Oni kažu da granski štrajk prosvjetnih radnika nije pokrenuo, niti vodio predsjednik Sindikata prosvjete Crne Gore, već da je odluku o štrajku donijelo rukovodstvo ovog Sindikata, a da je u njemu učestvovalo preko 160 ustanova obrazovanja i vaspitanja u Crnoj Gori.
“Pokušavajući da političkim etiketiranjem omalovaže predsjednika reprezentativnog i najvećeg granskog sindikata u Crnoj Gori ovo Ministarstvo je poslalo poruku o sebi i vrijednostima koje proklamuje, a koje vrijednosti svakako nijesu demokratske. Upravo je ovaj štrajk, kao legitimno i u demokratskim društvima garantovano pravo zaposlenih, bio odgovor na bezakonje kojim je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija pokušalo da osujeti pravo radnika/ca u prosvjeti na povećanje zarade garantovanog Granskim kolektivnim ugovorom”, navode u saopštenju.
Stoga, kažu, štrajk prosvjetnih radnika/ca nije bio pokušaj blokade obrazovnog sistema, već pokušaj sprječavanja daljeg unižavanja položaja prosvjetnih radnika.
Preporučeno
“Dakle, kada govorimo o blokadi, jedini koji godinama unazad blokiraju zakonske procese jesu predstavnici resornog ministarstva koji svojim nečinjenjem i nepreduzimanjem radnji u cilju poštovanja Zakona o štrajku, u smislu izrade akta o minimumu procesa rada, pokušavaju da osujete, ograniče i obesmisle pravo na štrajk zaposlenima u prosvjeti. Poštujući slobodno sudijsko uvjerenje, ovoga puta nećemo javno i u pojedinostima komentarisati Presudu o nezakonitosti granskog štrajka prosvjetnih radnika, samo ćemo reći da se sa istom ne slažemo i da ćemo u daljem postupku, koristeći pravna sredstva, tražiti zaštitu ovog fundamentalnog prava vodeći se standardima sadržanim u međunarodnim pravnim aktima i presudama Evropskog suda za ljudska prava”, zaključuju u saopštenju.