Ovo zakonsko rješenje inicirali su poslanici Nikola Camaj, Artan Čobi i Ilir Čapuni, a prema riječima Camaja, ove izmjene su tražili radi fiskalnog unapređenja opština.
Camaj je naveo da ovim izmjenama opštine mogu samostalno odlučivati o iznosu poreske olakšice, naglašavajući da su amandmanom precizirali da se ona kreće između 20 i 90 odsto. Dodao je da će opštine na ovaj način svoju fiskalnu politiku moći da usklade sa razvojnim ciljevima.Amandmanom PES-a je predviđeno da bliže kriterijume za utvrđivanje ovog poreza propisuju opštine te da se briše odredba kojom se propisuje oporezivanje neizgrađenog građevinskog zemljišta, jer smatraju da trenutno rješenje predstavlja prekomjeran teret vlasnicima neizgrađenog zemljišta u odnosu na vlasnike izgrađenog.
Boris Mugoša (SD) je problematizovao odnos Vlade prema albanskim partijama koje su predložile ove zakonske izmjene, ukazujući da je prošlo 11 mjeseci otkada su podnijeli prijedlog te da nijesu dali ni mišljenje na njihove amandmane, za razliku od amanadmana PES-a na koje su mišljenje dali u roku od 15 dana, iako su zbog njegove sadržine morali prethodno da konsultuju Zajednicu opština, jer se odnosi na njihove prihode. Kazao je da se nada da će do glasanja dobiti izjašnjenje Zajednice.
Poslanici su juče raspravljali i o prijedlogu Demokrata kojim bi se obeštetili bivši zaposleni drvoprerađivačke i šumarske industrije, kako bi se ispravila nepravda prema radnicima koji su ostali bez posla tokom tranzicionog perioda. Kao i u dosadašnjim zakonskim rješenjima za radnike metalske i rudarske industrije, Demokrate predlažu jednokratnu naknadu od 12.000 eura radnicima koji su izgubili posao usljed stečaja, sredstva nijesu dobili po osnovu socijalnog programa niti su ostvarili pravo na punu penziju. Ovaj iznos će se, kako je navedeno, umanjiti za iznos isplaćen iz Fonda rada na ime prestanka radnog odnosa usljed stečaja ili promjena kod poslodavaca. U Prijedlogu zakona se navodi da bi ovo državu koštalo šest miliona eura.
Odbor za ekonomiju, finansije i budžet dao je zeleno svjetlo za oba zakonska rješenja, o kojima će se poslanici naknadno izjašnjavati.
URA predložila obeštećenje i bivših zaposlenih u tekstilnoj industriji
Poslanički klub Građanskog pokreta URA podnio je prijedlog izmjena zakona kojima se predviđa obeštećenje bivših zaposlenih u tekstilnoj industriji koji su zbog stečaja u svojim firmama tokom devedesetih ostali bez posla, bez prava na punu penziju i bez adekvatnih socijalnih naknada.
Šef poslaničkog kluba GP URA Miloš Konatar je naglasio da se predloženim amandmanom ispravlja nepravda prema bivšim zaposlenim u sektoru tekstilne industrije i omogućava rješavanje njihovih socijalnih i finansijskih problema jer su uvođenjem stečajnog postupka bivši zaposleni u sektoru tekstilne industrije ostali bez poslovnih angažmana, ostvarivanja prava na puni iznos penzija i bez sredstava po osnovu socijalnih programa.
Preporučeno
– Predloženim amandmanom lica koja su bila zaposlena u privrednim društvima, u sektoru tekstilne industrije, steći će osnovu za pravično namirenje jer su zbog prestanka radnog odnosa usljed stečaja privrednih društava, u čijoj vlasničkoj strukturi je bila država, bili primorani da pođu u prijevremenu penziju, a da pritom nijesu stekli pravo na dobijanje sredstava po osnovu socijalnih programa koje je sprovodila Vlada u periodu prije donošenja ovog zakona – poručio je Konatar.