Vojinović za Standard o fosfornim cijevima koje su otkrivene u Tuzima: Preporučljivo je da se izvrši detaljna analiza zemljišta i precizna identifikacija izvora kontaminacije

Vojinović za Standard o fosfornim cijevima koje su otkrivene u Tuzima: Preporučljivo je da se izvrši detaljna analiza zemljišta i precizna identifikacija izvora kontaminacije

K. Perković

19/02/2025

12:58

Ako se potvrdi da je pojava u Tuzima, gdje je iz zemljišta izlazio dim, uz neprijatan miris sličan plinu, uzrokovana fosfornim cijevima, ovaj događaj otvara niz važnih ekoloških i zdravstvenih pitanja, uključujući moguće izvore kontaminacije, odnosno kako je ova supstanca dospjela u zemljište, potencijalne rizike po stanovništvo i zivotnu sredinu, te neophodne mjere sanacije, saopštila je u razgovoru za portal Standard direktorica Centra za klimatske promjene na UDG-u, Ivana Vojinović.

Ona instiče da, ukoliko su u zemljištu zaostale fosforne cijevi koje su vremenom korodirale ili se razbile, može doći do hemijske reakcije u zavisnosti od uslova u zemljištu.

“Bijeli fosfor je poznat po svojoj sposobnosti da se spontano zapali pri određenoj temperaturi kada dođe u kontakt sa kiseonikom. Može da sagorijeva na intervale u zavisnosti od količine dostupnog kiseonika i temperature zemljišta, što bi u konkretnoj situaciji u Tuzima objasnilo povremenu pojavu dima. Dim koji potiče od raspada ili sagorijevanja fosfornih cijevi znaci da ovaj incident moze imati korjene u industrijskim ili vojnim ostacima. Moguće je da su ostaci ovih materijala ostali u zemljištu i sada su, posebno ako nisu pravilno uklonjeni, usljed određenih hemijskih reakcija, ponovo postali aktivni”, objašnjava Vojinović.

Proces emisije gustog bijelog dima i toksičnih gasova, uključujući fosforne okside, može negativno uticati na zdravlje ljudi i životnu sredinu.

“Glavni rizici uključuju: udisanje dima koji sadrži bijeli fosfor, zagađenje zemljista, kontaminaciju izvore pijaće vode (ako se fosfor proširi u podzemne vode), ugrožavanje biodiverziteta, opasnost od požara (ako fosfor dođe u kontakt s određenim organskim materijama), negativan uticaj na poljoprivredu i sl”, kazala je ona.

Screenshot

Prema njenim riječima, reakcija nadležnih službi, uključujući Službu zaštite i spašavanja, Upravu policije, Komunalnu policiju i Centar za ekotoksikološka ispitivanja, ali i ostalih, je ključna za zaštitu lokalnog stanovništva i životne sredine.

“Preporučljivo je da se izvrši detaljna analiza zemljišta i precizna identifikacija izvora kontaminacije. Treba izvrsiti detaljna hemijska ispitivanja kako bi se utvrdilo prisustvo i fosfora, ali i eventualno drugih zapaljivih materijala. Ukoliko se potvrdi prisustvo fosfora, neophodno je sprovesti dekontaminaciju zahvaćenog područja prema međunarodnim standardima za rukovanje opasnim materijalima.Takođe, važno je informisati i edukovati lokalno stanovništvo o potencijalnim rizicima i mjerama predostrožnosti. Ovakvi incidenti naglašavaju potrebu za stalnim monitoringom i regulacijom odlaganja opasnih materijala kako bi se spriječile slične situacije u budućnosti”, zaključila je.

Portal Standard juče je objavio informaciju da su fosforne cijevi prouzrokovale dim i vatru u naselju Šipčanik, u Tuzima.

Naime, prije tri dana mještanin naselja Šipčanik, Eko Muratović obavijestio je pripadnike Službe zaštite i spašavanja, kao i policiju da iz zemlje izlazi vatra i dim.

On je ispričao da ta nesvakidašnja pojava, dešavala unazad 20 dana ali da nije previše obraćao pažnju dok nije primijetio da izlazi vatra.

Izvor (naslovna fotografija):Privatna arhiva

Ostavite komentar

Komentari (0)