Kako tvrde, direktor Vladimir Praščević najgori je rukovodilac kojeg je Aerodrom Tivat ikada imao i dodaju da je oštetio firmu za ogromne iznose.
Radnici: Praščević ništa nije unaprijedilo od kada je direktor
„O tome koliko je važan Aerodorom Tivat Vladimiru Praščeviću najbolje pokazuje stanje na ATV i činjenica da se ništa nije unaprijedilo od kada je on direktor. Pod njegovim rukovođenjem dva puta su asfaltirane dvije parking pozicije za avione i oba puta asfalt je nakon šest mjeseci korišćenja u gorem stanju nego prije sanacije. Naravno, za to niko ne odgovara, a potrošeno je skoro 100 hiljada eura”, tvrde radnici.Prema njihovim riječima, prilikom izvođenja radova na tamponiranju puta uz ogradu Aerodroma u januaru ove godine, nije odrađeno skidanje sloja zemlje kubikaže 1.300 metara kvadratnih niti je ona rasuta u prilaz, ali je, kako tvrde, taj posao naplaćen oko 6.000 eura sa PDV-om.
„Nije nasut pravi tampon koji je naplaćen 17 eura već mješavina gline, zemlje i tampona, koja košta oko 10 eura p je i na toj stavci od 1600 metara kubnih plaćeo više nego je trebalo –sa PDV-om 13.550 eura. Iz navedenog proizilazi da je iz samo ovog jednog posla direktor oštetio Aerodrome Crne Gore za više od 20.000 – 25.000 eura što svaki građevinski inženjer lako može procijeniti”, ističu radnici.
Praščević: Nijesam bio član bilo koje od komisija za javne nabavke
U odgovoru Portalu Analitika, direktor Vladimir Praščević kazao je da on, kao direktor aerodroma, nije ovlašćen da zaključuje nijednu vrstu ugovora niti je, tvrdi, bio član bilo koje od komisija za javne nabavke.
Takođe, radnici tvrde da direktor Praščević, uprkos sudskoj odluci, odbija da vrati na posao bivšeg šefa službe bezbjednosti Aerodroma Tivat.
„Ovim čini štetu Aerodromima Crne Gore jer se novom šefu Službe bezbjednosti Ivanu Medenici već tri godine plaća smještaj u Tivtu što je do sada koštalo 15.000 eura. Ako se bude pitao Praščević, ova nadoknada će se plaćati do penzionisanja Medenice, a to je još 4.800 eura godišnje narednih 20 godina”, navode radnici.
Dodaju da se uz to plaća i razlika u zaradi bivšem šefu službe koja iznosi 5.000 eura godišnje.
„Polovina kolega iz te službe sumnja da je direktor raznim koordinatorima Službe bezbjednosti, koje je zaposlio od kada je na funkciji, u više navrata uplaćivao 20% na platu, a da su oni polovinu njemu vraćali”, kažu nezadovolijni zaposleni.
Ističu i da postoje sumnje da se direktor ugradio u posao ugradnje elektromotora na kapiji E, koji je izvodio, kako navode, njegov kum, inače zaposlen u Službi bezbjednosti.
„On je tu uslugu naplatio 1500 eura, a naše kolege, koje se razumiju u taj posao jer su majstori, tvrde da ugrađeni BTF motor i letva ne mogu koštati više od 500 eura. I tu je direktor dobar 1000 eura. Najčudnije od svega je što su domari dan nakon ugradnje morali da prepravljaju kapiju, naravno o trošku Aerodroma Crne Gore”, stoji u dopisu koji su radnici tivatskog aerodroma dostavili Portalu Analitika.
Kumovske veze
Tvrde da je Praščević zaštićen jer je u kumovskim vezama sa bratom sveštenika Mijaila Backovića te da je zahvaljujući njemu i postavljen na funkciju.
Praščević ove navode odbacuje kao neosnovane.
„Ti navodi nijesu tačni. Inače, moji privatni odnosi nemaju nikakvog uticaja na poslove koje sada obavljam ili koje sam ikada ranije obavljao u karijeri”, kazao nam je Praščević.
Radnici Praščeviću zamjeraju i što je, kako tvrde, zaposlio veliki broj svojih drugova iz bivše nacionalne aviokompanije Montenegro Airlines, kao i kumove iz Tivta, tvrdeći da su oni povlašćeni u odnosu na radnike koji su godinama dio kolektiva Aerodroma Tivat.
„Direktor Praščević je uspio da poremeti sve međuljudske odnose u kolektivu i oni su sada najgori otkad aerodrom postoji. Među radnicima vlada ogromno nezadovoljstvo i konstatno smo na ivici obustave opsluživanja aviona. Radna atmosfera je užasna, a direktor to zanemaruje i, čak, podstiče vodeći se onom starom ‘zavadi pa vladaj’. Voljeli bismo da novinari dođu na aerodrom i na licu mjesta se uvjere u naše navode”, poručuju radnici.
Ističu da je, od kada je Praščević na čelu Aerodroma Tivat, mnogi radnici traže otpremnine kako bi, kažu, napustili brod koji tone.
Praščević tvrdi da ništa od navedenog nije tačno.
„Od imenovanja za direktora Aerodroma Tivat, prije tri godine, suočavam se sa brojnim izazovima koji uključuju i anonimne prijave određenih pojedinaca. Takve nepotpisane prijave uvijek su procesuirane interno, a ne, kako bi se moglo očekivati da su iole ozbiljne, nadležnim državnim organima. Razumljivo je da ovi pojedinci postupaju na taj nečastan način jer su sve njihove teze neosnovane, proizvoljne i bez ijednog dokaza”, kaže Praščević.
Preporučeno
Radnici, pak, poručuju da priželjkuju dolazak koncesionara jer, kao kažu, strahuju da ovakvo rukovođenje može dovesti do urušavanja cijelog sistema i zatvaranja Aerodroma Tivat što bi, zaključuju, bilo ravno katastrofi.