Tom prilikom, kako je saopšteno iz tog ministarskog resora, Nišić je istakla da je socijalni dijalog jedan od temelja demokratskog upravljanja i održivog socio-ekonomskog razvoja.
„Crna Gora je posvećena jačanju institucija i mehanizama socijalnog dijaloga u skladu sa standardima Evropske unije i najboljim praksama država članica. Ne vidimo ga samo kao formalni alat za održavanje industrijskog mira, već kao ključnu platformu za usklađivanje interesa radnika, poslodavaca i države u cilju kreiranja inkluzivnih politika“, naglasila je ministarka.Iz ministarstva su naveli da su na sastanku razmatrani izazovi koje donosi savremeno tržište rada, uključujući digitalnu transformaciju, demografske promjene i evoluciju radnih odnosa.
Ministarka je podsjetila da je Crna Gora, prepoznajući potrebu za jačanjem socijalnog dijaloga, 2024. godine osnovala Direktorat za socijalni dijalog i kolektivno pregovaranje, koji ima misiju da unaprijedi proces kolektivnog pregovaranja i pruži institucionalnu i tehničku podršku socijalnim partnerima.
Dodaje se da je posebno naglašena uloga Socijalnog savjeta Crne Gore kao ključnog tripartitnog tijela za dijalog između Vlade, sindikata i poslodavaca.
Ministarka je istakla da je potrebno dodatno ojačati kapacitete Socijalnog savjeta kako bi se omogućilo efikasnije posredovanje i oblikovanje politika koje odražavaju stvarne potrebe svih aktera na tržištu rada.
Ministarka Nišić je naglasila značaj saradnje sa Evropskim ekonomskim i socijalnim komitetom, koji kroz svoje iskustvo u podsticanju institucionalnog dijaloga i povezivanju socijalnih partnera širom Evrope može značajno doprinijeti jačanju socijalnog dijaloga u Crnoj Gori.
„Otvoreni smo za dugoročnu saradnju kroz tehničku i stručnu podršku, zajedničke projekte i razmjenu najboljih praksi. Vjerujemo da Crna Gora, u procesu pristupanja Evropskoj uniji, može postati primjer progresivnog razvoja socijalnog dijaloga u regionu, zasnovanog na evropskim vrijednostima“, poručila je ministarka.
Preporučeno
Iz resora su kazali da ovaj sastanak predstavlja važan korak u daljem jačanju socijalnog dijaloga i institucionalni kapaciteta Crne Gore u procesu evropskih integracija.