Na Dan državnosti, dok je Crna Gora obilježavala velike uspjehe, Aleksa je upisao još jedan – onaj koji je u tišini laboratorija, bez reflektora, ali s ogromnim značajem za budućnost nauke.
„Osjećam se prelijepo i zaista je velika čast predstavljati Crnu Goru. Umoran sam, ali ispunjen. Ovo je tek početak – hemijske veze koje smo započeli ovom olimpijadom biće samo jače u budućnosti“, kazao je Aleksa po povratku u Podgoricu.Hemija kao ljubav i pokretač
Za Aleksu, hemija nije samo nauka – to je, kako kaže, način da se definiše svijet koji nas okružuje, spoj logike, prirode i – umjetnosti.
„Hemija je ljubav prema materiji, prema prirodi. U neku ruku, to je i umjetnost molekula – stvaranje hemijskih veza“, kaže ovaj talentovani srednjoškolac, koji se godinama predano spremao za olimpijadu.
Rad, talenat i podrška profesora
Iako su uslovi u kojima se Aleksa pripremao bili skromniji od onih koje imaju njegovi vršnjaci iz 90 zemalja učesnica, to ga nije spriječilo da zasija. Crnogorski tim je deset sati rješavao složene zadatke, i to na stranom jeziku i sa tuđom opremom.
Njegov mentor, prof. dr Željko Jaćimović sa Metalurško-tehnološkog fakulteta, ponosan je na rezultat.
„Puno truda i rada – prije svega Alekse, ali i ostalih takmičara. Posebno nam znači rezultat iz praktičnog dijela ispita, iako u školama nemamo adekvatne laboratorije“, istakao je Jaćimović.
Direktor Ispitnog centra, Miloš Trivić, nazvao je ovaj rezultat velikom nagradom za cijeli obrazovni sistem Crne Gore.
„Bio sam siguran da Aleksa ide po medalju. Osim njegovog talenta i rada, zahvalnost dugujemo i profesorima koji su ga pripremali“, rekao je Trivić.
Heroj znanja koji tek počinje
Aleksa uskoro kreće na studije medicine, a već sada zna da je obrazovanje trajna formula uspjeha.
Preporučeno
Dok se on priprema za nove izazove, Crna Gora ima razlog za ponos – jer uz ovakve mlade ljude, budućnost nauke u našoj zemlji izgleda obećavajuće.