Lakušić je tokom posjete razgovarao s predstavnicima preduzeća DOO “Zaštita prostora Crne Gore” iz Danilovgrada, izvođačem radova, koji su ga detaljno upoznali sa procesom i dinamikom realizacije aktivnosti.
“Privremeno pregrađivanje korita rijeke Morače predstavlja eksperimentalni naučno-istraživački projekat usmjeren na zaštitu izvorišta Bolje sestre,” navodi se u saopštenju.Cilj je, kako je saopšteno, zaštititi izvorište od daljeg pada izdašnosti i potencijalno vratiti izdašnost na prethodni nivo.
Prethodna istraživanja su ukazala na visoku mogućnost da bi izgradnja brana bila efikasna za zaštitu izvorišta, što se potvrdilo 2023. godine kada je izdašnost povećana između 70 i 100 litara u sekundi postavljanjem brane.
Predsjednik Odbora direktora izrazio je zadovoljstvo dosadašnjom dinamikom i kvalitetom radova, kao i poštovanjem mjera zaštite koje su obavezne za drugu zonu sanitarne zaštite u kojoj se radovi izvode.
Izgradnja brane 2023. godine doprinijela je oporavku korita rijeke Morače stvaranjem novih pješčanih naslaga, čime se povećao nivo dna korita. Zahvaljujući ovim radovima, Regionalni vodovod trenutno isporučuje oko 810 litara vode u sekundi, što je gotovo 150 litara više u odnosu na 2023. godinu.
“Povećana efikasnost i kapacitet vodosnabdijevanja omogućavaju uspješno servisiranje potreba lokalnih vodovoda na Crnogorskom primorju. Sistem regionalnog vodosnabdijevanja isporučuje 200 litara vode u sekundi više od ugovorenih količina, osiguravajući stabilno i pouzdano snabdijevanje vodom za sve korisnike,” naglašeno je u saopštenju.
Odbor direktora Regionalnog vodovoda, u skladu sa zaključcima Vlade, donio je odluke koje omogućavaju dalja ispitivanja.
“Ova ispitivanja će pružiti neophodne podatke za izradu novog glavnog projekta o određivanju zona i pojaseva sanitarne zaštite izvorišta Bolje sestre, tretirajući sve postojeće objekte i dozvole, kako bi se na naučan način ukazalo na konkretne uticaje i potencijalne negativne efekte u koritu Morače,” dodao je on.
Tokom izgradnje brane, neprekidno se mjere kretanja podzemnih voda na širem području Grbavaca i Vukovaca, kao i protok i izdašnost izvorišta Bolje sestre.
Preporučeno
“Ova kontinuirana kontrola omogućava pravovremenu identifikaciju eventualnih promjena u hidrološkom režimu, osiguravajući sigurnost i efikasnost projekta, kao i održavanje ekološke ravnoteže i zaštitu vodenih resursa,” zaključeno je u saopštenju.