U Izvještaju EK, između ostalog, naveli su da Crna Gora treba da modernizuje aerodrome, te da bi se koncesijom riješila ograničena dostupnost naše zemlje.
Iz Vlade tj. Ministarstva saobraćaja i pomorstva su ovih dana aktuelizovali tu priču.Kako su saopštili portalu Standard, Ministarstvo saobraćaja i pomorstva je u proteklom periodu uradilo detaljnu analizu u vezi sa mogućim davanjem Aerodroma Crne Gore pod koncesiju.
” Svjesni stanja u kom se nalaze crnogorski Aerodoromi ali i postupka koji je počeo još 2019. godine, mišljenja smo da moramo što prije donijeti konačnu odluku da li će dva crnogorska aerodroma ostati u državnom vlasništvu ili ih treba dati pod koncesiju”, rekli su nam iz ministarstva, te dodali da će ubrzo tražiti od sve tri kompanije, koje su zainteresovane za koncesiju, da dostave ponude za eventualno preuzimanje aerodroma u Podgorici i Tivtu.
Kako kažu, mišljenja su da je ovo najbolje rješenje, jer postupak koji je počeo 2019. godine moraju završiti i pokazati odgovornost prema međunarodnim partnerima.
“Uskoro će biti dat predlog Vladi za nastavak postupka i imenovanje nove tenderske komisije koja će voditi postupak sa ponuđačima koji su se kvalifikovali za drugu fazu. Nakon što dobijemo ponude zainteresovanih kompanija Vlada će odlučiti da li će aerodrome u Podgorici i Tivtu dati na upravljenje, da li će raspisati novi javnio poziv ili će oni ostati u državnom vlasništvu”, zaključili su iz ministarstva za portal Standard.
No, avio eksperti i analitičari smatraju da bi davanja Aerodroma Crne Gore pod koncesiju bio pogrešan potez.
Analitičar Alen Šćuric je tokom protekle godine više puta bio izričit da aerodrome u Tivtu i Podgorici nikako ne treba davati pod koncesiju, pogotovo s obzirom na to da je naša zemlja prvenstveno avio-destinacija, dok su putevi, kako kaže, katastrofalni, a željezničke i brodske veze još gore.
“Dati sada koncesionaru dva svoja strateška objekta od kojih vam zavisi kompletno cijeli život Crne Gore, cijeli biznis i egzistencija, za to morate biti izuzetno neinteligentni, posebno ako sami možete unaprijediti aerodorme jednostavno, jeftino i kvalitetno”, kaže Šćuric.
On je naveo mnoge primjere uspješnih aerodroma u regionu koji ostvaruju rekordne profite, a kojima upravlja država.
U regionu dosta uspješno posluje velik broj aerodroma kojima upravlja država, naveo je analitičar Alen Šćuric, dajući primjer Splita, Dubrovnika, Zadra, Sarajeva.
Preporučeno
“Sarajevo je imalo debelo preko 100 odsto putnika iz 2019. Dubrovnik je uspio napraviti terminale i infrastrukturu da za sljedećih 20 godina ne moraju ništa više ulagati. Pokazatelj je to da i država može mudro upravljati aerodromima”, rekao je ranije Šćuric.