Kao i ranije, opozicione stranke – uključujući Demokratsku partiju Kosova (PDK), Demokratski savez Kosova (LDK), Alijansu za budućnost Kosova (AAK), Nismu i Srpsku listu – odbile su da predlože članove za komisiju koja bi organizovala tajno glasanje za predsjednika Skupštine, smatrajući ovaj proces neusklađenim sa Ustavom.
Na otvorenom glasanju, oni su više puta uzastopno odbili imenovanje Albulene Haxhiu iz Pokreta Samoopredeljenje na ovu poziciju, prenosi RSE.Samoopredjeljenje, koje je osvojilo većinu glasova na parlamentarnim izborima u februaru, insistira da je tajno glasanje legitimno i traži da se nastavi dalje.
Poslanici da se slože o tajnom glasanju za predsjednika Skupštine, poručila Osmani
Na sjednici održanoj 7. jula, koja je trajala samo nekoliko minuta, poslanici iz PDK, LDK i AAK izašli su za govornicu da pozovu Samoopredeljenje da okonča ono što su nazvali “političkim cirkusom” – što je navelo predsjednika sednice, Avnija Deharija, da zatraži da se njihov govor prekine.
Sličan scenario se odvijao i na pretposlednjoj sjednici 5. jula, ali je održana sa nekoliko sati zakašnjenja, zbog, kako je rečeno, prijetnje o bombi u Skupštini, koja se ispostavila kao lažna.
Ustavni sud Kosova je 26. juna zahtjevao od poslanika da konstituišu Skupštinu u roku od 30 dana, ali nije objasnio šta bi se moglo dogoditi u slučaju nepoštovanja ove odluke.
Političke stranke nastavljaju da tumače ovu odluku na različite načine.
Prije sednice 7. jula, poslanica Pokreta Samoopredeljenje, Mimoza Kusari Lila, rekla je da jedna od posledica nepoštovanja odluke Ustavnog suda u roku može biti oduzimanje poslaničkih mandata.
“Još se nije desilo da se u nekom zakonodavnom telu oduzme mandat svim poslanicima Skupštine, ali postoji mogućnost da se svih 120 poslanika devetog saziva razrješi dužnosti, a zatim da se nastavi sa poslanicima koji su na listama svih političkih stranaka”, rekla je Kusari Lila.
Dodala je da je Ustavni sud naveo proceduru konstituisanja Skupštine i, prema njenim riječima, nijedan oblik glasanja nije isključen.
“Sada Ustavni sud može da pojasni svoju presudu, da dođe sa instrukcijama, odnosno dodatnim objašnjenjima, ili se stranke mogu dogovoriti da konstituišu Skupštinu samo da bi je raspustile i otišle na vanredne izbore. Drugo rešenje ne vidim”, rekla je Kusari Lila.
Nakon Ustavnog suda Kosova, lopta je na terenu političkog dogovora ili kod predsjednice
Prošle nedelje, predsjednica Kosova, Vjosa Osmani, pozvala je predstavnike političkih stranaka na sastanak kako bi razgovarali o opcijama za izlazak iz krize.
Preporučeno
Ona je takođe pomenula mogućnost obraćanja Ustavnom sudu za dodatna pojašnjenja.