Prosvjetari su ranije štrajkovali i glađu ispred Opštine, spavali su u šatorima, tražeći da se usele u stanove čija izgradnja je kasnila skoro deset godina. Dobili su ključeve i uselili se u septembru, iako zgrada nije dobila tehnički prijem. Profesori su to znali, ali su pristali da žive u nezavršenoj zgradi, jer nijesu imali gdje. Profesorica Dragana Jelić priča da su očekivali da se problemi do danas riješe. Negoduje što u pojedine stanove ulazi voda kroz prozore. Kaže da estetski izgledaju dobro, ali da očito nijesu funkcionalni. Zaključuje da su stanove nekvalitetni.
– Kroz prozore u dnevne boravke uliva kiša. Je li problem silikoniranje ili fasada, ne znam. Voda je probila i u hodnik, pa se pitamo šta treba i kome da platimo – kaže Jelić.U pojedinim stanovima bilježe i danas da su pokvarena vrata, kvake, parket je podignut, ulazna vrata, takođe, ne funkcionišu.
– Ja sam sebi radila izolaciju sobe, terase, pločice – navodi Jelić.
Nastavnici koji su se uselili nakon gotovo deceniju čekanja prijavili su i da im voda curi na terasama kroz rasvjetu, te da su im majstori popravljali instalacije i skidali plafonjerke kako ne bi došlo do požara.
Vlada je ranije ovaj slučaj izgradnje stanova označila pod oznakom interno. Jelić kaže da je tada angažovano oko 20 stručnjaka, kako bi provjerili na koji način je izgrađena kompletna zgrada. Profesori čekaju da se objelodane podaci, a onda će da se odrede. Ranije su najavljivali da će protiv odgovornih pokrenuti tužbe, zbog svega kroz što su prolazili.
Stambena zadruga ,,Solidarno“ je gradila sporne stanove. Nju je osnovao Sindikat prosvjete. Za njih se gradilo 147 stanova u tri lamele u naselju Dubovica. Na stanove su čekali zaposleni Srednje mješovite škole ,,Danilo Kiš“, OŠ ,,Stefan Mitrov Ljubiša“, Druge osnovne škole, Škole za osnovno muzičko obrazovanje i Predškolske ustanove ,,Ljubica Jovanović Maša“.
Nastavnici su govorili kako im je svake godine, nakon što je probijen rok izgradnje, obećavano da će da se usele. Nastavnici su pričali da je u startu dogovoreno da kvadrat plate 650 eura, toliko je bilo obećano po konkursu, a ne 890, što je nova cijena koja im je bila najavljena. Vlada se na kraju uključila u problematiku prosvjetara i dogovoreno je da cijena kvadrata ostane 650 eura, a razliku do 890 – platiće država.
Preporučeno
Stambena zadruga dobila je garancije od Vlade da će im novac koji nedostaje da bi se zatvorila dva kredita u iznosu od 7,8 miliona eura – biti vraćen. Prije deceniju, kada je krenula izgradnja stanova, utvrđena je cijena od 650 eura po metru kvadratnom. Opština je poklonila zemljište vrijednosti oko 880.000 eura i 500.000 vrijednosti za komunalije. Preostali iznos, 7,8 miliona eura za izgradnju je podigla SZ „Solidarno“. Izvođač radova je Cijevna komerc.