”Navedenim podacima će biti moguće pristupiti na internet stranici Centralne banke, putem efikasnog i jednostavnog korisničkog interfejsa koji će uključivati pretragu izvršnih dužnika po matičnom broju, nazivu dužnika, transakcionom računu, poresko-identifikacionom broju i sjedištu dužnika. Rezultat pretrage će obuhvatati stanje duga u tom trenutku, kao i prikaz broja dana blokade za određenog izvršnog dužnika ”kazali su iz CBCG i dodali da će rezultat pretrage dužnika u prinudnoj naplati sadržati i pregled hronoloških podataka unatrag po mjesecima i godinama, sa prikazanim novčanim iznosima blokade sa presjekom na posljednji dan u mjesecu, za svaku godinu u kojoj je izvršni dužnik bio u blokadi.
”Napominjemo da su pojmom „pravna lica i preduzetnici“ obuhvaćeni: privredna društva i preduzetnici, NVO, fondacije, udruženja, javni izvršitelji, notari, Ministarstvo finansija kao organ nadležan za primanje, plaćanje i prenos državnog novca, organi lokalne samouprave” pojasnili su iz CBCG i podsjetili da su te podatke do sada objavljivali jednom mjesečno.Prema podacima objavljenim krajem septembra, u blokadi je bilo 19.889 izvršnih dužnika, što je 0,44 odsto više nego u avgustu, koji su dugovali 1,14 milijardi eura, od čega se 1,11 milijardi donosi na preduzeća.
”Od ukupnog broja izvršnih dužnika, u blokadi je bilo 16.445 privrednih subjekata, što je u odnosu na kraj avgusta, kad je bilo u blokadi 16.364 privrednih subjekata, više za 0,49 odsto. Pod privrednim subjektima podrazumijevamo subjekte sa obaveznom registracijom u CRPS i evidencijom u CRTR” rekli su iz CBCG i naglasili da je koncentracija duga bila relativno velika, pa je deset najvećih blokiranih privrednih subjekata, odnosno 0,05 odsto od ukupno evidentiranih dužnika, učestvovalo sa 28,53 odsto u ukupnom iznosu blokade, što znači da je njihova blokada iznosila 326,69 miliona eura. Naveli su i da je 50 najvećih blokiranih privrednih subjekata, koji čine 0,25 odsto od ukupno evidentiranih dužnika, učestvovalo 50,05 odsto u ukupnom iznosu blokade, što znači da je njihova blokada iznosila 573,19 miliona eura.
Uređene dvije nove platne usluge
Iz CBCG su kazali da je izmjenama Zakona o platnom prometu obezbijeđeno da pružanje platnih usluga u Crnoj Gori bude uređeno kao u članicama EE.
” Novi zakon uređuje dvije nove platne usluge – informacije o računu za plaćanje i iniciranje plaćanja. Usluge pružanja informacija o računu za plaćanje korisniku platnih usluga omogućava da u svakom trenutku ima cjelovit pregled svog finansijskog stanja, sa svih svojih računa. Uslugama iniciranja plaćanja trgovcima dostavlja informaciju da je proces plaćanja započet i da robu ili uslugu mogu isporučiti iako novac još uvijek nije na njihovom računu ” pojasnili su iz CBCG i dodali da se izmjenama zakona omogućava uvođenje novih pružalaca platnih usluga, podstiče konkurentnost na tržištu platnih usluga, čime su, kako tvrde, stvoreni preduslovi za snižavanje cijena platnih usluga.
U blokadi 23 godine
Zanimljivo je da je od 16.408 kompanija sa evidencije CRPS, koliko se vodi na spisku CBCG, svega jedna trećina u blokadi manjoj od 1,1 hiljadu dana, odnosno tri godine, kad nastupa zastarjelost međusobnioh potraživanja iz ugovora o prometu robe i usluga, prema Zakonu o obligacionim odnosima.
Druga trećina kompanija je u blokadi duže od četiri hiljade dana, odnosno 11 godina. Samo na prvoj strani PDF spiska CBCG, od 36 kompanija 18 je u blokadi dužoj od pet godina, sa ukupnim dugom većim od 370.000 eura.
Među dužnicima koje vodi CBCG respektabilan je broj onih koji su na crnoj listi duže od osam hiljada dana kao, na primjer, Kompas servis Bijelo Polje, koji duguje 31.200 eura duže od 23 godine, pa ,,1. decembar“ iz Podgorice koji 21 i po godinu duguje 13.800 eura, pa podgorički Sunceco sa 18-godišnjim dugom od 62.900 eura, pa Vipro meblo, koji 19,5 godina duguje 3.933 eura… Većina ovih firmi nije aktivno radila već od 2004. godine, ali nije ugašena, odnosno nije sprovedena procedura kod Privrednog suda za njeno brisanje.
Pitanje je koliko je smislena ovakva statistika duga, ako se ne navede koliko je od toga naplativo. A naplativa je jedva trećina. A posebno koliko je pregledna i prikladna za zainteresovane poslovne partnere.
Ozmontu oduzeta dozvola
Preporučeno
Na sjednici Savjeta CBCG donijeto je rješenje o oduzimanju dozvole mikrokreditnoj finansijskoj instituciji Ozmont sa sjedištem u Podgorici. Vlasnici te mikrokreditne institucije, koja je osnovana 2006. godine, su Nikolas i Radmila Lazarević. Kompanija nije na listi blokiranih preduzeća.