“Ovo je naglašeno važno u periodu kada ponovo imamo na sceni politike i ideologije koje su inspirisale ili vodile ratnim zločinima u regionu”, navela je Uljarević.
Podsjetila je da, prema istraživanju CGO-a, 83 odsto građana i građanki Crne Gore vjeruje da zna što se desilo u Srebrenici, a od tog broja 65 odsto njih navodi da se radi o genocidu.Istakla je i važnost programa nevladinih organizacija za mlade, jer obrazovni sistem ne jača kritičko mišljenje niti adekvatno obrađuje teme novije prošlosti, što je, kako je kazala, posljedica političkog opredjeljenja da se činjenice relativizuju ili negiraju.
Preporučeno
„Mir u regionu nećemo graditi zaboravom i prećutkivanjem, već hrabrošću da mladima prenesemo istinu i osnažimo ih da biraju dijalog umjesto mržnje“, zaključila je ona.
📚 "Mladi u Crnoj Gori i regionu odrastaju u društvima opterećenim neriješenim sukobima i etničkim podjelama. Obrazovni sistemi bi morali da ih osnaže da prepoznaju, kritički analiziraju i odbace narative mržnje, umjesto da ih prihvate kao datost. Ovo je naglašeno važno u periodu… pic.twitter.com/uIzedCNIuc
— CGO – CCE (@CGOCCE) July 8, 2025