Za četiri godine Crna Gora izgubila više od 100 ljekara

Za četiri godine Crna Gora izgubila više od 100 ljekara

Standard

17/04/2025

18:27

Crna Gora je od 2014. do 2018. godine izgubila više od stotinu ljekara i zbog nedostatka kadrovskog plana postoje duge liste čekanja za specijalističke preglede, rekao je juče u parlamentu Crne Gore ministar zdravlja dr Vojislav Šimun.

Ministar je ukazao i na veliki problem, a to je da je dosta ljekova iz zdravstvenih ustanova išlo kod privatnika ili na neka druga mjesta. Najavio je program „trek and trejs“, koji omogućava praćenje lijeka od kada uđe u Crnu Goru do momenta kada stigne do potrošača. Kao jedan od prioriteta tog resora je i donošenje uredbe o ograničenju cijene ljekova, kako bi se smanjio teret koji je na građanima.

On je, odgovarajući na pitanje dr Nermina Abdića (DPS), kazao i da višegodišnje liste čekanja na operacije ne postoje, te da izuzetak predstavlja dio ortopedskih operacija u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG).

Abdić je pitao i da li postoje višemjesečna čekanja na pojedine preglede i dijagnostičke procedure.

“Prave se liste čekanja jer jedan ljekar fizički ne može to da postigne. Na 90 odsto odjeljenja nijedna operacija nije na listi duže od godinu, a većina pacijenata je zakazana u prvom kvartalu godine. Znatno su smanjene liste čekanja na kardiologiji”, kazao je u odgovoru ministar Šimun.

Pitanje dugih lista čekanja je postavio i poslanik DPS-a Jevto Eraković (DPS), koji je tokom izlaganja istakao da je ministar, kako bi ublažio trenutnu situaciju, juče otvorio dodatne termine za preglede.

“Ovaj postupak i ovo što ste uradili i te kako podsjeća na Vašeg premijera”, rekao je Eraković i dodao da su mu, jer je mlad ministar i ljekar, kao kolege dali podršku.

Eraković je rekao i da ima podatke o tome kolike su bile liste čekanja dan prije skupštinskog zasijedanja, te da je Šimun, očigledno pokušao da manipuliše sa podacima time što je otvorio određene termine.

Ministar Šimun odgovarajući na pitanje poslanika DPS-a Jevta Erakovića rekao je da su, u trenutku kada je upućeno pitanje, termini ,,bili još bolji“.

“Kardiološka i interna klinika su u pilot projektu i puštaju se termini za šest mjeseci, i klizno idu svakog mjeseca za još jedan”, rekao je Šimun i dodao da jeste propust KCCG-a što nijesu pustili termine i za oktobar i novembar.

Pojasnio je da postoje interni i eksterni termini, te da internih ima mnogo prije i da se ne prebacuju u eksterne.

“Na hematologiji je prvi termin 23. jul, a na reumatologiji 3. oktobar. Problem je to što borba sa listama čekanja vuče korijene odavno. Poenta je da imamo termine, ako je nešto hitno, tako se i rješava”, kazao je Šimun.

Poslanica Ana Novaković-Đurović (Ura) pitala je Šimuna o razvoju sistema podrške za visokorizične bebe koje zahtijevaju hitno uključivanje u rani razvoj, navodeći da u Crnoj Gori ne postoji funkcionalan sistem za taj problem.

Ministar je odgovorio da su visokorizične bebe i djeca sa problemima u razvoju prioritet Ministarstva što pokazuje i činjenica da su usvojili strateški dokument ranog razvoja djece koji ima 67 aktivnosti.

“Tokom 2024. godine od 67 aktivnosti je zaokruženo 20 i još četiri su u razvoju. U domovima zdravlja u Podgorici, Bijelom Polju i Beranama uspostavljen je sistem porodično orijentisane rane intervencije. Radimo i na razvoju registra za ove slučajeve i za ovu godinu smo opredijelili 440.000 eura da se razvije adekvatan informacioni sistem koji će biti osnova i uvezati pomenuti registar”, kazao je Šimun.

Dodao je da kroz registar pokušavaju da detektuju mlade pacijente i uvode u sistem rane intervencije, te da u sistem uvode djecu i sa drugim razvojnim smetnjama ne samo iz spektra autizma. Ministar je ukazao da fali psihologa, psihijatara, defektologa, logopeda.

Odgovarajući na pitanje poslanika Miloša Pižurice (PES) o sprovođenju Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda i o tome da se svakodnevno svjedoči kršenju tog zakona, Šimun je kazao da pušenje poprima oblike pandemije.

“Svi sektori Vlade treba da prepoznaju značaj ovog problema”, rekao je on.

U planu su, kako je najavio, izmjene ovog zakona kako bi se povećale novčane kazne za nepoštovanje propisanih mjera. Takođe, planirano je propisivanje privremene zabrane obavljanja djelatnosti za ponovne prekršaje.

“Naša zdravstveno sanitarna inspekcija, sprovela je 4.500 inspekcijskih pregleda i ustanovila 162 nepravilnosti i izdala 262 prekršajna naloga. Kada je riječ o kontroli ugostiteljskih objekata nadležna je turistička inspekcija. Treba povećati broj nadzora, ne samo postupati po prijavama, već raditi redovne i nenajavljene kontrole”, rekao je Šimun.

U prošloj godini urađeno 24.000 operacija


Na pitanje poslanika Erakovića koliko dugo onkološki pacijenti čekaju na operaciju, Šimun je kazao da se u KCCG bilježe rekordi kada je broj obavljenih operacija u pitanju.

“Kada ste vi bili direktor KCCG urađeno je 13.000 operacija. Znate li koliko je bilo prošle godine? Rekordna je bila – sa 24.000 operacija. Sa manje operacija se duže čekalo, a sad obratno. Nema to neke logike. Dijagnostičkih procedura i pregleda KCCG je odradio lani 785.500. Znate li u Vašem periodu? Bilo je 487.0000… Kakav paradoks”, izjavio je ministar zdravlja.

Izvor (naslovna fotografija): Skupština Crne Gore

Ostavite komentar

Komentari (0)

X