovarajuća uputstva učenicima koja se odnose na način rada i ponašanja, saopštava da je učenik dužan da zadatak radi samostalno, upućuje na način izrade zadatka i upotrebu dozvoljenih pomagala u skladu sa ispitnim katalogom. Unošenje mobilnih telefona i drugih elektronskih uređaja u prostoriju u kojoj se vrši provjera znanja nije dozvoljeno, osim učenicima sa posebnim obrazovnim potrebama.
Direktor podgoričke Osnovne škole ,,Savo Pejanović“ mr Zoran Đukić kaže da je procedura za prijem i predaju testova test-administratorima u cjelosti ispoštovana. Rekao je da je za testove zadužen školski koordinator, a vrećice sa testovima se otvaraju 15 minuta prije početka izrade testa. Vrećicu sa testovima otvara test-administrator u prisustvu svih učenika.
Tako da je nemoguće da je u ovom vremenskom intervalu postojala mogućnost da neko od učenika slika test. Napominjem da je na školski mejl dobijena informacija u 11:35 od Ispitnog centra CG da se test iz matematike odlaže sa objašnjenjem – kazao je on.
Profesori rješavali zadatke
Pobjeda je i prethodnih godina u više navrata pisala o izazovima sa kojima se suočavaju organizatori tokom pripreme testova za eksternu maturu. Ne bilježi se nijedan ciklus da je prolazio bez problema.
Pretprošle godine su čak pojedini profesori na tabli ispisivali rješenja zadataka. I niko nikada nije odgovarao. Nadležni su saopštavali da su takvi propusti nedopustivi, da će preduzeti određene mjere, da će istražiti. Pominjala se opcija kako bi bilo dobro da se ubuduće polaganja izvode u podgoričkom Sportskom centru, tu su ometači i neće moći da se prepisuje. Da javnost zna – nove mjere za suzbijanje anomalija nijesu uvođene.
Pisali smo ranije da su đaci čak dijelili fotografisane djelove testova maturskog i stručnog ispita za crnogorski – srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost na društvenim mrežama.
Sva testiranja u svim crnogorskim školama počinju u isto vrijeme, a đaci su ulazili u učionice pola sata prije toga. Pretpostavljalo se tada da su neki od njih, nakon što ih je profesor koji ih nadgleda prozvao da uđu u učionicu, iskoristili određenu situaciju i fotografisali pitanja.
Ova situacija se ponavljala u osnovnim i srednjim školama Crne Gore, a upućeni kažu da je ovo problem koji datira od ranije.
Tada su u pojedinim osnovnim školama profesori đacima pomagali tako što su ispisivali odgovore na pitanja. Neki su radili i testove umjesto đaka, te su dozvoljavali đacima da međusobno prepisuju.
U pojedinim odjeljenjima su svi đaci dobili petice. I to ćemo da istražimo. Riječ je o podgoričkim školama – komentarisali su tada pojedini nadležni.
Rezultati testiranja nikada nijesu poništavani, jer su ocjenjivali da nije bilo masovnog kršenja pravila.
Ranije se o problemima tokom eksterne provjere znanja polemisalo na radnoj grupi Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta koje se bavi uređenjem nastave u doba korona virusa.
Pominjale su se opcije da Ispitni centar obezbijedi različite testove, da ne dobijaju svi iste. Polemisalo se i o tome kako đaci treba da rade testove u većim salama kao, na primjer, u Sportskom centru u Podgorici kako bi postojali ometači za internet i bio bi bolji nadzor. Sada se dešavalo da su neki đaci sa interneta doslovno prepisivali sve eseje. To ne smije da se dešava, a to su isto radili i prethodnih godina – navodili su tada sagovornici Pobjede.
Preporučeno
Iz Ministarstva prosvjete kažu da će u saradnji sa Ispitnim centrom stvoriti formalno-pravne pretpostavke da se eksterna provjera znanja iz matematike na kraju trećeg ciklusa osnovne škole obavi u terminu koji će biti prihvatljiv za sve osnovne škole, što podrazumijeva i izmjenu školskog kalendara.