Zbog velikog zagađenja rijeke Morače nastalog usljed izlivanja fekalne kanalizacije kod podgoričkog kolektora Standard 4.septembra u 12.35 uputio pitanja Upravi za bezbjednost hrane i Ministarstvu poljoprivrede: U skladu s javnim interesom, koji je osnovna dužnost medija, pitali smo da li su kontrolisali izlovljene ribe i da li je izlovljena riba, pogotovo ona koju prodaju ulični prodavci, ispravna za jelo.
Međutim, Uprava za bezbjednost hrane ćuti. Na telefonske pozive u petak, 7. septembra i danas, ne odgovaraju.S obzirom na to da je riječ o ozbiljnom ekološkom incidentu opravdana je sumnja da fekalije utiču da kvalitet i vode rijeke Morače i Skadarskog jezera kao i živog svijeta u njima.
Da je situacija ozbiljna pokazuju riječi direktorice Centra za klimatske promjene, prirodne resurse i energiju na Univerzitetu Donja Gorica Ivane Vojinović.
„Fekalije koje svakodnevno se izlivaju u donji dio toka Morače predstavljaju ozbiljan problem po živi svijet u rijeci i Skadarskom jezeru, ali su i velika opasnost po zdravlje ljudi, koji konzumiraju ribu ulovljenu na ovim lokacijama“, rekla je Vojinović u intervjuu portalu Standard.
„Osim problema sa kolektorom u blizini rijeke se često odlaže građevinski i komunalni otpad. Nekontrolisane deponije na obalama rijeke, kao i bacanje otpada direktno u vodotok, dodatno pogoršavaju stanje. Uz to, u okolini rijeke odvija se intenzivna poljoprivredna proizvodnja koja uključuje upotrebu pesticida, herbicida i vještačkih đubriva. Ove supstance, isprane sa poljoprivrednih površina, završavaju u rijeci, što doprinosi eutrofikaciji i daljem zagađenju vode.
Prisustvo teških metala, patogenih mikroorganizama i drugih zagađivača može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući trovanja i bolesti koje se prenose vodom, ali i kroz lanac ishrane u vidu prisutne mikro plastike i prioritetnih zagađujućih supstanci“ objasnila je Vojinović.
Nekadašnja direktorica ove Uprave Vesna Daković kazala je prošle sedmice u intervjuu Standardu da je sličnih incidenata bilo i ranije, ali da je ranije svaki put sprovedena detaljna analiza u koju su bile uključene sve relevantne institucije i da se nije nikada desilo da se na tržištu pojavi riba koja nije bezbjedna za ishranu ljudi. Ali tada je Uprava komunicirala s javnošću. Sada to ne čini.
Preporučeno
Budući da visoka koncetracija fekalija predstavlja osnovanu sumnju u ispravnosr ribe koja se izlovljava iz Morače i Skadarskog jezera, Uprava i Ministarstvo su dužni da o tome informišu javnost jer je to propisano Zakonom o bezbjednosti hrane.