“Model utvrđivanja cijene vode za predstojeću godinu u kojem se polazi od troškova poslovanja u protekle dvije godine, kao što smo više puta upozoravali – neutemeljen je, nerealan i štetan po vodovodna preduzeća”, navodi se u saopštenju.
Postojeća metodologija utvrđivanja cijena ne uzima u obzir brojne faktore koji igraju važnu ulogu u vodosnabdijevanju, a samim tim i u poslovanju crnogorskih vodovoda.“Među najvećim problemima je i to što se u definisanju cijene polazi od pretpostavke o naplati potraživanja u iznosu od 100 odsto, koje usled okolnosti na koje preduzeća ne mogu da utiču nikada nije u tom procentu”. piše u saopštenju.
Osim toga, troškovi za proširenje materijalne osnove rada i troškovi za rezervni fond za smanjenje rizika u poslovanju u slučaju makroekonomskih poremećaja nijesu uključeni u elemente za formiranje cijene usluge, pa takav način formiranja cijena po principu „proste reprodukcije”, onemogućava bilo kakav razvoj komunalne usluge.
“Dodatno, u troškove poslovanja uračunava se zvanična stopa inflacije, koja ne odražava realno stanje jer prosječna stopa inflacije u proteklim godinama je bila višestruko niža od rasta cijena građevinskog materijala, vodovodnog i kanalizacionog materijala, kao i hlora”, stoji u saopštenju.
Jedan od najbitnijih nedostataka tarifne metodologije je to što onemogućava adekvatno reagovanje na dinamično poslovno okruženje u slučaju promjenjenih okolnosti, a kada je to potrebno i promptno – u toku trajanja regulatorne godine.
“Sve ove nedostatke metodologije konstatovala je još prošle godine ekspertska radna grupa Zajednice opština koja je u okviru dokumenta pod nazivom Analiza uticaja Metodologije za utvrđivanje cijena za obavljanje regulisanih komunalnih djelatnosti na poslovanje vršilaca regulisanih komunalnih djelatnosti, dala i predloge za njihovo korigovanje”, navodi se u saopštenju.
Preporučeno
Činjenica je da je, ukoliko želimo da imamo sigurno i kvalitetno vodosnabdijevanje rast cijena vode neminovan, uz adekvatnu intervenciju koja bi omogućila subvencije u cilju sprečavanja negativnih efekati na socijalno ranjive kategorije stanovništva.