Tim je planom, inače, predviđena državna pomoć od deset miliona eura, od čega sedam miliona treba isplatiti Jugobanci u stečaju. Ostatak novca od državne pomoći, koja se može dati jednom u deset godina, nije dovoljan za nastavak poslovanja i rekonstrukciju Instituta, jer je trenutni ukupan dug Instituta 25 miliona eura, pa se očekuje pomoć manjinskih akcionara.
RETROAKTIVNI UGOVOR
Odluka o angažovanju Ćurčić izazvala je podijeljena mišljenja unutar Odbora direktora Instituta. Tri člana Odbora, odnosno predstavnici države u tom tijelu su glasala za, dok su protiv bili dva člana koja zastupaju manjinske akcionare i koji smatraju da je uvreda što nijesu bili konsultovani tokom izrade sporne platforme.Ugovori Vlade sa ekspertkinjom Andrijanom Ćurčić, skinuti sa interneta
Prijedlog ugovora o djelu sa Andrijanom Ćurčić, Ministarstvo ekologije i prostornog planiranja je sačinilo krajem maja i poslalo članovima borda 31. maja. Na sjednici u ponedjeljak 3. juna su tražili da članovi borda potpišu taj konsultantski ugovor sa rokom važenja od 1. maja ove do 28. februara naredne godine.
Ugovorom je predviđena mjesečna naknada od 2.000 eura. Predmet ugovora su konsultantske usluge ekspertkinje Ćurčić u pripremi prijedloga platforme za spas Instituta, uvođenje poslovanja Instituta po SGEI pravilima, pripreme za aneksiranje ugovora sa Fondom zdravstva, priprema, primjena i monitoring plana.
Pobjedi su iz Ministarstva ekologije i prostornog planiranja odgovorili da oni nijesu vidjeli ugovor i da se za sve sporne odredbe obratimo Institutu. Tvrde da angažovanje Ćurčić ne podliježe Zakonu o javnim nabavkama, te da su ugovori o djelu poslovna tajna.
“Manjinski akcionari su svjesni ove činjenice i nijesu imali zakonsko pravo da vam dostave pomenuti ugovor, što može rezultirati tužbom od strane ugovorenih strana, a od kojih je jedna Institut Igalo. Ministarstvo nije imalo uvid u predmetni ugovor, stoga cijenimo vašu diskreciju u vezi sa odredbama ugovora i predlažemo da se obratite Institutu za sve eventualne nedoumice”, rekli su Pobjedi iz Ministarstva i ocijenili da su manjinski akcionari imali uvid u sam ugovor i glasali su protiv, ne iz suštinskog razloga, već sa namjerom da ospore proces izrade plana spašavanja.
“Da je postojala skrivena namjera Odbora direktora Instituta, prijedlog ugovora im ne bi bio dostavljen. Ovo nas dovodi do zaključka da manjinskim akcionarima nije u interesu da se Institut spasi”, poručuju iz Ministarstva.
EKSPERTKINJA
Andrijana Ćurčić u Crnoj Gori na različitim projektima radi već pet godina i tri mjeseca. Kako navodi na svom Linkedin profilu, kao tim lider je angažovana od aprila 2019. godine na EU projektima u Crnoj Gori.
Crnogorska javnost je za nju prvi put čula 2020. godine, kad je lider PZP Nebojša Medojević označio kao osobu koja je ugasila Montenegro erlajnz.
“Sve poslove oko gašenja stare i osnivanja nove kompanije je vodio ministar finansija Milojko Spajić, a resorni ministar Mladen Bojanić se nije pitao ništa. Ključni konsultant u čitavoj transakciji je bila kontroverzna svemoćna savjetnica Andrijana Ćurčić”, rekao je tada Medojević.
On je tvrdio i da je Ćurčić autorka, kako je kazao, nevjerovatnog ugovora nekadašnjeg direktora nove državne avio-kompanije Predraga Todorovića, kojem je utvrđena plata od 4.400 eura, kirija za stan od hiljadu eura i bonus od 30.000 eura čim poleti prvi avion. Osim toga imao je pravo na bonude od deset, 20.000, 30.000, 40.000 i 50.000 eura za broj putnika od 20 do 300 hiljada godišnje, kao i na otpremninu od 100.000 eura.
Čurčić je, međutim, 2020. godine angažovao tadašnji ministar finansija Darko Radunović za pružanje konsultanstskih usluga koje su se odnosile na pravno savjetovanje za područje državne pomoći. Ugovor je sačinjen u sklopu procedure javnih nabavki i predviđao je polugodišnju naknadu od 12.000 eura. Takođe, maja 2021. godine Savjet Agencije za zaštitu konkurencije angažuje Ćurčić kao nezavisnog stručnjaka da uradi i dostavi prijedlog rješenja u vezi izdavanja mjenice Glavnog grada Podgorice za kreditno zaduženje ,,Puteva“ d.o.o. Podgorica, a za potrebe kupovine postrojenja za proizvodnju asfaltne baze. Isto tako Ministarstvo finansija avgusta 2020. godine angažuje Ćurčić za pružanje konsultantskih usluga koje se odnose na pravno savjetovanje iz područja državne pomoći. Njena ponuda od 12.000 eura bez PDV-a je prihvaćena kao najpovoljnija.
Takođe, Ćurčić je radila i EU projekte, te je decembra 2022. bila ekspertkinja za konkurenciju i liderka projekta „Unapređenje i jačanje institucionalnog i pravnog okvira u oblasti javnih nabavki i državne pomoći“. U Herceg Novom je 2022. godine ispred Agencije za zaštitu konkurencije vodila obuku zaposlenima u lokalnoj samoupravi na temu državne pomoći i unosa podataka u opšti registar državne pomoći. Obuka se sprovodila u okviru projekta ,,Improvement and Strengthening of Institutional Set-up and Legal Framework in the Area of Public Procurement and State Aid“ (IPA II) 2014-2020.
Preporučeno
Kako smo sve ove ugovore pronašli na internetu, potpuno je nejasno zašto iz Ministarstva ekologije i prostornog planiranja tvrde da je ovaj ugovor sa Ćurčić poslovna tajna.